BNP Paribas powalczy z suszą u boku rolników

BNP Paribas powalczy z suszą u boku rolników

author
Alicja Uzarowicz
25 września 2019

Regularnie od kilku lat rolnicy coraz brutalniej przekonują się o tym, jak męcząca i nieefektowna może być walka z suszą. Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów niezbędnych rolnictwu do produkcji żywności. BNP Paribas zainteresował się tym problemem i ułatwi rolnikom dostęp do finansowania niezbędnych inwestycji współpracując z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie BNP Paribas, spółka postanowiła wesprzeć rolników w walce z suszą. Bank postanowił bowiem współfinansować inwestycje w nawadnianie gospodarstw wodnych wraz z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W ramach kolejnego etapu tego programu ruszy bowiem pakiet dotacji dla rolników.

Przy okazji walki z suszą BNP Paribas rezygnuje z prowizji na kredyty udzielane na inwestycje związane z nawadnianiem pól. Poza ofertą kredytową, BNP Paribas postarał się również o przygotowanie kampanii edukacyjnej. Oba działania bank wpisał już do swojej Strategii Odpowiedzialnego Biznesu.

"

Coraz częstsze susze i problemy z nawadnianiem uświadamiają nam, jak ważna jest woda i odpowiedzialne nią gospodarowanie. Jako zielony Bank wiemy doskonale, jak ważne są odpowiedzialnie podejmowane rolnicze inwestycje w nawadnianie

– powiedział Maciej Piskorski z BNP Paribas, cytowany w komunikacie.

BNP Paribas pomoże rolnikom walczyć z suszą

Badania pokazują, że chociaż ludzkość nie jest w stanie nagle obniżyć temperatury powietrza, to istnieją sposoby na walkę z nierzadko katastrofalną w skutkach suszą. Wystarczy stosowanie nawadniania uzupełniającego w odpowiednim okresie rozwoju roślin. Te działania chce właśnie finansować BNP Paribas.

Różne doświadczenia naukowe pokazały ponadto, że inteligentne nawadnianie pól pozwala na zapewnienie opłacalności produkcji żywności i ciągłości bezpiecznego funkcjonowania danego gospodarstwa rolnego. Są to dwie rzeczy, których pewności niewątpliwie z roku na rok coraz bardziej brakuje rolnikom w Polsce i nie tylko.

Największą efektywność inwestycja w nawadnianie pól przynosi w przypadku plantacji sadów oraz owoców miękkich i warzyw gruntowych. Podobna technologia może również przydać się w uprawach pastewnych, których stabilne plony są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa paszowego hodowli.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Jeszcze we wrześniu w ramach PROW 2014-2020 przewidziano start programu dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych. O dofinansowanie z tego programu może ubiegać się właściciel gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 300 ha. Maksymalnie otrzymać można nawet 100 tys. zł dotacji.

Wysokość dofinansowania stanowi zaś 50 proc. kosztów kwalifikowanych, chociaż młodzi rolnicy mogą liczyć na zwrot w kwocie aż 60 proc. Jest jednak pewien haczyk. Albowiem dotacje nie są wypłacane przed realizacją inwestycji, a raczej jako wynagrodzenie już po jej zakończeniu.

"

…środki na wcześniejsze sfinansowanie przedsięwzięcia mogą pochodzić z kredytu lub pożyczki. Dlatego BNP Paribas proponuje Kredyt Unia+ dla gospodarstw oraz pożyczkę leasingową europejską przeznaczone na inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych w ramach PROW 2014-2020, w tym na program dotacji na nawadnianie gospodarstw rolnych

– dodał Maciej Piskorski, cytowany w komunikacie.


Źródła:
http://media.bnpparibas.pl/pr/463120/bank-bnp-paribas-wspiera-inwestycje-w-nawadnianie-gospodarstw-rolnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konto za granicą
Banki
autor wpisu
Julia Wierciło
26 maja 2023

Konto za granicą

Wielkie aktorki – nowa seria monet od NBP
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
12 czerwca 2019

Wielkie aktorki – nowa seria monet od NBP

Będą konta bankowe od Google
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 sierpnia 2020

Będą konta bankowe od Google

Kredyt 600 tysięcy zł – skąd wziąć?
Kredyty
author
Patryk Byczek
14 marca 2023

Kredyt 600 tysięcy zł – skąd wziąć?

Kredyt hipoteczny Ostrowiec Świętokrzyski
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 listopada 2017

Kredyt hipoteczny Ostrowiec Świętokrzyski

Kredyt a inflacja
Poradnik
author
Halszka Gronek
17 marca 2023

Kredyt a inflacja

Porównaj