Kara dla Biedronki za oszukiwanie na cenach

Kara dla Biedronki za oszukiwanie na cenach

author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2020

UOKiK nałożył 115 mln zł kary na Biedronkę za stosowanie nieuczciwych praktyk wobec swoich konsumentów. “Cena w kasie wyższa niż umieszczona na półce lub brak informacji o cenie produktu – w ten sposób przez kilka lat Biedronka naruszała prawa konsumentów” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Biedronka – inna cena przy kasie

Jak czytamy w komunikacie UOKiK-u, skargi na Biedronkę konsumenci wysyłali już od wielu lat. Informacje w sprawie niezgodności cen w kasie i na półce przesyłały także Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej.

“Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska” – wskazano. Prezes Urzędu, Tomasz Chróstny, zlecił więc kontrole mające na celu zweryfikowanie zgłoszeń. Politykę nieprawidłowego informowania o cenach potwierdzono.

Oszukiwanie na cenach trwało od lat?

Ustalenia Urzędu wskazują na to, że praktyka ta trwa w sklepach sieci Biedronka co najmniej od 2016 roku. Wszczęte w ubiegłym roku postępowanie wyjaśniające miało spowodować pewne zmiany w działaniu sklepów. “Prezes UOKiK będzie monitorował skutki wdrażanych zmian, mających usunąć naruszenia zbiorowych interesów konsumentów” – zapewnia UOKiK w komunikacie.

"

Cena jest jednym z najważniejszych kryteriów jakimi kierują się konsumenci przy wyborze produktów. Niedopuszczalne jest wprowadzanie konsumentów w błąd co do właściwej ceny towarów. W przypadku Biedronki klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z ceny na sklepowych półkach. Nie zawsze mieli nawet tego świadomość

– wskazuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Różnice w cenach produktów miały – zgodnie z ustaleniami – wynosić nawet kilka złotych. Kilka złotych na jednym produkcie przy masowej sprzedaży w kilkuset polskich sklepach przez okres kilku lat to już szansa na bezprawne wzbogacenie się kosztem konsumenta.

UOKiK wskazuje także przykładowe skargi konsumentów:


Cena umieszczona na lodówce w sklepie informowała o tym, że do dnia 31.08.19 r. cena za lody Carte D’Or wynosi 10,99 PLN. Lody te były objęte promocją do tego dnia i też tego dnia dokonałem ich zakupu (…). Niestety po płatności okazało się, że na paragonie została naliczona cena w wysokości 15,99 PLN.


Zachęcony gazetka oraz kartką nad produktem postanowiłem zakupić Pierś z kurczaka w promocyjnej cenie 9.99zl. Po zrobieniu zakupów udałem się do kasy za towar zapłaciłem lecz w chwili zapłaty nie zauważyłem na paragonie że piersi są w cenie regularnej czyli 16.89 za kg (…)Poprosiłem o możliwość zwrotu towaru, lecz usłyszałem że niestety nie, bo z tym towarem opuściłem sklep i pani nie przyjmie go. Więc powiedziałem że to oszustwo i tego tak nie zostawię i zgłoszę to do UOKiK, inna z pań obsługi powiedziała “i co z tego, co nam zrobią”.


Wieczorna wizyta w Biedronce (…) Widzę lody Marletto 1L za 3,45 (przecenione z 4,99). W kasie 10,99zł. Wracam do zamrażarki sprawdzić… nie ma ani innych lodów Marletto 1L, ani innej ceny dla tych lodów.


(pisownia oryginalna)

Kara dla Biedronki od UOKiK: 115 mln zł

Ze względu na zweryfikowane naruszenia UOKiK podjął decyzję o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary w wysokości 115 mln zł.

Ponadto UOKiK zażądał także, by sklepy Biedronka umieściły w widocznym miejscu informację o prawach przysługujących Klientom w momencie, w którym cena na półce i przy kasie różni się.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Biedronka miałaby napisać, że: “W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług).”

Decyzja ta nie jest jeszcze prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Źródło:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16663

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

cybull
cybull
2023-01-31 19:29:51

nic ta kara nie dała. nic się nie zmienilo. dzisiaj kupiłem piwo Tatra w puszce cena na półce od wielu tygodni 2.99 za sztukę a przy kasie cena 3,49 sztuka za 6 szt. powinienem zaplacic 17.94 a zaplacilem 20,94. dopiero w domu spojrzałem na paragon bo coś mi nie pasowało, a robiłem większe zakupy. kilkanasci dni wcześniej kupowałem jajko Kinder niespodziankecena na półce coś około 3,90 a na czytniku 4,47. zwróciłem uwagę obsłudze sklepu. pani powiedziała że zaraz poprawi cenę w komputerze a jak wyszedłem ze sklepu to poszła i zerwała cenę z półki. widziałem przez okno co zrobiła.. biedronka w Łodzi na Złotnie

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Namysłowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Namysłowie

Czego młodzi Polacy oczekują od pracy ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
03 maja 2018

Czego młodzi Polacy oczekują od pracy ?

Santander Bank Polska w Kartuzach
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Kartuzach

Fundacja Sztuki Polskiej ING – nowe prace
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2019

Fundacja Sztuki Polskiej ING – nowe prace

Porównaj