Polska po raz kolejny spada w rankingu „Doing Business”. Spośród 190 gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi zajęliśmy 33. miejsce. W porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem klasyfikacji jest to spadek o 6 pozycji.

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 05.11.2018
Udostępnij:

Czym jest raport „Doing Business”?

Raport „Doing Business” corocznie wskazuje kraje,  w których m.in.  występują najbardziej sprzyjające warunki do zakładania i prowadzenia swojej działalności biznesowej. Celem klasyfikacji jest zebranie danych i opisów dotyczących środowiska biznesowego w 190 krajach świata. Uwzględnia m.in. przepisy regulujące działalność firm, pozyskiwanie pozwoleń, płacone podatki i możliwość uzyskania kredytu. Publikowany jest nieprzerwanie od 2003r.

Z czego wynika spadek?

33. miejsce Polski w klasyfikacji wyjaśnił w swoim komentarzu dla PAP przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, Carlos Pineura. "Pogorszenie pozycji Polski w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przez przedsiębiorców" -uzasadnił.

Według danych z Banku Światowego liczba godzin potrzebnych do rozliczeń podatkowych w Polsce wzrosła w przeciągu roku z 260 do 334.

Mimo wszystko, raport „Doing Business” wskazuje na ogólnie dobrą kondycję polskiej gospodarki. Różnica wynikać może z tego, że niektóre kraje przeprowadziły więcej konkretnych reform uwzględnionych przez autorów raportu.

"Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzają to nie tylko krajowe dane gospodarcze, ale także prognozy i zestawienia instytucji międzynarodowych, w tym także Banku Światowego" – podkreśliła szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz.

Jakie zmiany zamierza wprowadzić rząd?

Rząd polski wprowadził szereg korzystnych zmian dotyczących przedsiębiorców i prowadzenia działalności gospodarczej. Minister wymienia m.in. ulgę na B+R, reformę specjalnych stref ekonomicznych, 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, mały ZUS, obniżka CIT dla najmniejszych firm.

W planach przewidziane są kolejne „proprzedsiębiorcze zmiany”, takie jak pakiet dla małych średnich przedsiębiorstw,  ograniczenie zatorów płatniczych i bardziej przestępny dla przedsiębiorców system zamówień publicznych.

Tegoroczny spadek wynikać więc może z niesprawności systemu VAT. Wprowadzone zmiany, mające na celu uszczelnienie podatków przełożyły się na zwiększenie ich sprawozdawczości. Na szczęście, jak podaje minister skuteczne ograniczenie wyłudzeń podatku VAT stopniowo poprawia sytuację Polski. Rezultatem są miliardowe wpływy do budżetu, co jak podkreśla Emilewicz jest ogromnym sukcesem rządu.

"W naszych regulacjach koncentrujmy się jednak na MŚP, zaś Bank Światowy, konstruując ranking Doing Business, na dużych i średnich przedsiębiorstwach" – wyjaśniła. Metodologia raportu sporządzona jest w sposób niepozwalający uwzględnić tych zmian, ponieważ na bardziej zauważalne efekty należy trochę poczekać.

Minister zapowiada, że kolejną kwestią, którą zajmie się rząd będzie uszczelnienie systemu VAT, tym samym wygenerowanie dodatkowych wpływów do budżetu. Działanie to poprawia środowisko przedsiębiorstw i ogranicza nieuczciwą konkurencję.

Ostatecznie, nie jest tak źle

„Według najnowszego raportu Doing Business Polska wciąż znajduje się wśród krajów, gdzie panują najlepsze warunki prowadzenia biznesu. Jej stabilna punktacja w raporcie jest odzwierciedleniem szeregu reform, które w ostatniej dekadzie wprowadzono w życie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, dostępu do kredytów dla firm oraz procedur upadłościowych.” -czytamy w raporcie.


 

Tegoroczni zwycięzcy

Tegorocznym zwycięzcą okazała się Nowa Zelandia a tuż za nią Singapur. Na trzecim miejscu uplasowała się Dania. Na czele rankingu jest też:
– Gruzja (6. miejsce),
– USA (8. miejsce),
– Wielka Brytania (9. miejsce),
– Litwa (14 miejsce)
– Mauritus (20. miejsce)
– Niemcy (24. miejsce)
– Kazachstan (28. miejsce)
– Rwanda (29. miejsce)
– Rosja (31. miejsce).

Komentarze