Brytyjczycy głodni polskiej żywności przez Brexit

Brytyjczycy głodni polskiej żywności przez Brexit

author
Alicja Uzarowicz
28 sierpnia 2019

Swój najnowszy komunikat Santander Bank Polska poświęcił temu, w jaki sposób Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wpływa na eksport polskiej żywności do Zjednoczonego Królestwa. Wiele wskazuje na to, że Brytyjczycy coraz bardziej poszukują na swoim rynku polskich produktów.

Jak poinformował w swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska, eksport polskich produktów żywnościowy nie zwalnia od 10 lat. Prawdopodobnie jest to możliwe dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na polską żywność, jakie zgłaszają Brytyjczycy, co zdaniem Banku powoduje trwający Brexit.

Zgodnie z danymi Eurostatu bowiem w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku wyeksportowano żywność o wartości 13,1 mld euro. Jest to zatem wzrost rzędu 12,4 proc. w porównaniu do zeszłego roku. W znacznej części na takie ukształtowanie eksportu wpłynęły zwiększone zamówienia zgłaszane przez Wielką Brytanię.

Wyraźnie widać to w pierwszym kwartale bieżącego roku, kiedy to wartość żywności, jaką Polacy sprzedali Brytyjczykom była wyższa rok do roku o 21 proc. Niestety kolejne miesiące roku pokazały, że chociaż wystąpił okres dobrych warunków rynkowych, wkrótce polska branża rolno-spożywcza może napotkać problemy.

Brytyjczycy głodni polskich produktów

Niepewność brexitowa, która cechowała pierwszy kwartał bieżącego roku sprawiła, że Wielka Brytania uplasowała się na drugim miejscu wśród importerów polskich produktów rolnych i spożywczych. Prawie co dziesiąty towar wysłany przez polskich producentów trafił właśnie na Wyspy.

W których produktach rodem z Polski najmocniej gustują mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa? Wielka Brytania jest jednym z ważniejszych odbiorców produktów takich jak mięso drobiowe, przetwory mięsne, czekolada, pieczywo cukiernicze oraz wyroby tytoniowe.

"

Duży przyrost eksportu żywności i produktów rolnych na Wyspy przykuwa uwagę szczególnie ze względu na zbliżający się wielkimi krokami Brexit. Brytyjczycy nadal nie mają pewności co do jego scenariusza, wobec tego wiele firm zawczasu przygotowuje się robiąc zapasy

– powiedział Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.

Jak Brexit wpływa na polski eksport?

Zdaniem analityka z Santander Bank Polska potrzeba gromadzenia żywności od eksporterów takich jak Polska częściowo zależy od zbliżającej się daty Brexitu. Pierwotnie wyznaczono ją na marzec, a następnie na kwiecień bieżącego roku. Właśnie dlatego pierwszy kwartał w kontekście eksportu mocno zależał od Wielkiej Brytanii.

Co więcej, wskazaną wyżej hipotezę potwierdzają dane statystyczne odnoszące się do zamówień po ogłoszeniu ostatecznej daty wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Kwiecień i maj bieżącego roku cechowały bowiem spadki eksportu względem marca (- 21 proc. w kwietniu i – 20 proc. w maju miesiąc do miesiąca).

"

Widmo Brexitu będzie nadal mocno rzutować na pespektywy dalszego handlu z Wielką Brytanią. Po nerwowym początku roku, zapadła decyzja o odłożeniu momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca października 2019 r. Pojawiła się nadzieja na uzgodnienie wszystkich spornych kwestii w najbliższych miesiącach

– powiedział analityk Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.

 

Takie ukształtowanie polityki wpłynęło na uspokojenie sytuacji na jakiś czas. Jednocześnie ostatnie wypowiedzi nowego Premiera Wielkiej Brytanii – Borisa Johnsona – wskazują, że Brexit będzie raczej twardy i gwałtowny. Takie rozwiązanie bardzo negatywnie wpłynęłoby na polski eksport.


Źródła:
https://media.santander.pl/pr/458885/brexit-napedza-brytyjczykom-apetyt-na-polska-zywnosc?fbclid=IwAR0_85NZqLkBRtjKtUv48LmgRWbjWI9KNlbncdw3JpZ90GKDRuj1nrL_Z5g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy spełniają swoje ekstremalne marzenia
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
24 stycznia 2019

Polacy spełniają swoje ekstremalne marzenia

PKO BP w Działoszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Działoszynie

Wyższe kryterium dochodowe w 500+
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 stycznia 2019

Wyższe kryterium dochodowe w 500+

Leasing zyskuje na popularności
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 sierpnia 2017

Leasing zyskuje na popularności

3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 lutego 2017

3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska

Porównaj