Tegoroczna edycja Biegu Niepodległości będzie szczególnie wyjątkowa ze względu na dokładnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs ten od zawsze cieszył się dużą popularnością, zwłaszcza wśród mieszkańców Warszawy oraz Gdyni. W stolicy już miesiąc przed rozpoczęciem zawodów wysprzedano pulę biletów. Wystartuje ponad 20 tysięcy uczestników. 

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 22.10.2018
Udostępnij:

Wzrastająca popularność Biegu Niepodległości PKO BP

Jest to już 30. Bieg Niepodległości organizowany w stolicy przez PKO Bank Polski. W tym roku na warszawskich ulicach przebiegnie absolutnie rekordowa liczba uczestników. Otwierając zapisy, 6 października organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania ze strony mieszkańców miasta, ale i całej Polski.  Przygotowano 20 tysięcy pakietów startowych, z których niespełna 12 tysięcy wykupiona była po pływie zaledwie doby. Ostatni biegacze wpisali się 10 października.

Tak ogromna popularność wydarzenia jest wynikiem m.in. ułatwieniem zamawiania pakietów startowych i możliwością ich dostawy kurierem. Ponad to, bieg odbędzie się dokładnie 100 lat od momentu wywalczenia przez Polskę niepodległości. Ta okrągła data bezsprzecznie sprawiła, iż nowi mieszkańcy i Ci dopiero rozpoczynający swoją przygodę biegacze postanowili także przyłączyć się do tej niesamowitej inicjatywy.

"Tego jeszcze nie było. Do Biegu zostało sporo czasu, ale zapisy zamknęliśmy już po 4 dniach od ich startu. Biegacze znowu nie zawiedli i 11 listopada po raz kolejny utworzymy największą biało-czerwoną flagę na ulicach Stolicy Wolności" mówią organizatorzy ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

"Liczymy, że bieg będzie świetną okazją do sportowej manifestacji patriotyzmu w tę szczególną rocznicę" dodaje Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Poza rocznicą, pozostaje jeden, bardzo ważny aspekt biegu. Mianowicie, możliwość niesienia pomocy innym. Startując w biegu i przyczepiając do koszulki napis „Biegnę dla..” wspieramy potrzebujących. Fundacja PKO Banku Polskiego za zaangażowanie w biegu zobowiązała się przeznaczyć naszą darowiznę na rzecz potrzebujących.

Warto zaznaczyć, iż ubiegłoroczny bieg był największym biegiem ulicznym w kraju. Uczestniczyło w nim 15 tysięcy osób w każdym przedziale wiekowym. Szacując, że nawet 10% spośród zapisanych osób nie dotrze na start, nowy rekord zostanie w tym roku pobity.

Żywa flaga oraz "Mazurek Dąbrowskiego"

Dokładnie 11 listopada, jeszcze tuż przed rozpoczęciem biegu, tysiące uczestników w barwach biało- czerwonych zaśpiewają wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Start, także nieprzypadkowo nastąpi dokładnie o godz. 11:11.
Tak jak do tej pory, warszawska trasa będzie przebiegać Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Al. Niepodległości.

W Gdyni zaś, trasa prowadzić będzie aleją Jana Pawła II, ul. Jerzego Waszyngtona, Św. Piotra, Tadeusza Wendy, Bernarda Chrzanowskiego, Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna, Tadeusza Wendy, Portową, dalej przez Plac Kaszubski, ul. Świętojańską, ul. Józefa Piłsudskiego, Bulwar Nadmorski i z powrotem aleją Jana Pawła II aż do mety na Skwerze Kościuszki.

Warto dodać, iż Gdyński Bieg Niepodległości zamyka cykl Grand Prix Gdyni, do którego należą także Bieg Urodzinowy, Bieg Europejski i Nocny Bieg Świętojański. Nadmorscy mieszkańcy poza biegiem głównym na 10 km, mają do wyboru marsze młodzieżowe, biegi dla dzieci oraz marsz nordic-walking. Każdy więc znajdzie dyscyplinę dla siebie i będzie mógł wziąć udział w świętowaniu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dzięki białym i czerwonym koszulkom, które znajdują się w standardowym pakiecie startowym, stworzymy tego dnia największą żywą flagę narodową w północnej Polsce!” zachęcają organizatorzy z Gdyńskiego Centrum Sportu.


 

Komentarze