BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart

BOŚ Bank udzielił ekologicznego kredytu Laude Smart

author
Alicja Uzarowicz
07 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Bank Ochrony Środowiska poinformował o udzieleniu ekologicznego kredytu spółce Laude Smart S.A. Toruńska firma przeznaczy środki uzyskane w formie kredytu na rozwój transportu kolejowego z celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej.

Bank Ochrony Środowiska, jak sama nazwa wskazuje, istnieje po to, by wspierać ekologiczne przedsięwzięcia. Kolejnym przykładem realizacji jego powinności jest ekologiczny kredyt, którego spółka w ostatnim czasie udzieliła toruńskiej firmie Laude Smart Intermodal S.A.

Przedsiębiorstwo będące kredytobiorcom zajmuje się na co dzień inwestycjami w infrastrukturę transportową. A efekty ekologiczne przedsięwzięć podejmowanych przez spółkę w komunikacie BOŚ Banku określono mianem wymiernych. Celem otrzymanego w ostatnim czasie finansowania jest rozwój transportu kolejowego.

Wspomniany rozwój będzie odbywał się jednak w określonych warunkach, bowiem inwestycje podjęte w ramach kredytu ekologicznego mają za zadanie ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Łączna wartość kredytu wyniosła aż 80 mln złotych.

Laude Smart z kredytem od BOŚ

W jaki konkretnie sposób toruńska spółka zamierza wykorzystać przyznane środki w celu poprawy stanu środowiska? W komunikacie Banku Ochrony Środowiska zawarto informację, iż całkowitą kwotę udzielonego kredytu spółka przeznaczy na zakup innowacyjnego i bardziej ekologicznego sprzętu.

Będą to zatem: 3 980 sztuk intermodalnych towarowych kontenerów kolejowych, 44 platformy wagonowe, jak również 5 dźwigów do rozładunku. Co więcej, dokonano już wstępnej kalkulacji, o ile mniej ton rocznie szkodliwego CO2 trafiać będzie do naszej atmosfery. Będzie to około 116 650 ton/rok, a sama umowa trwać będzie 7 lat.

"

Tyle bowiem dwutlenku węgla zostałoby wyemitowanych do atmosfery w przypadku zastosowania przez nią transportu samochodowego do przewiezienia towarów o ładowności planowanych do zakupu kontenerów. Łączna wartość nakładów netto inwestycji stanowi 119 mln PLN

– czytamy w komunikacie.

O Laude Smart

Z komunikatu Banku Ochrony Środowiska wynika, że działalność Laude Smart opiera się w głównej mierze na zapewnianiu kompleksowych usług transportowych najróżniejszych produktów. Spółka przewozi bowiem zarówno towary sypkie , wyroby stalowe, jak również paletyzowane. Klientami spółki są zaś podmioty przemysłowe.

Kilka ostatnich lat dla Laude Smart stanowiły okres skupienia na rozwoju transportu kolejowego w jak najbardziej ekologiczną stronę. Do swojej proekologicznej działalności toruńska firma wykorzystuje między innymi transport intermodalny oraz innowacyjne kontenery.

Przedsiębiorstwo ponadto zadbało o odpowiednią współpracę z podmiotami zagranicznymi. Wspólnie realizowanym przedsięwzięciom sprzyja fakt, iż w Laude Smart posiada własne pociągi intermodalne oraz  terminal przeładunkowy w Zamościu.

Miasto to jest zaś położone tuż przy granicy Polski z Ukrainą. Pozwala to spółce na podejmowanie wspólnych projektów z firmami europejskimi, ale także rosyjskimi i kazachskimi. Sama Unia Europejska stara się jak najbardziej wypromować rozwiązania wykorzystywane przez Laude Smart, co świadczy niewątpliwie o opłacalności inwestowania w tę spółkę.


Źródła:
https://www.bosbank.pl/files/file_358/Ekologiczny-kredyt-inwestycyjny-dla-Laude-Smart-Intermodal.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Lesznie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 lipca 2019

PKO BP w Lesznie

Komornik Sądowy Dariusz Makrocki
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
07 lipca 2022

Komornik Sądowy Dariusz Makrocki

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
22 lutego 2018

Jak działa usługa „Mój Pojazd”?

Firmy płacą miliardy dolarów za naruszenie cyberbezpieczeństwa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 sierpnia 2019

Firmy płacą miliardy dolarów za naruszenie cyberbezpieczeństwa

Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2020

Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł

Porównaj