Z bankowości mobilnej korzysta już 13 mln Polaków

Z bankowości mobilnej korzysta już 13 mln Polaków

author
Alicja Uzarowicz
19 listopada 2019

Bankowość elektroniczna byłą swego czasu ogromnym przeskokiem od konieczności ciągłego odwiedzania placówki banku do załatwiania spraw przez Internet. Jeszcze większym skokiem było powstanie bankowości mobilnej, która pozwala już 13 mln Polaków na posiadanie cząstki banku zawsze pod ręką, bo w smartfonie.

Jeszcze pewnie z 15 lat temu wieść o tym, że z banku będzie można korzystać wykorzystując do tego inteligentny telefon komórkowy mogła wywołać szok. Jednak współcześnie nieustannie rosnąca ilość klientów banków, którzy korzystają z bankowości mobilnej nikogo już nie dziwi.

Polacy jako konsumenci rynku bankowego są bardzo wymagający i postępowi w kwestii zdalnych kanałów kontaktu klienta z bankiem i odwrotnie. Jak czytamy w podsumowaniu raportu, który przygotowali eksperci z Bankier.pl oraz PRNews.pl, dzięki użyciu smartfona sprawy bankowe załatwia już 13 mln Polaków.

Co więcej, aż 10 milionów z nich wykorzystuje do tego aplikację mobilną swojego banku, a aż 5 mln klientów wykorzystuje właśnie tę drogę kontaktu jako jedyny sposób na załatwianie spraw bankowych. Podczas gdy obecna już od 21 lat bankowość internetowa posiada obecnie 18 milionów klientów. Którym bankom w Polsce udało się namówić najwięcej klientów do przejścia na e-bankowanie?

 Popularność bankowości mobilnej

Największą ilość klientów, którzy korzystają z banku w sposób mobilny, posiada PKO Bank Poslki (3,2 mln). W ścisłej czołówce znalazły się również mBank (2,2 mln) oraz ING Bank Śląski (2 mln). Dokładnie po 1,6 mln klientów banków Pekao S.A. oraz Santander Bank Polska korzysta z bankowości mobilnej.

Na dalszych miejscach w zestawieniu znalazły się natomiast Bank Millennium (1,2 mln), Alior Bank (400 tys.), BNP Paribas Polska (306 tys.), Credit Agricole (193 tys.), Citi Handlowy (153 tys.) oraz T-Mobile Usługi Bankowe (80 tys.). A co z pozostałymi, trochę mniejszymi bankami?

Jak czytamy w komentarzu do raportu, nie podały one danych na temat aktywnej liczby użytkowników aplikacji mobilnych. Wśród tych banków znalazły się między innymi Nest Bank oraz Idea Bank. Coraz większa część klientów korzystających z bankowości mobilnej staje się mobile only. Jakie czynniki wpływają na ten trend?

Klient mobile only, czyli kto?

Cyfrowe rozwiązania, które mają współcześnie osiągnąć sukces muszą być intuicyjne, wygodne i szybkie w obsłudze. Właśnie w taki sposób banki starają się tworzyć swoje aplikacje mobilne. Zachowanie klientów będące reakcją na właśnie takie produkty zyskało już nowe określenie w bankowym żargonie – powstał klient mobile only.

Jak już wyżej wykazano, lwia część klientów, którzy korzystają z bankowości mobilnej, wykorzystuje do załatwiania spraw właśnie aplikacje mobilne banków. Zaś aż 5,3 mln klientów nie korzysta już w ogóle z bankowości internetowej na rzecz właśnie aplikacji. Ci klienci określani są mianem mobile only.

W którym banku najwięcej klientów jest mobile only? Listę ponownie otwiera PKO Bank Polski (1,5 mln użytkowników wyłącznie IKO na rzecz iPKO). W dalszej kolejności znalazły się: ING Bank Śląski (991 tys.), Millennium (726 tys.) oraz mBank (686 tys.). W niedalekiej odległości znalazł się również Santander Bank Polska (586 tys.).

Nieco mniej klientów mobile only mają Pekao S.A. (338 tys.), BNP Paribas (195 tys.), Alior Bank (124 tys.). Najmniej klientów logujących się wyłącznie do aplikacji mobilnej mają natomiast Credit Agricole (66 tys.), Citi Handlowy (31 tys.) oraz T-Mobile Usługi Bankowe (23 tys.).


Źródła:
https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-klientow-mobile-only-iii-kw-2019-446926
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mobile-only-Polacy-wybieraja-bank-w-smartfonie-7773247.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Pile
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019

PKO BP w Pile

Promocja „Wypisz wymaluj” Providenta
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
11 lutego 2016

Promocja „Wypisz wymaluj” Providenta

Zamrożenie cen energii w 2019 roku?  
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 grudnia 2018

Zamrożenie cen energii w 2019 roku?  

Zbiórka „Na cztery łapy” z Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 listopada 2019

Zbiórka „Na cztery łapy” z Santander Bank Polska

E-paragon ograniczy szarą strefę
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 kwietnia 2020

E-paragon ograniczy szarą strefę

Banki z większym zyskiem
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 czerwca 2017

Banki z większym zyskiem

Porównaj