BGK świętuje 95-lecie

BGK świętuje 95-lecie

author
Alicja Uzarowicz
26 maja 2019

Na rok 2019 przypada 95 – lecie istnienia Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby przygotować Polaków do obchodów tej rocznicy zaproponowano bardzo ciekawy pomysł. Zakładał on stworzenie muralu będącego portretem BGK ręką Beaty Szczecińskiej na warszawskiej „patelni” czyli na ścianach dookoła placu przy stacji Metro Centrum.

Z okazji przypadającej na rok 2019 95 rocznicy istnienia Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił pozostawić po sobie artystyczny znak w rozpoznawalnym miejscu w Warszawie. Przyjął on formę portretu, który namalowała Beata Szczecińska na ścianach otaczających plac przy Metrze Centrum nazywanego przez warszawiaków „patelnią”.

Miejsce, które BGK wybrał na swoja wizytówkę nie było przypadkowe. Jest to charakterystyczne miejsce dla akcji mających na celu zwiększenie świadomości społecznej w kontekście ważnych tematów. Przyszła kolej na BGK, który powstał by przyspieszyć i umożliwiać wzrost społeczno-gospodarczy w Polsce.

"

Od 95 lat wspieramy rozwój Polski i Polaków, uczestniczyliśmy w międzywojennej modernizacji kraju, w jego odbudowie, potem w gospodarczej transformacji. Dziś jesteśmy w praktycznie wszystkich kluczowych dla Polaków inwestycjach. Nasza historia i misja są ściśle związane z rozwojem państwa i o tym opowiada ten niezwykły mural

– wyjaśnia Izabela Mościcka z BGK.

Wizja artystyczna autorki muralu na 95 lat BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprosił do współpracy młodych i popularnych w swojej dziedzinie polskich grafików. Spośród zaprezentowanych przez nich projektów BGK najbardziej przypadł do gustu ten autorstwa Beaty Szczecińskiej, noszącej pseudonim Cityabyss,  absolwentki Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.

Beata Szczecińska jest bardzo utytułowaną artystką. Jej prace wystawiane były w wielu renomowanych publikacjach i wystawach. Prace artystki czasowo były dostępne na przykład w Muzeum Oscar Niemeyer w Brazylii czy w Palaise de Tokyo w Paryżu. Szczecińska jest także laureatką Grant/Ello Creative Exellence 2017.

"

Chciałam tak połączyć znaczenia, formy i kształty, aby podkreślić rolę rozwoju w naszym życiu i tego jak wpływa na naszą codzienność. Zbliżyć go do zwykłych ludzi, rezultaty rozwoju na wszystkich płaszczyznach odczuwamy każdego dnia

– komentuje swoje dzieło artystka.

Droga jako symbol rozwoju BGK i Polski

W swoim muralu artystka zaprezentowała drogę jako motyw przewodni. Ma on przedstawiać nieustanny rozwój, proces, który nigdy się nie skończy. Sam mural zawiera ukłony wobec twórczości artystów, którzy związani byli z BGK. Odnaleźć w nim można zatem grafiki, figury i zdjęcia artystów takich jak Zofia Stryjeńska.

W celebrowanie 95 lat istnienia BGK zamierza zaangażować także samych warszawiaków. Osoby, które w dni 29, 30, 31 maja i 6 czerwca zamieszczą w mediach społecznościowych zdjęcie, którego tło stanowi mural otrzymają możliwość zwiedzenia niewątpliwie ciekawego miejsca.

Zdjęcia oznaczone hashtagiem #muralBGK i #95latBGK umieszczone na profilu pozwolą na odwiedzenie samego skarbca Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto zatem sfotografować się w tym niezwykłym miejscu.  Później zaś odwiedzić miejsce na co dzień zamknięte przed oczami osób postronnych i jedno z bardziej chronionych w całym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ZUS wyśle 20 mln listów
Wpisy
author
Patryk Byczek
27 czerwca 2018

ZUS wyśle 20 mln listów

Pożyczka online dla przedsiębiorców w ING
Pod Lupą
autor wpisu
Wozniak
13 marca 2017

Pożyczka online dla przedsiębiorców w ING

Język migowy w oddziałach PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 kwietnia 2019

Język migowy w oddziałach PKO BP

Połowa Polaków uważa Walentynki za zwykły dzień
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
14 lutego 2019

Połowa Polaków uważa Walentynki za zwykły dzień

Jak zastrzec kartę w ING Banku Śląskim?
Banki
author
Patryk Byczek
13 października 2017

Jak zastrzec kartę w ING Banku Śląskim?

Mieszkanie Plus w Toruniu
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
28 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Toruniu

Porównaj