Fani superbohaterów na celowniku cyberprzestępców

Fani superbohaterów na celowniku cyberprzestępców

author
Aneta Jankowska
07 maja 2019

Dane do bankowości internetowej, czy informacje o naszych kartach kredytowych bardzo często stają się celem cyberoszustów. Tym razem przestępcy próbują wyłudzić poufne informacje od fanów filmu “Avengers: Koniec gry”.

Cyberoszuści stosujący phishing polują na fanów filmu z serii Avengers – informuje Kaspersky Lab, światowa firma z branży cyberbezpieczeństwa. Okazuje się, że niedawna premiera najnowszej części serii wywołała wiele emocji zarówno wśród widzów, ale i przestępców.

Eksperci z Kaspersky Lab informują, że w ostatnim czasie wykryli szereg ataków phishingowych, których autorzy polują na fanów superbohaterów.

W jaki sposób działają oszuści?

Phishing polega na podszywaniu się pod inną osobę, czy też instytucję w taki sposób, aby wyłudzić konkretne informacje potrzebne na przykład do logowania do bankowości internetowej lub transakcji kartą.

W trakcie premiery filmu, oszuści przygotowali kilkanaście fałszywych stron internetowych, na których proponują fanom opcję obejrzenia finału Avengersów zupełnie za darmo w domu.

W momencie, kiedy użytkownik złapie przysłowiowy haczyk i kliknie ikonę odtwarzacza wideo, na ekranie pojawia się krótka scena z filmu. Nie jest to jednak zapowiadana scena finałowa, a po prostu urywek wycięty z zwiastuna.

"

Po kilku sekundach odtwarzanie zatrzymuje się, a ofiara ataku jest przekierowywana na stronę rejestracyjną, na której należy podać dane karty płatniczej, łącznie z kodem CVV2. Strona zapewnia użytkownika, że podanie tych danych służy jedynie weryfikacji. Dane podane przez ofiarę ataku trafiają w ręce cyberprzestępców i mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy

– czytamy w komunikacie Kaspersky Lab.

Użytkowniku – chroń swoje dane

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali porady, które mogą uchronić osoby korzystające z Internetu przed atakami hakerów.

Przede wszystkim, nigdy nie powinniśmy otwierać nieznanych odnośników w e-mailach, SMS-ach i wiadomościach z komunikatorów oraz na portalach społecznościowych. Przestępcy bardzo często bazują na emocjach, dlatego wysyłają wiadomości z groźbami lub “atrakcyjnymi promocjami”. W takich sytuacjach należy być bardzo ostrożnym i nie dać się podpuścić sprytnym hakerom.

W przypadku, kiedy już wpiszemy na podejrzanej stronie jakiekolwiek dane, musimy niezwłoczenie zmienić swój login i hasło, a także zadzwonić do banku i poinformować, że mogło zostać naruszone bezpieczeństwo danych dotyczących kart płatniczych.

Kaspersky Lab – informacje o firmie

Kaspersky Lab jest firmą, która funkcjouje w branży cyberbezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo proponuje różne produkty, które mają zapewnić bezpieczeństwo cennych danych na całym świecie.

W Polsce, od 2001 roku funkcjonuje Kaspersky Lab Polska, które dostarcza rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo systemów informatycznych. Kaspersky Lab Polska zatrudnia ponad 50 specjalistów.


Źródło: Kaspersky Lab

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Piechowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Piechowicach

PKO BP w Nowej Wsi Wielkiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 października 2019

PKO BP w Nowej Wsi Wielkiej

Grupa KDPW doceniła ING Bank Śląski
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 listopada 2019

Grupa KDPW doceniła ING Bank Śląski

Ile zarabia bokser?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
30 września 2019

Ile zarabia bokser?

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co lepsze?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2020

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – co lepsze?

PKO BP w Walimiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Walimiu

Porównaj