Autobusy bez kierowców – ostatnia prosta technologii

Autobusy bez kierowców – ostatnia prosta technologii

author
Alicja Uzarowicz
23 czerwca 2019

Pojazdy niewymagające obecności kierowcy są póki co obrazem z filmu typu science fiction. Jak się jednak okazuje, koncepcja autonomiczności pojazdów została wynaleziona przez ludzkość już podczas Pierwszej Wojny Światowej. Zdaniem naukowców, kwestią kilkunastu lat jest widok autobusów miejskich poruszających się bez kierowców.

Czy już wkrótce nie będzie kierowców autobusów miejskich? Jak się okazuje, prace nad stworzeniem autonomicznych pojazdów sięgają już czasów Pierwszej Wojny Światowej. Obecnie naukowcy są już o krok od uzyskania właściwego rozwiązania i wprowadzenia do obrotu autonomicznych autobusów miejskich.

Najprężniej prace trwają w Singapurze, a pionierem tejże technologii jest Volvo Buses. Zgodnie z szacunkami ekspertów zajmujących się badaniami nad pojazdami bez kierowców, pierwsze z nich wjadą na ulice miast już w ciągu kilkunastu lat. Trwają również testy samochodów czy ciężarówek autonomicznych.

Czymże jednak jest ta autonomiczność pojazdu? Technologia, do której dążą naukowcy prowadzi do stworzenia takich pojazdów, których prowadzenie nie będzie wymagało ingerencji człowieka. Będą to zatem w pełni samodzielne pojazdy niepotrzebujące kierowców.

Auta bez kierowców a historia

Sama koncepcja wprowadzenia do obrotu aut, autobusów czy ciężarówek niewymagających obsługi przez kierowców sięga już roku 1918. Wówczas w powietrzu pojawiły się pierwsze samoloty bezzałogowe. Ta dziedzina rozwoju motoryzacji dała początek wielu technologiom, które wykorzystuje się powszechnie.

Mówiąc bardziej precyzyjnie, gdyby nie badania nad autonomicznością pojazdów, współczesne samochody nie miałyby takich elementów wyposażenia jak kamery parkowania, system automatycznego awaryjnego hamowania czy system pozwalający na parkowanie bez udziału kierowców.

Co więcej, już w roku 1939 udało się stworzyć samochód w pełni kontrolowany poprzez radio-elektormagnetyczne pola. Rok 1995 był okresem, w którym powstał minivan w 99 proc. sterowany przez komputer. A od 2017 r. Volvo Cars rozpoczęło testy pojazdów jeżdżących bez kierowców.

PKS w każdej gminie? Sprawdź tutaj.

Jak to możliwe

Chociaż nikogo nie powinien dziwić pęd naukowców względem samochodów osobowych poruszających się autonomicznie, to niewątpliwie przenoszenie tego rodzaju na bardziej masowy transport jakim są autobusy miejskie zdaje się być dosyć ryzykowne. Jak działają autobusy niepotrzebujące kierowców?

Pierwszy w pełni autonomiczny autobus testowany w Singapurze to elektryczny Volvo 7900 Electric. Firma ściśle współpracuje z singapurskim uniwersytetem NTU przy tym przedsięwzięciu. Autobus ma 12 metrów długości i mieści nawet 85 pasażerów, wśród których większość stanowią studenci. A to dlatego, że na ich kampusie przeprowadzane są testy.

"

Autonomiczny autobus Volvo wykorzystuje złożony system czujników światła i zasięgów, połączonych z urządzeniami sterującymi i sztuczną inteligencją. Posiada też wgrane, dokładne mapy, a także kamery 360 stopni i system nawigacji satelitarnej. Wszystko to pozwala to na bezbłędne przemierzanie trasy oraz reagowanie na zmieniające się warunki na drodze […]

– wyjaśnił Marek Gawroński z Volvo Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia pierwsza dama w USA?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 sierpnia 2020

Ile zarabia pierwsza dama w USA?

Promocja Profi Credit – firma rozdaje smartfony
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
12 września 2016

Promocja Profi Credit – firma rozdaje smartfony

Polacy porównują oferty kredytowe
Blog
author
Aneta Jankowska
26 sierpnia 2017

Polacy porównują oferty kredytowe

Garmin Pay w banku PKO BP
Aktualności
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2018

Garmin Pay w banku PKO BP

Który bank wydał najwięcej na reklamę ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 grudnia 2017

Który bank wydał najwięcej na reklamę ?

Listy polecone bez znaczków – zmiany 2021
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
09 stycznia 2021

Listy polecone bez znaczków – zmiany 2021

Porównaj