Program BGK wesprze dostępność budynków

Program BGK wesprze dostępność budynków

author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) prezes banku zawarł z Ministrem Inwestycji i Rozwoju umowę odnośnie najnowszego programu. Ma on polegać na udostępnianiu pożyczek na preferencyjnych warunkach, których celem będzie likwidowanie barier architektonicznych dla różnych grup społecznych.

BGK zacznie wkrótce udzielać pożyczek na niski procent na cele związane z niwelowaniem barier architektonicznych, które mogą stanowić przeszkody dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi. A wszystko to za sprawą umowy zawartej pomiędzy Prezesem BGK i Ministrem Inwestycji i Rozwoju.

Środki, które umożliwią udzielenie tychże pożyczek na niższy procent niż zwykle, przekażą na ten cel BGK oraz samo Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jakie budynki zakwalifikują się do tej formy dofinansowania? Będą to w szczególności budynki należące do różnych instytucji oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany ułatwiające korzystanie z budynków grupom społecznym, które mogły dotychczas napotykać trudności obejmą więc szkoły, przychodnie czy urzędy. Drugą docelową grupą beneficjentów wsparcia są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Nie są to jednak jedyne podmioty mające prawo do otrzymania takiej pożyczki.

95-lecie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warunki uzyskania wsparcia z BGK

Poza budynkami użyteczności publicznej, preferencyjne kredyty otrzymać będą mogły także uczelnie, instytucje kultury, jednostki kulturalne czy też osoby będące właścicielami domów wielorodzinnych.  Przewidziany w projekcie budżet to 4 mln zł. Skąd wzięto na to pieniądze?

Środki zgromadzone zostały w większości ze spłat pożyczek działających na analogicznych zasadach w poprzedniej perspektywie unijnej, która przypadała na lata 2007 – 2013. Nie jest to jednak ostateczna suma pieniężna, jaką BGK przeznaczy na pożyczki unijne z niższą stopą procentową.

"

Dzisiejsza umowa to dopiero początek. Wkrótce kwota ta zwiększy się wielokrotnie. Zakładamy, że w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat tylko ze zwrotów środków europejskich będziemy dysponować prawie 120 milionami złotych

– podkreślił Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Innowacji.

Także ta kwota nie jest ostateczną względem zwiększania dostępności budynków w Polsce. Minister Kwieciński przypomniał również, iż obecnie w Sejmie znajduje się ustawa o dostępności. Jej przepisy spowodują utworzenie Funduszu Dostępności, który umożliwi zgromadzenie puli pieniężnej rzędu 320 mln zł w ciągu najbliższej dekady.

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera instalacje fotowoltaiczne.

Na co będzie można przeznaczyć środki z BGK?

Zgodnie z ideą niwelowania barier architektonicznych, która stanowi główny cel istnienia pożyczek na preferencyjnych warunkach, środki uzyskane w formie unijnej pożyczki będą musiały zostać zagospodarowane w odpowiedni sposób. Jakie ulepszenia i udogodnienia będzie można sfinansować pożyczką z BGK?

W komunikacie BGK zawarto przykłady instalacji i modernizacji budynków. Pojawiły się zatem informacje o windach w wielopiętrowych budynkach czy też likwidacja schodów w miejscach, w których są niepotrzebne. Kolejnymi przykładami są uchwyty i poręcze a także mechanizmy do otwierania okien oraz drzwi.

"

Mniejsze bariery architektoniczne umożliwią wielu osobom większy udział w życiu swoich społeczności, a co za tym idzie większą samodzielność i więcej możliwości rozwoju. Finansując projekty infrastrukturalne: transportowe, drogowe czy mieszkaniowe myślimy przede wszystkim o ludziach, o tym, by  poprawiała się jakość życia Polaków

– dodała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zdaniem Prezes Daszyńskiej-Muzyczki działania tego rodzaju doskonale przekładają na praktykę ideę istnienia BGK, czyli wspieranie rozwoju społecznego Polski. Pierwsze pożyczki w ramach programu dostępne będą jesienią bieżącego roku. Sama inicjatywa wyrasta na podwalinach rządowego programu Dostępność Plus.

BGK

Już ponad 600 startupów z Pomorza przyjęło unijne wsparcie.

Źródła:
https://media.bgk.pl/63539-lepszy-dostep-do-budynkow-sa-pieniadze-na-windy-podjazdy-i-likwidacje-barier-architektonicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Żyrardowie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Żyrardowie

Dopłaty dla rolników poszkodowanych suszą
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 sierpnia 2019

Dopłaty dla rolników poszkodowanych suszą

UOKiK ukarał firmy pożyczkowe
Wpisy
author
Patryk Byczek
05 marca 2018

UOKiK ukarał firmy pożyczkowe

Wizz Air zawiesza trasy z Polski
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 listopada 2020

Wizz Air zawiesza trasy z Polski

Nowe monety z serii: Skarby Stanisława Augusta
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
22 stycznia 2020

Nowe monety z serii: Skarby Stanisława Augusta

Porównaj