Butelkomaty już niedługo także w Warszawie

Butelkomaty już niedługo także w Warszawie

author
Alicja Uzarowicz
25 maja 2019

Przykład z Wrocławia postanowiła wziąć stolica Polski. Efektem współpracy Miasta Stołecznego Warszawy, firmy Coca-Cola oraz Fundacji Nasza Ziemia jest inicjatywa „Świat Bez Odpadów”. Jej kolejny już etap zakłada, że w Warszawie pojawią się butelkomaty.  Za oddane butelki będzie można odebrać między innymi bilety do kina.

Pierwszy butelkomat w Polsce stanął we Wrocławiu. Od tego czasu coraz więcej miast w Polsce decyduje się na taką formę propagowania recyklingu wśród swoich mieszkańców. Kwestią czasu zatem było postawienie podobnych automatów do recyklingu plastikowych butelek w Warszawie.

Butelkomaty są owocem współpracy Miasta Stołecznego z firmą Coca – Cola oraz Fundacją Nasza Ziemia. Projekt realizowany w tym trybie otrzymał nazwę „Świat Bez Odpadów”, a umieszczenie tego typu automatów stanowi kolejny już jego etap. W przypadku warszawskich automatów będzie to rozwiązanie na stałe, nie tymczasowe.

To, co wyróżniać ma warszawskie butelkomaty, to fakt, iż jako pierwsze tego typu urządzenia na świecie przyjmować będą aż trzy rożne rodzaje opakowań. Będą to butelki plastikowe typu PET, szklane butelki oraz puszki wykonane z aluminium. Wyróżniać je będzie również unikatowy system nagradzania za działanie proekologiczne.

Butelkomaty w Warszawie nie będą wypłacać pieniędzy

W jaki sposób butelkomaty „podziękują” za segregowanie odpadów? Dotychczas za  butelki plastikowe otrzymać można było symboliczne kilka groszy za każde opakowanie. W Warszawie automaty powiązane będą z odpowiednia aplikacją, która pozwoli na przydzielanie ECO-punktów.

Osoby, które z butelkomatów korzystać będą regularnie ECO-punkty będą mogły wymienić na różnego rodzaju kupony, na przykład na bilet do kina, zniżkę na kawę czy zakupy w różnych sklepach. Za dostarczenie tych bardzo inteligentnych i nowoczesnych maszyn odpowiedzialna jest firma EcoTech System.

Co ciekawe, same butelkomaty twórcy kontrolować będą online. System wmontowany w te maszyny pozwoli na zebranie danych odnośnie stopnia zapełnienia pojemników, wagi poszczególnych odpadów oraz ilości, jaka została już do automatu wrzucona. Będą to zatem nie butelkomaty a raczej recyklomaty.

Proekologiczna Coca-Cola

Gigant rynku napojów, które sprzedaje właśnie w plastikowych butelkach postanowił rozpocząć krucjatę przeciwko zanieczyszczeniu środowiska. Ilość butelek PET wśród wszystkich odpadów komunalnych w Polsce to tylko 6 proc. Jest to bardzo mało i dlatego Coca-Cola postanowiła rozpocząć w Polsce swoją globalną kampanię #neversettle.

Polska wersja hasła brzmi #wciążzmieniamy. Stąd właśnie angaż firmy w powstające w Warszawie butelkomaty. Ta spółka światowego formatu założyła sobie bowiem kilka proekologicznych celów, a inicjatywa włodarzy stolicy Polski doskonale wpisuje się w ich postulaty.

Jakie to cele? Do 2025 r. Coca-Cola zamierza tworzyć opakowania, które w 100 procentach będą mogły zostać poddane recyklingowi. Co ciekawe, na rynku polskim udało się już ten cel osiągnąć. Kolejnym milowym krokiem będzie produkcja opakowań w 50 proc. z surowców wtórnych do roku 2030 (aktualnie w Polsce osiągnięto pułap 10 proc.).

Do tego samego roku Coca-Cola zamierza zbierać i poddawać recyklingowi równowartość opakowań wprowadzonych do obiegu. Nie jest to jedyna szlachetna inicjatywa firmy. Coca-Colę Polacy znają również za pośrednictwem programów ułatwiających aktywizację zawodową kobiet oraz młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polscy seniorzy mają poważne długi
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 listopada 2019

Polscy seniorzy mają poważne długi

Jak działa Allegro Finanse
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
12 października 2017

Jak działa Allegro Finanse

Santander Bank Polska w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 maja 2019

Santander Bank Polska w Głogowie

WP Pilot – opinie
Telewizja
author
Dominika Sobieraj
19 listopada 2020

WP Pilot – opinie

Kolejka chętnych po Raiffeisen Polbank
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
09 lipca 2016

Kolejka chętnych po Raiffeisen Polbank

Alior Bank w Międzyrzeczu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2019

Alior Bank w Międzyrzeczu

Porównaj