BS API od Banków Spółdzielczych już niedługo

BS API od Banków Spółdzielczych już niedługo

author
Alicja Uzarowicz
31 lipca 2019

W poniedziałek 29 lipca doszło do spotkania Zrzeszeń Banków Spółdzielczych, które działają w Polsce. Mowa tutaj o SGB i BPS, którzy poruszyli temat wznowienia prac nad BS API z dostawcami systemów informatycznych. W wydarzeniu wzięli udział wiceprezesi obu zrzeszeń oraz przedstawiciele firm takich jak: Asseco, Novum, Altkom, I-BS.pl, Softnet oraz Saba Services.

Dyrektywa PDS2, której przepisy wejdą w życie już 14 września bieżącego roku, wymaga od każdego banku utworzenia środowiska produkcyjnego API. I chociaż specyfikacja Banków Spółdzielczych różni się nieco od banków komercyjnych, to niewątpliwie takie rozwiązanie w tej części rynku finansowego jest dobrym posunięciem.

Wdrożenie BS API jest przede wszystkim związane z chęcią rozwoju bankowości mobilnej banków spółdzielczych. Na spotkaniu przyznano, iż ta potrzeba  charakteryzuje obecnie oba Zrzeszenia. Z tego też powodu, poza BS API klienci wspomnianych banków będą mogli niedługo cieszyć się nowymi, jeszcze bardziej funkcjonalnymi aplikacjami mobilnymi.

SGB i BPS poprzez współpracę z czołowymi innowatorami sektora technologii bankowej jest w stanie realizować nowe, jeszcze bardziej innowacyjne przedsięwzięcia i rozszerzać te narzędzia, które już dopuszczono od użytku przez odbiorców usług. Oba Zrzeszenia uzgodniły już zasady współpracy zarówno z firmami informatycznymi, jak i sobą nawzajem.

bs api

Bank Spółdzielczy we Wschowie z nagrodą w Australii

Zwinny styl pracy banków spółdzielczych

Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie SGB, oba zrzeszenia Banków Spółdzielczych oprą wdrażanie nowych rozwiązań o tak zwany zwinny styl pracy. Ma on polegać na dodawaniu kolejnych ulepszeń i funkcjonalności stopniowo, w ustalonych wcześniej systematycznych cyklach.

Ma to umożliwić zarówno usprawnienie procesu implementacji nowych rozwiązań, jak również pozwolić na bardzo praktyczne ich przetestowanie na docelowych odbiorcach. Naczelnym znaczeniem, jakie nadadzą banki spółdzielcze tymże testom, jest ich użyteczność.

Innymi słowy, regularne prezentowanie nowych rozwiązań da czas na ich analizę po kątem intuicyjności, przejrzystości i niewadliwości. Klientów banków spółdzielczych należących do obu grup już niedługo czekać będą liczne nowe funkcjonalności i innowacje. Mają one być związane zarówno z BS API jak i istniejącymi już aplikacjami mobilnymi.

bs api

Banki Spółdzielcze SGB z logowaniem biometrycznym

Prace nad innowacjami

Systemy banków spółdzielczych były głównym tematem spotkania przedstawicieli Zrzeszeń SGB i BPS z reprezentantami firm świadczących usługi systemowe. W trakcie tychże rozmów ustalono, iż jeszcze w lipcu banki spółdzielcze przygotują się do prac nad BS API. Mowa tutaj o przekazaniu firmom z branży technologicznej stosownej dokumentacji.

Wspomniane poniedziałkowe spotkanie przyniosło wiele konkretów i ustaleń. Udało się bowiem w jego trakcie ustalić datę zakończenia pierwszego etapu prac nad BS API. Wspomniane prace mają ujrzeć swój koniec jeszcze w bieżącym roku, w ostatnim kwartale. Podjęto już działania związane z planowaniem kolejnych etapów.

Następne części składowe realizacji projektu BS API rozpoczną się jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku. Oznacza to, iż banki spółdzielcze poważnie podeszły do tematu i starają się planować jak najwięcej działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Może się okazać, iż nowe rozwiązania będą małą rewolucją w mobilnej bankowości spółdzielczej w Polsce.

Czy banki spółdzielcze sprawdzają BIK?   

Źródła:
https://prnews.pl/sgb-oraz-bps-stawiaja-na-bs-api-i-rozwoj-bankowosci-mobilnej-444681

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Senat dokonał poprawek w nowelizacji e-sądu.
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 kwietnia 2013

Senat dokonał poprawek w nowelizacji e-sądu.

Pożyczki Ostrołęka
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2022

Pożyczki Ostrołęka

Kasa Stefczyka Starogard Gdański
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 października 2020

Kasa Stefczyka Starogard Gdański

Zysk PKO BP w I kwartale 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 maja 2019

Zysk PKO BP w I kwartale 2019

Ile zarabia mediator?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
15 listopada 2019

Ile zarabia mediator?

Bocian Pożyczki w Lublinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Lublinie

Porównaj