Najczęściej komentowane
BS API od Banków Spółdzielczych już niedługo
W poniedziałek 29 lipca doszło do spotkania Zrzeszeń Banków Spółdzielczych, które działają w Polsce. Mowa tutaj o SGB i BPS, którzy poruszyli temat wznowienia prac nad BS API z dostawcami systemów informatycznych. W wydarzeniu wzięli udział wiceprezesi obu zrzeszeń oraz przedstawiciele firm takich jak: Asseco, Novum, Altkom, I-BS.pl, Softnet oraz Saba Services.
Dyrektywa PDS2, której przepisy wejdą w życie już 14 września bieżącego roku, wymaga od każdego banku utworzenia środowiska produkcyjnego API. I chociaż specyfikacja Banków Spółdzielczych różni się nieco od banków komercyjnych, to niewątpliwie takie rozwiązanie w tej części rynku finansowego jest dobrym posunięciem.
Wdrożenie BS API jest przede wszystkim związane z chęcią rozwoju bankowości mobilnej banków spółdzielczych. Na spotkaniu przyznano, iż ta potrzeba charakteryzuje obecnie oba Zrzeszenia. Z tego też powodu, poza BS API klienci wspomnianych banków będą mogli niedługo cieszyć się nowymi, jeszcze bardziej funkcjonalnymi aplikacjami mobilnymi.
SGB i BPS poprzez współpracę z czołowymi innowatorami sektora technologii bankowej jest w stanie realizować nowe, jeszcze bardziej innowacyjne przedsięwzięcia i rozszerzać te narzędzia, które już dopuszczono od użytku przez odbiorców usług. Oba Zrzeszenia uzgodniły już zasady współpracy zarówno z firmami informatycznymi, jak i sobą nawzajem.
Bank Spółdzielczy we Wschowie z nagrodą w Australii
Zwinny styl pracy banków spółdzielczych
Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie SGB, oba zrzeszenia Banków Spółdzielczych oprą wdrażanie nowych rozwiązań o tak zwany zwinny styl pracy. Ma on polegać na dodawaniu kolejnych ulepszeń i funkcjonalności stopniowo, w ustalonych wcześniej systematycznych cyklach.
Ma to umożliwić zarówno usprawnienie procesu implementacji nowych rozwiązań, jak również pozwolić na bardzo praktyczne ich przetestowanie na docelowych odbiorcach. Naczelnym znaczeniem, jakie nadadzą banki spółdzielcze tymże testom, jest ich użyteczność.
Innymi słowy, regularne prezentowanie nowych rozwiązań da czas na ich analizę po kątem intuicyjności, przejrzystości i niewadliwości. Klientów banków spółdzielczych należących do obu grup już niedługo czekać będą liczne nowe funkcjonalności i innowacje. Mają one być związane zarówno z BS API jak i istniejącymi już aplikacjami mobilnymi.
Banki Spółdzielcze SGB z logowaniem biometrycznym
Prace nad innowacjami
Systemy banków spółdzielczych były głównym tematem spotkania przedstawicieli Zrzeszeń SGB i BPS z reprezentantami firm świadczących usługi systemowe. W trakcie tychże rozmów ustalono, iż jeszcze w lipcu banki spółdzielcze przygotują się do prac nad BS API. Mowa tutaj o przekazaniu firmom z branży technologicznej stosownej dokumentacji.
Wspomniane poniedziałkowe spotkanie przyniosło wiele konkretów i ustaleń. Udało się bowiem w jego trakcie ustalić datę zakończenia pierwszego etapu prac nad BS API. Wspomniane prace mają ujrzeć swój koniec jeszcze w bieżącym roku, w ostatnim kwartale. Podjęto już działania związane z planowaniem kolejnych etapów.
Następne części składowe realizacji projektu BS API rozpoczną się jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku. Oznacza to, iż banki spółdzielcze poważnie podeszły do tematu i starają się planować jak najwięcej działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Może się okazać, iż nowe rozwiązania będą małą rewolucją w mobilnej bankowości spółdzielczej w Polsce.
Czy banki spółdzielcze sprawdzają BIK?
Źródła:
https://prnews.pl/sgb-oraz-bps-stawiaja-na-bs-api-i-rozwoj-bankowosci-mobilnej-444681
Dodaj komentarz