Budownictwo najmniej rzetelną branżą na polskim rynku

Budownictwo najmniej rzetelną branżą na polskim rynku

author
Halszka Gronek
22 października 2019

Kontrahent nie odpisuje na maile lub unika zawarcia pisemnej umowy? Bez obaw, Twój przypadek nie jest odosobniony. Jak wskazują polscy przedsiębiorcy, nierzetelnych i niesolidnych firm na krajowym ryku jest naprawdę wiele. Najwięcej – w branży budowlanej i wykonawczo-remontowej.

Kontakty biznesowe to bułka z masłem? Nic bardziej mylnego! Jak wynika z najnowszego badania rynkowego przeprowadzonego pod patronatem Krajowego Rejestru Długów BIG S.A., wielu polskich przedsiębiorców doświadczyło nieprofesjonalnej współpracy z kontrahentem. Niesolidnym partnerom zarzuca się przede wszystkim nieodbieranie telefonów, brak odpowiedzi na nadesłane e-maile, a także unikanie pisemnych zobowiązań. Pod tym względem najwięcej zarzutów zebrała branża budowlana. Na drugim miejscu sektor pokrewny: usługi wykonawczo-remontowe.

Wyniki najnowszego badania „Rzetelność branżowa” wykonanego na zlecenie spółki Rzetelna Firma jednoznacznie wskazują na to, iż dla wielu przedsiębiorców ciężko o trudniejsze zadanie, niż dopięcie kontraktu z firmą zajmującą się „budowlanką” czy wykańczaniem lokali. Blisko połowa ankietowanych firm zaznaczyła, że za najbardziej niesolidną branże uważa właśnie budownictwo. Co piąty przedsiębiorca wskazał, iż swoje obawy wiąże z kwestią budowania relacji biznesowych z firmami wykonawczo-remontowymi, a co siódmy – z przedstawicielami branży transportowej.

Komu zaufać, a komu już nie?

Z przedstawicielami „budowlanki” najciężej jest się dogadać, ale to w przypadku firm z branży handlu hurtowego należy zachowywać szczególną ostrożność – tak wynika z odpowiedzi przedsiębiorców biorących udział w badaniu pt. Rzetelność branżowa”. Respondenci wskazali, iż dużej dawki rozwagi w kontaktach handlowych wymaga handel hurtowy (28,6% głosów), usługi wykonawczo-remontowe (18,3%) oraz e-handel i transport (po 10,7%). Po nawiązaniu relacji biznesowej z podmiotami tych branży warto dokładanie czuwać nad rachunkami i zapisami umów.

Co zdaniem przedsiębiorców świadczy o nierzetelności firmy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak możliwe jest wskazanie kilku cech, których ujawnienie działa na niekorzyść ocenianego kontrahenta. Dziewięciu na dziesięciu respondentów wskazało, iż niesolidność firmy utożsamia z utrudnionym kontaktem. Cieżko się tu dziwić, wszak często to właśnie możliwość nawiązania kontaktu celem np. omówienia szczegółów współpracy decyduje o tym, czy zdecydujemy się na współpracę z danym przedsiębiorstwem, czy może jednak wybierzemy kogoś, z kim łatwiej jest się nam dogadać. 

Co trzeci przedsiębiorca uważa również, iż nierzetelny kontrahent, to taki, który unika zobowiązań pisemnych, a w szczególności odwleka podpisanie umowy. Na dzisiejszym rynku pisemne zobowiązane do wykonania danej czynności (usługi, sprzedaży, wykonania dzieła itp.) jest całkowicie na miejscu – by nie powiedzieć, że jest absolutnym wymogiem. Postanowienia zawarte ”na słowo” zbyt często okazują się być niewiążące, dlatego dobrego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę poznamy po tym, że bez problemu zgadza się na nadanie umowie formy pisemnej.

Czy istnieją w pełni solidne branże?

Większość, bo aż trzech na pięciu ankietowanych przedsiębiorców z sektora MŚP, jest zdania, że nie istnieje branża, którą można by uznać za rzetelną. Tam, gdzie są pieniądze, jest niestety miejsce na krętactwo. Są jednak tacy, którzy pokładają nadzieję w rzetelność i solidność pewnych obszarów rynku. W ich przypadku największym zaufaniem cieszą się takie branże, jak sfera budżetowa (29,1% głosów), sprzedaż detaliczna (13,9%) czy sektor profesjonalnych doradców (11,4%).

Jak wybierać dobrych i uczciwych kontrahentów – to jedna z wielu zagwozdek przedsiębiorców. Samozatrudnieni muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami, i to nie tylko ze strony partnerów biznesowych, lecz także samej władzy, która raz po raz rzuca im kłody pod nogi, wprowadzając nowe regulacje prawne czy zmiany w systemie administracji. O tym, jakie są plusy i minusy samozatrudnienia, można przeczytać w naszym artykule.


Badanie pt. „Rzetelność branż” przeprowadzone zostało przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy – spółki działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. Respondenci reprezentujący sektor MŚP na terenie całej Polski zostali poddani badaniu techniką wywiadów telefonicznych w III kwartale 2019 roku. Próba wynosiła N=300. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

pawel
pawel
2019-10-30 10:53:27

Wszędzie są oszuści i wszędzie są superrzetelne firmy. Taka prawda. Dla tego sie KRD sprawdza.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Białymstoku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Białymstoku

Prezes Deutsche Bank Polska odchodzi ze stanowiska
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 maja 2019

Prezes Deutsche Bank Polska odchodzi ze stanowiska

Kredyt gotówkowy Lidzbark Warmiński
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Lidzbark Warmiński

Trojany bankowe – Polska w czołówce
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2018

Trojany bankowe – Polska w czołówce

Statuetka Telemarketera Roku 2020 w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 czerwca 2020

Statuetka Telemarketera Roku 2020 w PKO BP

Porównaj