Autenti z pieniędzmi od Aliora, PKO BP i BNP Paribas

Autenti z pieniędzmi od Aliora, PKO BP i BNP Paribas

author
Alicja Uzarowicz
19 stycznia 2020

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Alior Banku, wspólnie z PKO BP i BNP Paribas bank postanowił zainwestować w polski fintech o nazwie Autenti. Wyraża to, jak ogromne znaczenie dla spółek mają kwestie związane z elektronicznym podpisywaniem umów oraz cyfrowym obiegiem dokumentów. Wspólnie te trzy banki dzierżą około 30 proc. polskiego rynku bankowego.

W swoim najnowszym komunikacie Alior Bank poinformował o wspólnej inwestycji w Autenti, jakiej dokonał z PKO Bankiem Polskim oraz BNP Paribas. Dzięki temu przedsięwzięciu już wkrótce na rynku bankowym mogą zagościć nowe rozwiązania sfery elektronicznego podpisywania dokumentów i ich obiegu w przestrzeni cyfrowej.

Jako, że te trzy banki wspólnie posiadają około 30 proc. wszystkich aktywów zgromadzonych przez polską branżę bankową, rozwój fintechu Autenti wydaje się być znacznie ważniejszy niż współzawodnictwo na rynku. W komunikacie Alior Banku czytamy ponadto, że to pierwszy tego rodzaju projekt w naszej części świata.

Mówiąc precyzyjniej nie doszło jeszcze do porozumienia na równych warunkach, którego celem byłaby inwestycja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki współpracy banki zebrały już 17 mln złotych, które wesprą Autenti. Jaki cel ma to finansowanie i jak może odmienić znany nam obecnie rynek bankowy?

Autenti z finansowaniem od trzech polskich banków

Fintech podkreśla, że zależy mu na zaangażowaniu w rozwój sektora bankowego. Znacznie łatwiej bowiem opracowuje się nowe rozwiązania we współpracy z podmiotami, które w przyszłości będą z nich korzystać. Jakie są ambicje Autenti w sferze elektronicznego zawierania i obiegu umów i innych dokumentów.

Plan rozwoju przedsiębiorstwa zakłada utworzenie polskiego standardu, którego celem byłoby zdalne podpisywanie i obieg dokumentów w sferze cyfrowej. Gdy uda się już stworzyć takie rozwiązanie, ambicją Autenti jest rozwój proekologicznych metod związanych z obiegiem i tworzeniem dokumentów.

Nie da się bowiem ukryć, że takie inteligentne i bezpieczne rozwiązanie pozwoliłoby na przechowywanie dokumentów tylko elektronicznie. Spowodowałoby spadek zużycia papieru oraz zmniejszenie jego produkcji. Na dalszym etapie możliwe byłyby oszczędności energii i wody, które zużywa się do wyprodukowania ton papieru dla banków.

Digitalizacja dokumentów dla ekologii

Aby lepiej zrozumieć, na czym w praktyce polegać będzie realizacja planu założonego przez Autenti, który wsparły Alior Bank, BNP Paribas oraz PKO Bank Polski, wystarczy spojrzeć na podobne rozwiązania. Mowa tutaj o Polskim Standardzie Płatności (operator BLIKa) czy też Polish API.

Polacy wykazują ogromne chęci digitalizowania kolejnych sfer działalności. W wyniku powstania cyfrowego narzędzia do podpisywani i obiegu dokumentów rozmnożą się możliwości i usługi. Coraz więcej będzie można załatwić bez wychodzenia z domu czy siedziby firmy. Oba wspomniane przykłady były efektem współpracy sektora bankowego i fintechów.

"

Wspólna inwestycja trzech konkurencyjnych banków w fintech Autenti do doskonały przykład partnerstwa na styku technologii i finansów, dzięki któremu wybiegamy w przyszłość. Za kilka lat tego typu rozwiązania będą rynkowym standardem. Dzięki elektronicznemu podpisowi i obiegowi dokumentów klienci Alior Banku zyskają wkrótce bardziej wygodny i szybszy dostęp do naszych produktów i usług

– powiedział Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku, cytowany w komunikacie.


Źródła:
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2020-01-16-alior-bank-bnpparibas-pkobp-wspolnie-zainwestowaly-w-polski-fintech.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Łomiankach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 lipca 2019

Alior Bank w Łomiankach

Nowa Telefonia decyzją UOKiK wypłaci klientom rekompensatę
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 października 2019

Nowa Telefonia decyzją UOKiK wypłaci klientom rekompensatę

Bank Millennium zainteresowany Eurobankiem
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 lipca 2018

Bank Millennium zainteresowany Eurobankiem

Pożyczki bez zaświadczeń Września
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
28 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Września

PKO BP w Świebodzinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019

PKO BP w Świebodzinie

Porównaj