Blik – czym jest i jak działa polski system płatności

Blik – czym jest i jak działa polski system płatności

author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019

Powołanie do życia przez sześć banków Polskiego Standardu Płatności, który zostałem operatorem systemu Blik stało się kamieniem milowym dla polskiego rynku finansowego. Milionom klientów zapewniło też dostęp do niezwykle innowacyjnych rozwiązań płatniczych.

Powołanie do życia przez sześć banków Polskiego Standardu Płatności, który zostałem operatorem systemu Blik stało się kamieniem milowym dla polskiego rynku finansowego. Milionom klientów zapewniło też dostęp do niezwykle innowacyjnych rozwiązań płatniczych.

Zgodę na jego powstanie wydał w 2014 roku NBP, a sam system ujrzał światło dzienne w 2015 roku. Od tego momentu poszerza nie tylko gamę rozwiązań do płatności, ale również sukcesywnie zwiększa liczbę klientów. Rok 2018 był kluczowy nie tylko z uwagi na masowy przyrost transakcji, ale także na znaczne zwiększenie zasięgu i dostępności tej metody płatności. Blikiem mogą płacić już klienci 13 banków, czyli ponad 90 proc. klientów banków w Polsce

Od początku 2018 roku Polacy zrealizowali aż 91 mln transakcji Blikiem, to blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w pierwszych trzech latach funkcjonowania systemu. Wartość transakcji zrealizowanych w 2018 r. przekroczyła 12 mld złotych, dla porównania – w roku 2017 było to 4,5 mld zł. W całym roku odnotowano 66,2 mln transakcji w internecie, 14,6 mln wpłat i wypłat w bankomatach, 5,18 mln przelewów na numer telefonu oraz 5,04 mln transakcji w terminalach płatniczych.

Spis treści

1. Czym jest Blik?

2. Jak działa Blik?

3. Rodzaje płatności Blikiem – opis

4. Innowacyjność Blika

Czym jest Blik?  

Dzięki Blikowi miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom systemu na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to najszybsza metoda płatności w sklepach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a od teraz także Pekao SA.

Dzięki Blikowi miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom systemu na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to najszybsza metoda płatności w sklepach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

Jak działa Blik?  

BLIK to sposób płatności dostępny w aplikacji mobilnej. Można nim płacić w sieci za zakupy online z użyciem kody Blik generowanego z aplikacji jednego z banków. Ponadto, jeśli kupujecie produkty przez urządzenie mobilne, wystarczy dodać przeglądarkę i wskazany sklep do zaufanych, a płatność odbędzie się automatycznie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych sposobów płatności Blikiem jest wpisywanie generowanego 6-cyfrowego kodu podczas płatności w kasie sklepu. W podobny sposób można wpłacać i wypłacać gotówką z bankomatu. Dzięki Blikowi bez problemu prześlecie też pieniądze na numer telefonu w sześciu bankach, a w czterech możecie wygenerować elektroniczny czek Blik, umożliwiający wypłatę z bankomatu osobom trzecim.

Rodzaje płatności Blikiem – opis  

  • Płatności online – w celu zapłacenia za dokonaną transakcję w sklepie internetowym należy wybrać opcję płatności Blikiem podczas składania zamówienia. Następnie w aplikacji mobilnej wygenerować 6 cyfrowy kod Blik i wpisać go podczas autoryzacji transakcji. Jeśli jednak nie chcecie wpisywać kodu Blik, wcale to nie jest konieczne. Kilka banków w Polsce korzystających z Blika umożliwia płatności w formie one click.
  • Płatność Blik bez przepisywania kodu to metoda, dzięki której zakupy są jeszcze łatwiejsze, a proces płatności skrócony do minimum. Użytkownik wybiera formę płatności Blik, klika „kupuję i płacę”, a aplikacja mobilna banku automatycznie uruchamia się i prezentuje użytkownikowi płatność do potwierdzenia.

    Płatność Blik można zrealizować bez podawania kodu wtedy, gdy wykonywana jest we wcześniej zapamiętanym sklepie lub z użyciem zapamiętanej przeglądarki internetowej – w tym drugim przypadku nie są wymagane żadne zmiany w systemie sklepu. Płatności Blik bez przepisywania kodu są szczególnie wygodne przy płatnościach w aplikacji sklepów – klient nie musi już przełączać się między ekranami aplikacji sklepu i aplikacji banku, ponieważ żądanie potwierdzenia płatności pojawia się automatycznie w aplikacji banku.

  • Płatności w kasie – W tym przypadku, aby zapłacić za poranną kawę czy pączka w kawiarni musicie podać generowany przez aplikację mobilną 6-cyfrowy kod. Po jego wpisaniu na terminalu następuje autoryzacja.
  • Przelewy P2P na telefon – W celu przystąpienia do usługi przelewów na numer telefonu Blik należy się zalogować do swojej aplikacji mobilnej. Następnie wejść w Ustawienia i kliknąć w opcję „Przelewy na telefon”. Następnie kolejno wybieracie rachunek do odbioru przelewów, akceptujecie oświadczenie i klikacie „Zarejestruj”. Możecie też zezwolić na weryfikację kontaktów z Waszej książki telefonicznej. To pozwoli Wam widzieć, kto już korzysta z przelewów na telefon Blika i bez problemu prześlecie mu pieniądze. Także Wasi znajomi zobaczą, czy mogą przesłać Wam środki na konto.
  • Wypłata i wpłata gotówki za pomocą Blika – Wystarczy, że w bankomacie wybierzecie Blik jako sposób wypłaty gotówki. Następnie w aplikacji mobilnej na telefonie należy wcisnąć przycisk Blika i przepisać kod. Na telefonie potwierdzicie wypłatę lub wpłatę ustawionym PIN-em.
  • Jest także możliwość wygenerowania tzw. czeków Blika. To numer złożony z 9 cyfr, który umożliwia – podobnie jak kod Blik – realizację płatności za zakupy w sklepach i internecie oraz wypłaty z bankomatów do ustalonej z góry kwoty. Można go wykorzystać samodzielnie lub przekazać innej osobie wraz z hasłem do kodów.
  • W najbliższym czasie użytkownicy otrzymają kolejną innowacyjną funkcję Blika – płatności powtarzalne, czyli możliwość opłacania subskrypcji za usługi, takie jak streaming wideo, abonamenty za dostęp do płatnych treści w sieci czy usługi telekomunikacyjne i ubezpieczenia.

Innowacyjność Blika  

Zdaniem Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika, innowacyjność tego rozwiązania polega na wygodzie, bezpieczeństwie i wszechstronności, gwarantowane tym, że klient dokonuje płatności w sklepie i wypłaty z bankomatów tylko przy użyciu swojego smartfona. Dodatkowo, funkcjonalności takie jak generowanie czeków czy natychmiastowe przelewy na numer telefonu komórkowego pomiędzy klientami różnych banków, są unikalne dla systemu mobilnego PSP. Płatności Blik są bezpieczne – dla każdej standardowej transakcji generowany jest jednorazowy, sześciocyfrowy kod, który można wykorzystać tylko przez dwie minuty. Dodatkowo klient potwierdza każdą transakcję w aplikacji mobilnej, widząc kwotę i nazwę punktu akceptacji.

System PSP jest otwarty dla nowych uczestników i dedykowany dla banków, instytucji płatniczych oraz agentów rozliczeniowych. Warunkiem przystąpienia jest podpisanie z PSP umowy o uczestnictwo i zaakceptowanie regulaminu systemu. Opłaty naliczane przez PSP dla agentów rozliczeniowych są konkurencyjne w porównaniu z innymi metodami płatności bezgotówkowych.

Model biznesowy PSP nie różnicuje cennika dla banków – każdy wydawca podlega tym samym pozycjom z cennika. Banki zaś kształtują swoje cenniki dla użytkowników niezależnie. Każdy z banków ma obowiązek udostępniania podstawowych funkcji systemu, takich jak generowanie kodu służącego do przeprowadzania transakcji w POS, bankomatach czy internecie. Funkcje przelewów na numer telefonu BLIK czy generowania czeku nie są obowiązkowe. Limity ilościowe i kwotowe dla transakcji mobilnych BLIK ustalane są indywidualnie przez banki.

10 najważniejszych rzeczy:

  1. Blik dostępny jest dla klientów 11 banków
  2. Jest to innowacyjny system płatności oparty o współdziałanie największych banków w Polsce
  3. Umożliwia płatności w sieci, płatności mobilne za pomocą 6-cyfrowych kodów, wpłaty i wypłaty z bankomatów, przelewy na telefon P2P a także wkrótce płatności cykliczne.
  4. Do korzystania z Blika konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej banku.
  5. Aby płacić w sieci nie zawsze trzeba podawać 6-cyfrowy kod Blik.
  6. Wszelkie koszty i prowizje za korzystanie z Blika ustalane są przez konkretne banki i mogą się różnić w zależności od instytucji.
  7. Przelewy na telefon P2P działają aktualnie tylko w sześciu bankach.
  8. Dzięki generowaniu specjalnych kodów – czeków Blik można udostępnić wypłatę z bankomatu innym osobom
  9. Banki same ustalają wszelkie limity korzystani z Blika
  10. Aktualnie Blik nie posiada możliwości płatności za pomocą terminala bez generowania kodów Blik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Słubicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 października 2019

PKO BP w Słubicach

BZ WBK sesje wchodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
20 czerwca 2022

BZ WBK sesje wchodzące i wychodzące

T-Mobile Usługi Bankowe rośnie w siłę
Wpisy
autor wpisu
Anna_Dancewicz
07 sierpnia 2014

T-Mobile Usługi Bankowe rośnie w siłę

Ranking bezpiecznych miast w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
10 sierpnia 2017

Ranking bezpiecznych miast w Polsce

Szybkie pożyczki Kościerzyna
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Kościerzyna

Co to jest serwis ePUAP ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 października 2016

Co to jest serwis ePUAP ?

Porównaj