Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków

Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Listopadowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych przyniosła wiele zaskoczeń i przełomów. Pozytywem jest fakt, iż w ujęciu rocznym odnotowany został duży wzrost ogólnej kwoty wnioskowanych kredytów hipotecznych. Co krzepiące dla przyszłych wnioskodawców, średnia kwota wnioskowanego finansowania, w porównaniu z danymi za ubiegły miesiąc, w końcu przestała wzrastać.

W czwartek (5 grudnia) Biuro Informacji Kredytowej opublikowało informacje na temat  najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Gwoli wyjaśnienia, ten cyklicznie wyliczany wskaźnik przedstawia (w sposób procentowy) zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest zbadanie, jakie są nastroje Polaków w kwestii zakupu mieszkania za gotówkę. Jak eksperci BIK-u oceniają listopadowe nastroje konsumpcyjne polskiego społeczeństwa?

Odczyt za ostatni miesiąc kalendarzowy wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +21,9%. Oznacza to, że w listopadzie bieżącego roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 21,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Listopad miesiącem przełom

W listopadzie bieżącego roku do banków i SKOK-ów działających na polskim rynku trafiło łącznie aż 33,6 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu do wyników z października ubiegłego roku (31,3 tys. zapytań) mowa jest więc o wzroście zainteresowania tego typu produktami na poziomie 7,5%. Warto odnotować, że zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać w skali roku, lecz niekoniecznie w zestawieniu wyników miesięcznych. W ubiegłym miesiącu, a więc w październiku br. wniosków wpłynęło więcej –  aż 39,1 tysięcy.

Co niezwykle ważne, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku bieżącego roku wyniosła 281,7 tys. złotych. To przełomowy wynik, wszak po raz pierwszy od bardzo dawna wykazuje on spadek wartości w porównaniu ze średnią wysokością kredytu udzielanego miesiąc wcześniej. Choć w ujęciu rocznym można mówić o wzroście na poziomie 7,7%, listopadowy wynik jest niższy od średniej kwoty kredytu udzielanego w październiku bieżącego roku. Przełomowość najlepiej oddaje poniższe zestawienie:

Co z kredytami hipotecznymi?

Jak wynika z tegorocznej edycji „Finansowego Barometru ING”, polscy kredytobiorcy zdołali przyzwyczaić się do nieustannego wzrostu cen na krajowym rynku nieruchomości. Czterech na pięciu z nas uważa, że trend ten będzie się utrzymywał, a ceny wzrosną lub bardzo wzrosną w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. A wraz ze wzrostem cen w górę poszybują również kwoty kredytów, o jakie ubiegać się będą polscy konsumenci. Takie prognozy nie są korzystne dla potencjalnych wnioskodawców, bowiem wiążą się one z wymogiem wyższej zdolności kredytowej.

Listopadowy odczyt średniej wartości wnioskowanego kredytu można pod tym względem uznać za przełomowy. Spadek kwoty, o jaką średnio wnioskują konsumenci starający się o kredyt hipoteczny, stawia wizję rosnących cen mieszkań pod znakiem zapytania. Spowolnienie wzrost cen lub ich casłkowite zatrzymanie grałoby na korzyść interesów polskich konsumentów, których płace nie szybują w górę w szybkim tempie, przez co ich zdolność również nie nadąża za dotychczasowym tempem wzrostu cen nieruchomości.

"

Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. W jedenastu miesiącach 2019 r. łącznie 419 tys. osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 23,9 tys., czyli o 6,1%

– dodaje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/475108/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-listopadzie-2019-r-21-9

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pozwolenia na emisję CO2 – na czym polegają?

Przyszłoroczne podwyżki prądu są w zasadzie nieuniknione. Jeden z głównych czynników tej zmiany stanowią wciąż rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Sprawdziliśmy, na czym polegają owe pozwolenia, kto je wydaje i kto ustala ich ceny.

author
Halszka Gronek
18 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ranking kredytów konsolidacyjnych – kwiecień 2019

Masz kilka zobowiązań i w każdym miesiącu płacisz wiele rat? W takiej sytuacji warto pomyśleć nad kredytem konsolidacyjnym, który pomoże połączyć wszystkie długi. Przedstawiamy najnowszy ranking kredytów konsolidacyjnych – kwiecień 2019.

author
Aneta Jankowska
08 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Goodie wspiera galerie handlowe

Bank Millennium poinformował w najnowszym komunikacie o przygotowaniu przez goodie specjalnego zestawu dodatkowych, bezpłatnych narzędzi mających na celu wesprzeć sprzedaż. Platforma wyszła na przeciw swoim partnerom handlowym oraz najemcom, którzy mierzą się z rzeczywistością ściśle związaną ze stanem epidemii.

author
Patryk Byczek
09 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus?

Resort infrastruktury i budownictwa poinformował, że 21 października projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. wysokości czynszów w programie Mieszkanie Plus został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ten określa czynsz normowany, który będzie znacznie niższym czynszem, niż średnie czynsze rynkowe. Koszt budowy jednego metra kwadratowego dla miasta, które jest siedzibą wojewody albo sejmiku województwa, określono na 3000 zł, a dla pozostałych miast - 2500 zł. 

author
Dominika Byczek
23 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pekao w Starogardzie Gdańskim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Stargardzie Gdańskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
20 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Redzie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Redzie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
04 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj