W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI

autor wpisu
Natalia Narloch
08 listopada 2018

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku wyjadą pierwsze pociągi Pendolino z dostępem do bezprzewodowego Internetu. Na tory powróci także jeden z rozbitych składów. Po 7 latach negocjacji z Alstomem udało się podpisać umowę.

Dlaczego musieliśmy tak długo czekać na WiFi w Pendolino?

7 lat – tyle trwał okres twardych negocjacji z producentem Pendolino – firmą Alstom. Dotąd podróżujący nie mieli dostępu do bezprzewodowego Internetu. Wynikało to z tego, iż przez montaż routerów PKP straciłoby gwarancję na pociągi.

Finalnie udało się podpisać kontrakt z Alstomem na 31,7 mln złotych. Kwota ta pokryje instalację routerów we wszystkich 20 składach pociągu.  Firma zobowiązała się dostarczać usługi internetowe przez 5 najbliższych lat. Licencja zostanie przeniesiona na PKP IC w związku z czym dla podróżnych Internet będzie darmowy. 

„Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dążymy do tego celu dzięki kompleksowym inwestycjom realizowanym zarówno w zakresie infrastruktury kolejowej, jak i taboru. Wszystko po to, aby w perspektywie 2023 roku posiadać w Polsce w pełni zmodernizowaną i nowoczesną kolej. Stąd podpisana właśnie umowa na montaż urządzeń wi-fi w 20 składach Pendolino”,  mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pierwsze Pendolino z dostępem do Internetu

Prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk zapowiedział, że pierwszy skład Pendolino wyjedzie na tory do 27 grudnia 2018 roku.  Montaż instalacji rozpoczął się już we wrześniu i ma potrwać do końca 2019 roku. Szacowany koszt instalacji i utrzymania urządzeń przez 5 lat wyniesie blisko 31,7 mln złotych.

Jak podaje prezes PKP Intercity, do użytku powrócą także dwa rozbite Pendolino, aktualnie będące w naprawie.  "Skład rozbity pod Ozimkiem wróci za ok. 20 miesięcy od podpisania umowy z producentem na naprawę" powiedział Chraniuk. Pendolino zostało uszkodzone w wyniku kolizji z samochodem ciężarowym na przejeździe kolejowym w okolicach Ozimka (Opolskie) w kwietniu 2017 r. PKP Intercity będzie likwidować szkodę z ubezpieczycielem. Skład musi zostać odtransportowany do naprawy do Włoch.”

Drugi z naprawianych obecnie Pendolino uległ uszkodzeniu we wrześniu 2017 roku w okolicach Modlina. Otarł się tam o autobus stojący na przejeździe. „Naprawa została już zlecona. Jesteśmy w kontakcie z firmą Alstom i wiele wskazuje na to, że ten pojazd wróci na tory jeszcze w tym roku" – powiedział prezes PKP Intercity.

Pendolino świętuje 7 lat w Polsce

Pierwsze 20 składów Pendolino zostało kupione przez PKP Intercity w 2011 roku. Ich koszt wyniósł 1,7 mld złotych. Budowa centrum serwisowego, zaplecza technicznego i konserwacja pociągów przez najbliższe 17 lat wyniosła 800 mln złotych. Na polskich torach pojawiły się w grudniu 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki Wrocław
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Wrocław

Pożyczki bez zaświadczeń Kalisz
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
10 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Kalisz

Przemoc w rodzinie. Jak uzyskać pomoc? 
Poradnik
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Przemoc w rodzinie. Jak uzyskać pomoc? 

Kredyt refinansowy
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
29 stycznia 2022

Kredyt refinansowy

PKO BP w Białej Podlaskiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019

PKO BP w Białej Podlaskiej

Santander Consumer Bank Nowe Miasto Lubawskie
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
15 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Nowe Miasto Lubawskie

Porównaj