Bezgotówkowa Europa?

Bezgotówkowa Europa?

author
Alicja Uzarowicz
07 czerwca 2019

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w Europejskim Raporcie Płatności 2019 połowa przedsiębiorców Unii Europejskiej jest przekonana, że ich społeczeństwo stanie się bezgotówkowe za 10 lat. Co czwarty z nich uważa bowiem, że czas, kiedy Europa będzie bezgotówkowa nastąpi za 5 lat. Kolejne 25 proc. uważa, że proces rezygnacji z pieniądza materialnego potrwa jeszcze około dekady.

Firma Intrum postanowiła przebadać poglądy europejskich przedsiębiorców na temat rezygnacji z tradycyjnego materialnego pieniądza. Efektem tego badania jest Europejski Raport Płatności 2019, z którego wynika, że bezgotówkowa Europa jest już prawie na wyciągnięcie ręki.

Łącznie bowiem 48 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że najpóźniej za 10 lat państwo, w którym prowadzą swoje firmy stanie się całkowicie uniezależnione od gotówki. Co ciekawe, połowa tych osób, czyli blisko 25 proc. respondentów przyznało, że do takiej transformacji w ich społeczeństwie może dojść już za 5 lat.

Całą próbę ankietowanych stanowiło 11 856 przedsiębiorców z całej Europy. Niestety wynik wśród badanych polskich przedsiębiorców nie jest aż tak imponujący. 22 proc. uważa, że Polska zrezygnuje z gotówki w ciągu 10 lat. Jakie miałyby być skutki rezygnacji z tradycyjnego pieniądza?

Zapytano o to ankietowanych. W połowie byli oni zgodni, że zwiększyłaby się ilość ataków cyberprzestępców. Dla porównania w Polsce pogląd ten wyraziło aż 71 proc. ankietowanych. Cała Europa w ok. 30 proc. uznała jednak, że bezpośrednim i naturalnym efektem transformacji w społeczeństwo bezgotówkowe będzie usprawnienie internetowych transakcji płatniczych.

Bezgotówkowa Europa to większe możliwości kredytowe

Większość przedsiębiorców, bo dokładnie 52 proc. z nich, uważa, że 10 lat to za mało czasu na wyeliminowanie pieniądza tradycyjnego bądź jest to w ogóle niemożliwe. Nie da się nie zauważyć jednak możliwości kredytowych, które pojawiłyby się wraz z rezygnacją z pieniądza materialnego.

"

W gospodarce, w której kredyt staje się jeszcze bardziej istotną kwestią, przedsiębiorstwa będą musiały wiedzieć, kto z ich klientów posiada zdolność kredytową, by uniknąć utraty przychodów. Od konsumentów również będzie to wymagać ostrożności w obszarze ich indywidualnej zdolności do zapłaty

– wyjaśnił Mikael Ericson, CEO Intrum.

Interesującym może wydać się fakt, że w Grecji przedsiębiorcy są prawie pewni bezgotówkowej przyszłości. Już 2 na 3 tamtejszych przedsiębiorców zgadza się, że rezygnacja z gotówki jest tylko kwestią czasu. Podobne, choć nieco niższe wyniki odnotowano także w Irlandii, Szwecji, Rumunii i Włoszech, gdzie przyznaje to 60 proc. ankietowanych.

Odwrotna proporcja występuje w krajach takich jak Polska, Węgry, Szwecja, Rumunia, Estonia i Litwa. Dwóch z trzech przedsiębiorców w tych krajach twierdzi, że do rezygnacji z gotówki nie dojdzie w ciągu najbliższej dekady albo Europa wcale nie będzie bezgotówkowa. Najniższy odsetek w tej kategorii osiągnęła Serbia – tylko 18 proc. przedsiębiorców widzi bezgotówkową przyszłość kraju.


Źródła:
https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/nasze-raporty/european-payment-report/european-payment-report/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rejestr Firm Pożyczkowych
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
12 stycznia 2015

Rejestr Firm Pożyczkowych

Emerytura dla kobiet z czwórką dzieci?
Emerytura
author
Patryk Byczek
08 czerwca 2018

Emerytura dla kobiet z czwórką dzieci?

Kredyt gotówkowy na wkład własny
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2023

Kredyt gotówkowy na wkład własny

Maleje zdolność kredytowa polskich rodzin
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 lipca 2018

Maleje zdolność kredytowa polskich rodzin

Raiffeisen Polbank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
04 marca 2019

Raiffeisen Polbank kontakt infolinia

Porównaj