Najczęściej komentowane
Aż 1 230 pracowniczych programów emerytalnych w Polsce
W 2018 roku w Polsce funkcjonowało aż 1230 pracowniczych programów emerytalnych, z czego lwia część to umowy zawarte z zakładami ubezpieczeń. Wartość wszystkich aktywów zgromadzonych przez Polaków w tychże programach wynosiła 12,8 mld złotych, co oznacza roczny wzrost na poziomie 1,2%. Sprawdzamy pozostałe szczegóły najnowszego raportu KNF.
W środę 7 sierpnia 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała najnowszy raport dotyczący pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Dokument ten stanowi swoiste podsumowanie programów i funduszy emerytalnych działających w Polsce w roku 2018. Mowa o proponowanych na krajowym rynku formach oszczędzania na emeryturę, które są jednocześnie jednym z elementów III filara systemu emerytalnego w Polsce.
W opracowaniu przedstawiono podstawowe informacje charakteryzujące rynek pracowniczych programów emerytalnych według stanu nadzień 31.12.2018 r., jak również analizę porównawczą wybranych zagadnień przy uwzględnieniu danych za lata 1999-2018.
– czytamy w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego.
Zestawienie powstało w oparciu o dane pozyskane od instytucji zarządzających środkami programowymi. Mowa o zakładach ubezpieczeń na życie, towarzystwach funduszy inwestycyjnych oraz o pracowniczych towarzystwach emerytalnych. Co więcej, informacje uzupełniające pochodzą od pracodawców prowadzących pracownicze programy emerytalne. Wszak zgodnie z literą prawa są oni zobowiązani do przekazywania organowi nadzoru rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonych programów.
Sprawdź stopę zastąpienia dla polskich emerytów: https://www.zadluzenia.com/stopa-zastapienia-system-emerytalny/
Wiele programów, niewielu chętnych?
Jak wynika z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego, w ubiegłym roku kalendarzowym na polskim rynku funkcjonowało aż 1230 pracowniczych programów emerytalnych. Najwięcej z nich, bo aż 623, realizowanych było w formie umowy z zakładem ubezpieczeń. Nieco mniej (582 pracownicze programy emerytalne) to umowy z funduszem inwestycyjnym. Najmniej liczne są pracownicze fundusze emerytalne. Tych w 2018 roku funkcjonowało 25.
Mimo imponującej liczby różnorakich programów emerytalnych, liczba osób z nich korzystających nie budzi podziwu. Jest to zaledwie 426 tysięcy osób, co oznacza, że tylko 2,6% pracujących Polek i Polaków zdecydowało się skorzystać z oferty polskich pracowniczych programów emerytalnych. W ich imieniu pracodawcy wpłacili w ubiegłym roku 1 311 mln złotych tak zwanej składki podstawowej. Oprócz tego pracownicy sami, z własnych środków, zasilili konta o składkę dodatkową w wysokości 45,8 mln złotych.
W raporcie sporządzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego czytamy, iż w ubiegłym roku średnia wysokość rocznej składki podstawowej przypadająca na jednego uczestnika PPE wynosiła 4 070 złotych. Oznacza to wzrost składki opłacanej przez pracodawców na poziomie 244 złotych rocznie w porównaniu z rokiem wcześniejszym (2017). Dzięki podwyższeniu wpłat zwiększyła się także ogólna wartość aktywów zgromadzonych przez polskich pracowników na kontach emerytalnych. Na koniec 2018 roku ich suma wynosiła 12,8 mld złotych (+1,2% rdr.).
Kto najchętniej uczestniczy w PPE?
W raporcie opracowanym przez KNF czytamy, iż w 2018 roku najwięcej pracodawców prowadzących pracownicze programy emerytalne działało na terenie Mazowsza (20,74%) oraz Śląska (13,18%). Dobre wyniki odnotowano także w takich województwach, jak wielkopolskie, dolnośląskie czy pomorskie. W tych rejonach około 8,5-10% pracodawców uczestniczy w pracowniczych programach emerytalnych i odprowadza składki w imieniu swych pracowników.
Najniższa aktywność w obszarze PPE dotyczy pracodawców z województw: lubuskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Wyniki w tych rejonach to odpowiednio: 1,22% dla woj. lubuskiego, 1,80% dla Podlasia oraz 1,94% dla woj. świętokrzyskiego. Nie najlepsze wskaźniki udziału w PPE dotyczą także Warmii i Mazur, województwa zachodniopomorskiego, Lubelszczyny oraz okolic Opola. W tych rejonach udział pracodawców uczestniczących w PPE względem wszystkich uczestników z Polski mieści się w zakresie od 2,3 do ok. 3,3%.
Pod względem prowadzonej działalności gospodarczej największe grono przedsiębiorców uczestniczących w pracowniczych programach emerytalnych posiada status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Co czwarty pracodawca prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej, a co szósty posiada status spółdzielni. W przypadku „jednoosobówek”, a więc działalności gospodarczych prowadzonych przez jedną osobę fizyczną, odsetek uczestników wynosi niecałe 4%. Tak niski wynik spowodowany jest między innymi faktem, iż wielu samozatrudnionych nie zatrudnia pracowników.
Źródła:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/RAPORT_PPE_w_2018_66737.pdf
Dodaj komentarz