Autonomiczne sklepy zdominują handel?

Autonomiczne sklepy zdominują handel?

author
Alicja Uzarowicz
16 lutego 2020

W swoim najnowszym komunikacie Santander Consumer Bank zaprezentował wyniki badania przeprowadzonego przy okazji kolejnej edycji raportu „Kochamy okazje”. Jak wykazała ta analiza, autonomiczne sklepy stają się coraz popularniejsze wśród klientów, którzy poszukują nowości i innowacji. Czy tego rodzaju sklepy to przyszłość handlu?

Współcześnie coraz więcej branż przechodzi rewolucję cyfrową. Ciężko się temu dziwić w obliczu faktu, iż właśnie takie są oczekiwania klientów. Świadczy o tym zarówno fakt, iż wielkopowierzchniowe hipermarkety nie cieszą się już taką popularnością, a ich klientów przejmują małe autonomiczne sklepy.

Właśnie ten rodzaj innowacyjnych rozwiązań wziął pod lupę Santander Consumer Bank w badaniu poprzedzającym kolejną edycję raportu „Kochamy okazje”. Sklepy w takiej formie są czymś, czego coraz częściej poszukują konsumenci przy robieniu codziennych zakupów. Wielu z nich uważa ponadto, że autonomiczne sklepy to przyszłość handlu.

Skoro więc tego typu rozwiązania cieszą się zainteresowaniem i sympatią rosnącej grupy klientów, kwestią czasu jest zapewne wyparcie przez sklepy samoobsługowe punktów handlowych, jakie znamy dziś. Już ponad 50 proc. respondentów badania wyraziło chęć skorzystania z takiej opcji zrobienia zakupów.

Autonomiczne sklepy to przyszłość handlu zdaniem ponad połowy Polaków

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Santander Consumer Bank, już 52,8 proc. respondentów badania przyznało, że to właśnie autonomiczne sklepy są przyszłością handlu w Polsce. Tego rodzaju trend można zauważyć już chociażby w sklepach, które mają samoobsługowe kasy. To właśnie do nich kolejna robi się tylko dłuższa.

Jak obecnie wygląda rynek sklepów samoobsługowych w naszym kraju? Pierwszym tego rodzaju miejscem, jest sieć Take&GO, która otworzyła swój pierwszy autonomiczny sklep we wrześniu ubiegłego roku. Podobne rozwiązania zaczynają wdrażać sieci sklepów, jak na przykład Carrefour czy Lewiatan.

"

Entuzjaści sklepów autonomicznych są najbardziej widoczni w dużych miastach od 250 do 500 tys. mieszkańców. Natomiast najmniej przychylni prowadzonemu w ten sposób handlowi są mieszkańcy wsi i seniorzy powyżej 70 roku życia. Najmłodszych cieszy idea nowego modelu sprzedaży, a zwłaszcza perspektywa robienia zakupów bez ingerencji pracowników

– czytamy w komunikacie Santander Consumer Banku.

Obawy przeciwników handlu samoobsługowego

"

Po entuzjastycznej reakcji respondentów na koncept sklepów autonomicznych można wnioskować, że jako społeczeństwo nie boimy się nowych technologii. Dostrzegamy jednak związane z nimi ryzyka. Prawie 70 proc. Polaków uważa, że rozwój rynku sklepów autonomicznych niesie ze sobą zagrożenie w postaci pozbawienia ludzi miejsc pracy. Co ciekawe, na ten aspekt zwróciło uwagę niemalże 90 proc. badanych w wieku od 18 do 29 lat

– powiedział Adam Piwek z Santander Consumer Banku, cytowany w komunikacie.

Poza sklepami stacjonarnymi, autonomiczne punkty handlowe muszą uważać na jeszcze jednego poważnego konkurenta. Rynek e-commerce jest jedną z prężniej rozwijających się obecnie branż w Polsce, a tendencja rosnąca na razie nie zamierza spadać. Oznacza to, iż autonomiczne sklepy jeszcze przez jakiś czas nie zdominują handlu.

Dlaczego Polacy kochają kupować przez Internet? Najważniejszymi czynnikami są oczywiście wygoda, większy wybór towaru, opinie innych kupujących, jak i często dużo niższe ceny produktów w sieci w porównaniu z tymi stacjonarnie. Niemniej ważną kwestią dla coraz bardziej odpowiedzialnych konsumentów jest możliwość porównania cen bez wychodzenia z domu.


Źródła:
https://www.blog.santanderconsumer.pl/blisko-ciebie/sklepy-autonomiczne-to-przyszlosc-handlu,1,49.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koncerty symfoniczne z Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 czerwca 2019

Koncerty symfoniczne z Santander Bank Polska

Artykuły szkolne w placówkach Poczty Polskiej
Wpisy
author
Patryk Byczek
23 lipca 2018

Artykuły szkolne w placówkach Poczty Polskiej

Program Sto obwodnic
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 września 2019

Program Sto obwodnic

Kredyt konsolidacyjny Jastrzębie-Zdrój
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Jastrzębie-Zdrój

Jak zmienić imię lub nazwisko?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
28 września 2018

Jak zmienić imię lub nazwisko?

Porównaj