zadluzenia.com
zamknij

Rodzina 500 plus a komornik sądowy

Program Rodzina 500+ ma trafić do blisko 3 mln polskich rodzin. Z pewnością część z nich ma problemy finansowe i zastanawia się czy komornik może zająć pieniądze z tego świadczenia.

 

W teorii świadczenie w ramach „Rodzina 500+” nie podlega egzekucji - tak wynika wprost z przepisów. W praktyce sami komornicy sądowi mówią, że może dochodzić do zajęcia tych środków w czasie egzekucji. Jak to możliwe ?

 

Pieniądze z programu Rodzina 500+ mogą być wypłacane przelewem na konto lub w gotówce. Jeżeli świadczenie wpływa na rachunek bankowy to komornik może je zająć, nie ma bowiem informacji skąd one pochodzą.

 

 

O problemie pisał już „Super Express”:

- 500 złotych na dziecko nie podlega żadnej ochronie, jeżeli zostanie przelane na konto. Jeżeli komornik poczeka, aż środki znajdą się na koncie, to po prostu je zajmie- stwierdził mecenas Tomasz Parol, który złożył już propozycję poprawki w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Potwierdza to komornik sądowy Jerzy Berdyga z Mławy: Przykłady nieuprawnionych zajęć można mnożyć, jeżeli nie będzie zmian w ustawie, stanie się tak też z dopłatą 500 zł. Komornik, zajmując konto, nie ma zielonego pojęcia, co się na nim znajduje i z jakiego tytułu pieniądze pochodzą, czy są chronione, czy nie.

 

Na szczęście jest na to sposób. Jeżeli nie chcemy żeby komornik sądowy zajął świadczenie z programu Rodzina 500+ wystarczy odbierać je w gotówce.To najlepsza metoda na ewentualną egzekucję komorniczą.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~nikolaus

mi wlasnie wplynelo 5 plus od kwietnia zalegle czyli za dwojke dzieci 3000 zl . niesamowity zastrzyk! viva Beata Szydlo!   Odpowiedź

~maga

Tak zwani obrońcy komorników niech się nie cieszą, że nie wydoił ich jeszcze bezduszny komornik opętany pogonią za zyskiem, a sąd nie napisał im, że ich uzasadniona skarga na komornika jest nieuzasadniona. Koszty komornika są kosmiczne i nalicza je jak mu się podoba. Właśnie te koszty są najbardziej rujnujące dla życia milionów polaków, a komornik biznesmen z prywatną kancelarią obrasta w bajońską fortunę. Niech zobaczą ile pieniędzy po wysłaniu tylko 1 pisma komornik bierze dla siebie. Niech sprawdzą którego komornika biznesmena interesują alimenty by dać je dzieciom, którymi komornicy nie chcą się zajmować bo to im się po prostu nie opłaca a co ich obchodzą cudze dzieci gdy dla nich to żaden biznes. Biznes to mają gdy zagarną pieniądze na przykład z rządowego programu 500+ i jeszcze naliczą sobie 23% wat.   Odpowiedź

~kazikdeyna

500+ to lekarstwo na wszystko! pytanie tylko na jak dlugo? niestety ale wierzę głosom które mówią że polski nie stać na taką dobroczynność   Odpowiedź

~www

dobrze, że piszecie o tym   Odpowiedź

~mussy

ważna informacja. mam komornika i sama się zastanawiałam   Odpowiedź