Bezgotówkowe miasta w Polsce

Bezgotówkowe miasta w Polsce

author
Alicja Uzarowicz
19 maja 2019

Postęp technologiczny i jego z dnia na dzień sprawniejsze wprowadzanie do życia codziennego jest motorem dalszego rozwoju. Jednym z takich przykładów jest możliwość płacenia bez użycia gotówki. Naturalnym następstwem popularyzacji tej metody płatności wydają się być bezgotówkowe miasta.

Coraz więcej miast w Polsce praktykuje teorię, iż brak rozwoju w którymś momencie oznacza zacofanie. Popularyzacja idei miasta bez gotówki prowadzi do tworzenia kolejnych rozwiązań ułatwiających życie codziennie mieszkańców tych miast. Ten pogląd oznacza bowiem możliwość opłaty usług publicznych bezgotówkowo.

Firma Mastercard podała najnowsze wyniki badań odnośnie popularności metody płatności zbliżeniowo. Wynika z niej, że aż 85 proc. użytkowników kart tej firmy w Polsce regularnie płaci zbliżeniowo. Zagwarantowało to Polsce drugie miejsce w Europie pod względem popularności tej formy płatności.

Powodzenie tej metody rozliczania transakcji już dawno wykroczyła poza prywatne firmy. Rozwijające się zgodnie z ideą inteligentnych miast samorządy wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne z kategorii płatności na każdym kroku.

Inteligentne miasta, czyli jakie?

"

Idea miast bezgotówkowych polega na tym, że miasta transformują w kierunku cyfrowym i wprowadzają różne formy rozliczeń bezgotówkowych, które są wygodne dla klientów poczynając od płatności kartą w komunikacji miejskiej, po użycie kart w terminalach urzędów do opłacania różnych usług publicznych

– tłumaczy dr Jakub Górka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez specjalistów z Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis z Torunia udało się ustalić, które miasta przodują w idei inteligentnego rozwoju. Jakie rodzaje udogodnień technologicznych brano pod uwagę podczas analizy?

Specjaliści sprawdzali, jak bardzo popularna jest metoda płatności zbliżeniowej w ośrodkach kulturalnych oraz sportowych w miastach. Brano również pod uwagę czy transport publiczny oraz urzędy miasta wprowadziły już możliwość zapłaty za usługi zbliżeniowo.

Najbardziej inteligentne i bezgotówkowe miasta

W celu odpowiedniego ocenienia innowacyjności badanych miast podzielono je  na kategorie uwzględniające liczbę mieszkańców. Leaderem wśród miast powyżej 100 tys. osób został Kraków. W Urzędzie Miasta Krakowa bowiem w każdej kasie odnaleźć można terminal do zapłaty bezgotówkowej. Zapłacić można także telefonem korzystając z usługi BLIK.

Co więcej, w urzędzie tym pojawiły się także opłatomaty pozwalające na uiszczenie opłat skarbowych czy komunikacyjnych samodzielnie i bez dodatkowych opłat czy prowizji. Jakie było najbardziej bezgotówkowe wśród średnich miast, czyli tych zamieszkiwanych przez 20-100 tys. osób?

Miastem tym został okrzyknięty Konstancin-Jeziorna. Na pierwsze miejsce miasto zasłużyło sobie możliwością zapłaty w urzędzie gminy zarówno kartą płatniczą, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Ponadto opłaty bezgotówkowe pojawiły się także w tym mieście w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje rozwód?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
13 maja 2019

Ile kosztuje rozwód?

Pożyczki bez BIK Łęczyca
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Łęczyca

Deutsche Bank w Stalowej Woli
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
23 listopada 2017

Deutsche Bank w Stalowej Woli

Santander  Consumer Bank Przemyśl
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lipca 2021

Santander Consumer Bank Przemyśl

Dyskryminacja płacowa w pracy – poradnik
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 września 2019

Dyskryminacja płacowa w pracy – poradnik

Promocja: „Zgarnij 300 zł do Allegro” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 marca 2021

Promocja: „Zgarnij 300 zł do Allegro” w BNP Paribas

Porównaj