Branża transportowa za dziesięć lat

Branża transportowa za dziesięć lat

author
21 września 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem Santander Bank Polska, branża transportowa ulegnie szeregowi zmian w ciągu najbliższej dekady. Przyszłą transformację wymusza wiele czynników, wśród których wyróżnić należy zmiany w prawie, rozwój technologiczny oraz luki kadrowe wśród kierowców.

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska postanowił zebrać informacje odnoszące się do przyszłości rynku transportowego w Polsce. W ciągu dziesięciu najbliższych lat branża ta ulegnie wielu zmianom, które spowoduje niedobór pracowników, zmiany legislacyjne, jak również rozwój technologii.

O polskim transporcie przyszłości zadecydują w znacznej mierze wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się ten rynek już teraz. W przypadków braków kadrowych wśród kierowców z szacunków wynika, że do 2022 roku zabraknie nawet 200 tys. osób w zawodzie kierowcy.

Ogromne znaczenie będą miały również przepisy europejskiego Pakietu Mobilności, jak również postępujący rozwój technologiczny. W swoim komunikacie Santander Bank Polska powołał się na wnioski z badania firmy doradczej PwC. Analiza otrzymała tytuł „Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030”.

Branża transportowa, jakiej jeszcze nie znamy

Warto wspomnieć, iż oprócz wspomnianej firmy doradczej, przy przygotowaniu publikacji brała udział również jeszcze jedna instytucja. A mianowicie przy przedsięwzięciu współpracował także Związek Pracodawców o nazwie „Transport i Logistyka Polska”.

"

W ostatnich 10 latach obserwować można było dynamiczny wzrost branży transportowej, zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach europejskich. Jednak zmiany na polskim rynku pracy oraz bariery administracyjno-prawne wprowadzane w wielu państwach UE spowodowały, że nasza przewaga, oparta jeszcze do niedawna na kosztach pracy, została zniwelowana

– powiedział Maciej Wroński, Prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, cytowany w komunikacie.

 

Pewną niepewność wśród przewoźników wzbudza również niepewność tego, jak najnowsze technologie wpłyną na rozwój branży i budowanie przewagi konkurencyjnej poszczególnych podmiotów. Ekspert ze Zawiązku Pracodawców podkreślił ponadto, iż utrzymanie obecnej pozycji polskiego transportu nie będzie możliwe bez jednej ważnej rzeczy.

 

Mowa tutaj o współpracy branży transportowej z administracją. Albowiem tylko takie połączenie sił pozwoli na poprawienie warunków pracy w tym zawodzie i dbanie o ochronę środowiska przy zachowaniu ciągłego rozwoju branży. Omawiany raport powstał także przy współpracy Santander Bank Polska, Ubera i DAF.

Pięć czynników determinujących przyszły transport

Eksperci z firm będących twórcami raportu przygotowali pięć najważniejszych dla przyszłości rynku transportowego czynników. Branża będzie bardzo mocno zależeć chociażby od wzrostu gospodarczego, który przełoży się na zwiększenie wymiany handlowej. Oznacza to wzrosty zarówno w imporcie, jak i eksporcie towarów.

Kolejnym czynnikiem, którego wagę podkreślili analitycy opracowując raport, jest transformacja przewozów międzynarodowych. Spowodują ją zmiany w prawie Unii Europejskiej. W tym przypadku efektem nowelizacji przepisów będzie wzrost kosztów pracy, który może wpłynąć na zmniejszenie opłacalności działania na tym rynku.

 

Trzecia determinanta przyszłości transportu związana jest z niedoborem kierowców. Branża transportowa będzie stopniowo wzmacniana przez wdrażanie pojazdów autonomicznych. Tempo tej przemiany nie pozwoli jednak na zaspokojenie potrzeb w krótkiej perspektywie.

Czwarty i piąty czynnik, które znacznie wpłyną na przyszłość branży transportowej to digitalizacja oraz industrializacja. To pierwsze pojęcie polega na zwiększaniu udziału rozwiązań cyfrowych w codzienności transportu. Zaś industrializacja związana jest przede wszystkim z autonomicznymi pojazdami i rozwój napędów alternatywnych, które obniżą koszty transportu wraz z obniżeniem emisji CO2 do atmosfery.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/462459/w-ciagu-dekady-branza-transportowa-istotnie-sie-zmieni-transformacje-w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zmiana nazwiska a podróż poślubna
Bez kategorii
author
07 sierpnia 2020

Zmiana nazwiska a podróż poślubna

Opaska płatnicza w mBanku
Bez kategorii
author
17 czerwca 2019

Opaska płatnicza w mBanku

Opłata klimatyczna, miejscowa i uzdrowiskowa
Bez kategorii
author
18 października 2020

Opłata klimatyczna, miejscowa i uzdrowiskowa

Awaria w PKO – bank oferuje darmowe przelewy natychmiastowe
Wpisy
author
28 października 2018

Awaria w PKO – bank oferuje darmowe przelewy natychmiastowe

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych
Pożyczki
author
26 stycznia 2021

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych

Konstytucja Biznesu
Ekonomia
author
01 lutego 2018

Konstytucja Biznesu