Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków

Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Listopadowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych przyniosła wiele zaskoczeń i przełomów. Pozytywem jest fakt, iż w ujęciu rocznym odnotowany został duży wzrost ogólnej kwoty wnioskowanych kredytów hipotecznych. Co krzepiące dla przyszłych wnioskodawców, średnia kwota wnioskowanego finansowania, w porównaniu z danymi za ubiegły miesiąc, w końcu przestała wzrastać.

W czwartek (5 grudnia) Biuro Informacji Kredytowej opublikowało informacje na temat  najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Gwoli wyjaśnienia, ten cyklicznie wyliczany wskaźnik przedstawia (w sposób procentowy) zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest zbadanie, jakie są nastroje Polaków w kwestii zakupu mieszkania za gotówkę. Jak eksperci BIK-u oceniają listopadowe nastroje konsumpcyjne polskiego społeczeństwa?

Odczyt za ostatni miesiąc kalendarzowy wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +21,9%. Oznacza to, że w listopadzie bieżącego roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 21,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Listopad miesiącem przełom

W listopadzie bieżącego roku do banków i SKOK-ów działających na polskim rynku trafiło łącznie aż 33,6 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu do wyników z października ubiegłego roku (31,3 tys. zapytań) mowa jest więc o wzroście zainteresowania tego typu produktami na poziomie 7,5%. Warto odnotować, że zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać w skali roku, lecz niekoniecznie w zestawieniu wyników miesięcznych. W ubiegłym miesiącu, a więc w październiku br. wniosków wpłynęło więcej –  aż 39,1 tysięcy.

Co niezwykle ważne, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku bieżącego roku wyniosła 281,7 tys. złotych. To przełomowy wynik, wszak po raz pierwszy od bardzo dawna wykazuje on spadek wartości w porównaniu ze średnią wysokością kredytu udzielanego miesiąc wcześniej. Choć w ujęciu rocznym można mówić o wzroście na poziomie 7,7%, listopadowy wynik jest niższy od średniej kwoty kredytu udzielanego w październiku bieżącego roku. Przełomowość najlepiej oddaje poniższe zestawienie:

Co z kredytami hipotecznymi?

Jak wynika z tegorocznej edycji „Finansowego Barometru ING”, polscy kredytobiorcy zdołali przyzwyczaić się do nieustannego wzrostu cen na krajowym rynku nieruchomości. Czterech na pięciu z nas uważa, że trend ten będzie się utrzymywał, a ceny wzrosną lub bardzo wzrosną w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. A wraz ze wzrostem cen w górę poszybują również kwoty kredytów, o jakie ubiegać się będą polscy konsumenci. Takie prognozy nie są korzystne dla potencjalnych wnioskodawców, bowiem wiążą się one z wymogiem wyższej zdolności kredytowej.

Listopadowy odczyt średniej wartości wnioskowanego kredytu można pod tym względem uznać za przełomowy. Spadek kwoty, o jaką średnio wnioskują konsumenci starający się o kredyt hipoteczny, stawia wizję rosnących cen mieszkań pod znakiem zapytania. Spowolnienie wzrost cen lub ich casłkowite zatrzymanie grałoby na korzyść interesów polskich konsumentów, których płace nie szybują w górę w szybkim tempie, przez co ich zdolność również nie nadąża za dotychczasowym tempem wzrostu cen nieruchomości.

"

Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. W jedenastu miesiącach 2019 r. łącznie 419 tys. osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 23,9 tys., czyli o 6,1%

– dodaje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/475108/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-listopadzie-2019-r-21-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Olsztyn
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
02 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Olsztyn

Lubię to Konto, ale nie lubię tej karty
Blog
autor wpisu
Maciej_Stanko
16 maja 2015

Lubię to Konto, ale nie lubię tej karty

Pomoc dla zadłużonych w kredytach mieszkaniowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 lutego 2016

Pomoc dla zadłużonych w kredytach mieszkaniowych

Pożyczki Kołobrzeg
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Kołobrzeg

Biuro Terenowe ZUS w Braniewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Braniewie

Zmiany w 500+. Od sierpnia wniosek także papierowy
Świadczenia socjalne
author
Dominika Sobieraj
03 sierpnia 2018

Zmiany w 500+. Od sierpnia wniosek także papierowy

Porównaj