Najczęściej komentowane
Budownictwo najmniej rzetelną branżą na polskim rynku
Kontrahent nie odpisuje na maile lub unika zawarcia pisemnej umowy? Bez obaw, Twój przypadek nie jest odosobniony. Jak wskazują polscy przedsiębiorcy, nierzetelnych i niesolidnych firm na krajowym ryku jest naprawdę wiele. Najwięcej – w branży budowlanej i wykonawczo-remontowej.
Kontakty biznesowe to bułka z masłem? Nic bardziej mylnego! Jak wynika z najnowszego badania rynkowego przeprowadzonego pod patronatem Krajowego Rejestru Długów BIG S.A., wielu polskich przedsiębiorców doświadczyło nieprofesjonalnej współpracy z kontrahentem. Niesolidnym partnerom zarzuca się przede wszystkim nieodbieranie telefonów, brak odpowiedzi na nadesłane e-maile, a także unikanie pisemnych zobowiązań. Pod tym względem najwięcej zarzutów zebrała branża budowlana. Na drugim miejscu sektor pokrewny: usługi wykonawczo-remontowe.
Wyniki najnowszego badania „Rzetelność branżowa” wykonanego na zlecenie spółki Rzetelna Firma jednoznacznie wskazują na to, iż dla wielu przedsiębiorców ciężko o trudniejsze zadanie, niż dopięcie kontraktu z firmą zajmującą się „budowlanką” czy wykańczaniem lokali. Blisko połowa ankietowanych firm zaznaczyła, że za najbardziej niesolidną branże uważa właśnie budownictwo. Co piąty przedsiębiorca wskazał, iż swoje obawy wiąże z kwestią budowania relacji biznesowych z firmami wykonawczo-remontowymi, a co siódmy – z przedstawicielami branży transportowej.
Krajowy Rejestr Długów – najważniejsze informacje
Badanie pt. „Rzetelność branżowa” zostało przeprowadzone pod patronatem Krajowego Rejestru Dłużników BIG S.A. Instytucja ta jest pierwszym polskim biurem informacji gospodarczej. KRD działa na krajowym runku od 2003 roku, a informacje, które gromadzi, dotyczą nie tylko indywidualnych zadłużeń konsumenckich, lecz także tych należących do przedsiębiorców.
Krajowy Rejestr Długów, tak jak każdy inny BIG działający na polskim rynku, zajmuje się zbieraniem informacji gospodarczych o wszelkich zobowiązaniach finansowych. Największy nacisk władze KRD kładą badanie i gromadzenie negatywnych informacji kredytowych (zadłużeń, przeterminowanych płatności itp.), dzięki czemu możliwe jest stworzenie czarnej listy dłużników.
Komu zaufać, a komu już nie?
Z przedstawicielami „budowlanki” najciężej jest się dogadać, ale to w przypadku firm z branży handlu hurtowego należy zachowywać szczególną ostrożność – tak wynika z odpowiedzi przedsiębiorców biorących udział w badaniu pt. Rzetelność branżowa”. Respondenci wskazali, iż dużej dawki rozwagi w kontaktach handlowych wymaga handel hurtowy (28,6% głosów), usługi wykonawczo-remontowe (18,3%) oraz e-handel i transport (po 10,7%). Po nawiązaniu relacji biznesowej z podmiotami tych branży warto dokładanie czuwać nad rachunkami i zapisami umów.
Co zdaniem przedsiębiorców świadczy o nierzetelności firmy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak możliwe jest wskazanie kilku cech, których ujawnienie działa na niekorzyść ocenianego kontrahenta. Dziewięciu na dziesięciu respondentów wskazało, iż niesolidność firmy utożsamia z utrudnionym kontaktem. Cieżko się tu dziwić, wszak często to właśnie możliwość nawiązania kontaktu celem np. omówienia szczegółów współpracy decyduje o tym, czy zdecydujemy się na współpracę z danym przedsiębiorstwem, czy może jednak wybierzemy kogoś, z kim łatwiej jest się nam dogadać.
Co trzeci przedsiębiorca uważa również, iż nierzetelny kontrahent, to taki, który unika zobowiązań pisemnych, a w szczególności odwleka podpisanie umowy. Na dzisiejszym rynku pisemne zobowiązane do wykonania danej czynności (usługi, sprzedaży, wykonania dzieła itp.) jest całkowicie na miejscu – by nie powiedzieć, że jest absolutnym wymogiem. Postanowienia zawarte ”na słowo” zbyt często okazują się być niewiążące, dlatego dobrego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę poznamy po tym, że bez problemu zgadza się na nadanie umowie formy pisemnej.
Czy istnieją w pełni solidne branże?
Większość, bo aż trzech na pięciu ankietowanych przedsiębiorców z sektora MŚP, jest zdania, że nie istnieje branża, którą można by uznać za rzetelną. Tam, gdzie są pieniądze, jest niestety miejsce na krętactwo. Są jednak tacy, którzy pokładają nadzieję w rzetelność i solidność pewnych obszarów rynku. W ich przypadku największym zaufaniem cieszą się takie branże, jak sfera budżetowa (29,1% głosów), sprzedaż detaliczna (13,9%) czy sektor profesjonalnych doradców (11,4%).
Jak wybierać dobrych i uczciwych kontrahentów – to jedna z wielu zagwozdek przedsiębiorców. Samozatrudnieni muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami, i to nie tylko ze strony partnerów biznesowych, lecz także samej władzy, która raz po raz rzuca im kłody pod nogi, wprowadzając nowe regulacje prawne czy zmiany w systemie administracji. O tym, jakie są plusy i minusy samozatrudnienia, można przeczytać w naszym artykule.
Badanie pt. „Rzetelność branż” przeprowadzone zostało przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy – spółki działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. Respondenci reprezentujący sektor MŚP na terenie całej Polski zostali poddani badaniu techniką wywiadów telefonicznych w III kwartale 2019 roku. Próba wynosiła N=300.
Wszystkie komentarze
Wszędzie są oszuści i wszędzie są superrzetelne firmy. Taka prawda. Dla tego sie KRD sprawdza.
Dodaj komentarz