Pod koniec zeszłego tygodnia medialnym dyskursem zawładnęła informacja o rekordowo niskim bezrobociu w Polsce. Pierwsze doniesienia na ten temat zawdzięczamy internetowym publikacjom Ministerstwa Rodziny.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 11.07.2018
Udostępnij:

Po raz pierwszy od wielu lat rynek pracy w Polsce zaczął punktować. Niezatrudnionych Polaków jest już mniej niż milion.

Według rządowych głosów zmiany te mają potencjał niemal historyczny. Na obecny poziom stopy bezrobocia czekaliśmy bowiem aż 28 lat. 

Rekordowa stopa bezrobocia
Bezrobocie w Polsce w końcu osiągnęło zadowalająco niski poziom. Jego stopa na czerwiec 2028 roku wynosiła zaledwie 5,9 %.

Ostatni raz tak niewielki procent bezrobocia odnotowano w listopadzie 1990 roku. Obecna sytuacja jest więc niezwykle ważnym zwrotem ku polepszeniu sytuacji na polskim rynku pracy.


                   fot. twitter

Jest coraz lepiej
5,9 procent bezrobocia w Polsce to wynik nie tyle zadowalający, co i zaskakujący. Jeszcze rok wcześniej, w czerwcu 2017 roku, stopa bezrobocia rejestrowanego w kraju nad Wisłą wynosiła 7,0%.

W ciągu 12 miesięcy udało się nam zmniejszyć polskie bezrobocie aż o 1,1 punktu procentowego. Oby ta tendencja utrzymała się w kolejnych miesiącach.


                   fot. twitter

Zarejestrowani w Urzędzie Pracy
Po raz pierwszy od wielu lat liczba bezrobotnych Polaków nie przekroczyła zatrważającego progu miliona.

W czerwcu bieżącego roku zarejestrowanych w Urzędach Pracy osób było 969 tysięcy. To o 182,6 tysiąca mniej, niż przed rokiem.

Tylko w czerwcu 2018 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się względem poprzedniego miesiąca o ponad 33,1 tysiąca osób. Wynik ten napawa optymizmem.


                   fot. twitter

Gdzie największe bezrobocie?
Choć bezrobocie w Polsce osiągnęło w końcu zadowalająco niski procent, poziom ten nie jest równomiernie utrzymany na całym terytorium Polski.

Największe bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim – 10,0%.  Jako jedyne w całej Polsce województwo to osiągnęło ono wartość dwucyfrową.

Najniższą stopą bezrobocia może pochwalić się natomiast Wielkopolska (jedynie 3,3%). Drugie miejsce na podium należy się województwu śląskiemu (4,6%), a trzecie – Małopolsce (4,8%).


                   fot. twitter

Co dalej?
Bezrobocie od niemal 28 lat nie było na tak niskim poziomie, co z chwili obecnej. Jest to z pewnością pokrzepiające i napawające optymizmem, choć z drugiej strony – może generować nowe problemy.

Jak dowiadujemy się z internetowej publikacji Ministerstwa Rodziny, Minister Rafalska zauważa, iż nowa sytuacja na rynku pracy może wymagać zmian w polskim prawie oraz w działalności i organizacji Urzędów Pracy. Na czym polegać mają te zmiany? Na chwilę obecną ciężko ocenić.


                   fot. twitter

 

Komentarze (0)

super fajne tweety to lubie w portalach