W firmach pożyczkowych pożyczamy średnio 2600 zł

W firmach pożyczkowych pożyczamy średnio 2600 zł

autor wpisu
Natalia Narloch
12 listopada 2018

Jak wskazują ostatnie analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, rynek pożyczek pozabankowych uzupełnia sektor bankowy dostarczając 0,5% wszystkich kredytów konsumpcyjnych. Udział ten, jak i wartość pożyczki stopniowo rośnie.

Jaka jest rola firm pożyczkowych?

Jak podaje Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, „Pozabankowe firmy pożyczkowe mają swoją grupę klientów i jest to zasadniczo rynek komplementarny w stosunku do sektora bankowego”.

Potwierdzają to dane Biura Informacji Kredytowej. Wynika z nich, że klienci firm pożyczkowych najczęściej zapożyczają się na małe kwoty, przeciętnie 2,6 tysięcy złotych. W banku natomiast, średnia wartość kredytu konsumpcyjnego wynosi 18,5 tysięcy złotych.

Z firm pożyczkowych korzystamy najczęściej w przypadku niewielkich, a przede wszystkim szybkich pożyczek. Dzięki tej opcji, w prosty sposób możemy otrzymać dodatkową gotówkę, np. z powodu nieprzewidzianych wydatków, nagłych sytuacji czy choroby.

Jak się okazuje, coraz częściej zadłużamy się ze względów aspiracyjnych. Chcemy podnieść swój komfort życia, kupując produkty znacznie przekraczające nasze możliwości finansowe. Co więcej, nierzadko korzystamy z firm pożyczkowych w okresie świątecznym lub podczas przygotowań komunii dziecka.

Chcesz uzyskać dodatkową gotówkę? Sprawdź polecane:

Pożyczki online – w pełni online

Pożyczki bez zaświadczeń – ograniczone formalności

Pożyczki na dowód – złóż wniosek

Czym różnią się usługi firm pożyczkowych od usług bankowych?

Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że klienci firm pożyczkowych posiadają niższą punktację ryzyka kredytowego w porównaniu do klientów banku. Aż 65% klientów firm pożyczkowych posiada scoring w przedziale 354-533. Ten sam odsetek klientów banku ma scoring zamykający się w przedziale 534-677.

„Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki mają rozbudowane systemy oceny ryzyka kredytowego. Liderzy rynku współpracują z Biurem Informacji Kredytowej, biurami informacji gospodarczej i wymieniają informacje o wiarygodności finansowej pożyczkobiorców. Posiadają także branżową platformę wymiany danych Credit Check (…), z której obecnie korzystają firmy posiadające łącznie ponad 80% udziałów w rynku” – mówi Agnieszka Wachnicka, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

To czym różnią się firmy pożyczkowe od tradycyjnych banków, to akceptacja niższych scoringów u potencjalnych klientów. Tym samym, przyciągają do siebie wszystkich konsumentów, którzy nie spełniają wymagań baków i nie pomogą pozwolić sobie na skorzystanie z ich usług pożyczkowych.

Jak podkreśla Prezes Wachnicka, model biznesowy finansowych instytucji pozabankowych, oparty jest na zaufaniu. Wszystkie podejmowane działania, takie jak ocena ryzyka kredytowego, decyzja o ostatecznym udzieleniu pożyczki oraz monitorowanie i informowanie o terminie spłat, podejmowane są w celu, aby klient faktycznie oddał pieniądze, które pożyczył.

Istotna rola podczas oceny zdolności kredytowej leży po stronie doradcy klienta. Będąc najbliżej potencjalnego pożyczkobiorcy, często staje się on ostatnim ogniwem oceny ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Żyrardów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
22 listopada 2017

Kredyt samochodowy Żyrardów

Biuro paszportowe w Polkowicach
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
27 listopada 2021

Biuro paszportowe w Polkowicach

Czarna przyszłość emerytur w Polsce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 stycznia 2020

Czarna przyszłość emerytur w Polsce

Commerzbank chce sprzedać mBank do końca 2020 roku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 grudnia 2019

Commerzbank chce sprzedać mBank do końca 2020 roku

Nowy prezes KNF
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
14 listopada 2018

Nowy prezes KNF

Porównaj