zadluzenia.com
zamknij

W tym roku pierwsze Pendolino z WiFI


Jak na razie wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku wyjadą pierwsze pociągi Pendolino z dostępem do bezprzewodowego Internetu. Na tory powróci także jeden z rozbitych składów. Po 7 latach negocjacji z Alstomem udało się podpisać umowę.


Dlaczego musieliśmy tak długo czekać na WiFi w Pendolino?


7 lat – tyle trwał okres twardych negocjacji z producentem Pendolino - firmą Alstom. Dotąd podróżujący nie mieli dostępu do bezprzewodowego Internetu. Wynikało to z tego, iż przez montaż routerów PKP straciłoby gwarancję na pociągi.


Finalnie udało się podpisać kontrakt z Alstomem na 31,7 mln złotych. Kwota ta pokryje instalację routerów we wszystkich 20 składach pociągu.  Firma zobowiązała się dostarczać usługi internetowe przez 5 najbliższych lat. Licencja zostanie przeniesiona na PKP IC w związku z czym dla podróżnych Internet będzie darmowy. 


„Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dążymy do tego celu dzięki kompleksowym inwestycjom realizowanym zarówno w zakresie infrastruktury kolejowej, jak i taboru. Wszystko po to, aby w perspektywie 2023 roku posiadać w Polsce w pełni zmodernizowaną i nowoczesną kolej. Stąd podpisana właśnie umowa na montaż urządzeń wi-fi w 20 składach Pendolino”,  mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Pierwsze Pendolino z dostępem do Internetu


Prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk zapowiedział, że pierwszy skład Pendolino wyjedzie na tory do 27 grudnia 2018 roku.  Montaż instalacji rozpoczął się już we wrześniu i ma potrwać do końca 2019 roku. Szacowany koszt instalacji i utrzymania urządzeń przez 5 lat wyniesie blisko 31,7 mln złotych.


Jak podaje prezes PKP Intercity, do użytku powrócą także dwa rozbite Pendolino, aktualnie będące w naprawie.  "Skład rozbity pod Ozimkiem wróci za ok. 20 miesięcy od podpisania umowy z producentem na naprawę" powiedział Chraniuk. Pendolino zostało uszkodzone w wyniku kolizji z samochodem ciężarowym na przejeździe kolejowym w okolicach Ozimka (Opolskie) w kwietniu 2017 r. PKP Intercity będzie likwidować szkodę z ubezpieczycielem. Skład musi zostać odtransportowany do naprawy do Włoch.”


Drugi z naprawianych obecnie Pendolino uległ uszkodzeniu we wrześniu 2017 roku w okolicach Modlina. Otarł się tam o autobus stojący na przejeździe. „Naprawa została już zlecona. Jesteśmy w kontakcie z firmą Alstom i wiele wskazuje na to, że ten pojazd wróci na tory jeszcze w tym roku" - powiedział prezes PKP Intercity.


Pendolino świętuje 7 lat w Polsce


Pierwsze 20 składów Pendolino zostało kupione przez PKP Intercity w 2011 roku. Ich koszt wyniósł 1,7 mld złotych. Budowa centrum serwisowego, zaplecza technicznego i konserwacja pociągów przez najbliższe 17 lat wyniosła 800 mln złotych. Na polskich torach pojawiły się w grudniu 2014 roku.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY