Cele strategiczne Poczty Polskiej

Cele strategiczne Poczty Polskiej

author
Alicja Uzarowicz
09 lutego 2020

W swoim najnowszym komunikacie Poczta Polska zaprezentowała swoje cele strategiczne na najbliższe cztery lata. Znowelizowane plany zakładają oparcie się na trzech cechach – Poczta Polska ma być efektywna, kompetentna oraz nowoczesna. Najważniejszymi założeniami strategicznymi będą paczki oraz e-doręczenia.

Cele strategiczne ustalane na kilka lat w przód stanowią obecnie najpopularniejszą metodę dbania o stały i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Z powodu zmieniających się szybko realiów rynków i oczekiwań klientów spółki czasem muszą dokonać nowelizacji tychże celów i zmienić swoje wcześniejsze podejście.

Na taki krok zdecydowała się Poczta Polska, o czym poinformowała w swoim komunikacie. Jak w nim napisano, przede wszystkim spółka będzie walczyć o wypełnienie trzech wartości – efektywność, kompetencja i nowoczesność. Właśnie takie staną się usługi i procesy, które tworzą tę instytucję.

Najważniejsze zmiany, które skłoniły Pocztę Polską do dokonania zmian związane są z postępującą rewolucją technologiczną oraz ogromnym poziomem cyfryzacji współczesnej komunikacji. Niemniej ważny jest ponadto rozwój sektora e-commerce, który wraz z innymi będą stopniowo doprowadzać do kurczenia się rynku papierowej tradycyjnej korespondencji.

Cele strategiczne Poczty Polskiej na lata 2020-2024

Jak czytamy w dalszej części komunikatu, przychody z tytułu tradycyjnej korespondencji w formie papierowej będą w perspektywie 2024 roku spadać w tempie 9 proc. rocznie. Jednocześnie jednak wartość rynku KEP (Kurier-Ekspres-Paczka) w tym samym czasie będzie wzrastać w tempie 14 proc. w skali roku.

"

Zakładamy, że w 2024 roku przychody Poczty Polskiej wyniosą 7,4 mld zł. Chcemy to  osiągnąć przede wszystkim poprzez rozwój usług paczkowo-kurierskich i logistycznych. Istotny będzie także wzrost efektywności działania i zachowanie stabilności finansowej.  To plany ambitne, ale realne do osiągnięcia

– poinformował Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z przewidywaniami analityków spółki, przychody z tytułu KEP oraz logistyki mają osiągnąć na koniec okresu strategii łącznie ponad 2,1 mld złotych. Działaniami, jakie mają umożliwić taki wynik będą zwiększanie rentowności usług paczkowych i kurierskich, a także przepustowość sieci. Zapewni to sprawniejszą obsługę zwiększającej się ilości paczek oraz palet wysyłanych przez PP S.A.

Jakie usługi będą rozwijane w ramach strategii?

Poza wspomnianymi zmianami, cele strategiczne Poczty Polskiej zakładają również rozwijanie sieci punktów, w których działa usługa Odbiór w Punkcie. Dzięki temu klienci spółki będą mieli jeszcze bliżej po odbiór paczki, a zwiększanie ich wygody wpłynie pozytywnie na przychody osiągane przez operatora.

Już teraz klienci zamawiający przesyłki wybierając tę usługę mają możliwość wyboru ponad 12 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju, by odebrać swoją paczkę. Tylko do końca bieżącego roku liczba ta ma wzrosnąć o kolejne 3 tysiące miejsc. Poza ilością punktów, rozmnożą się również automaty paczkowe.

Jak czytamy w komunikacie Poczty Polskiej, do roku 2024, czyli końca obecnej strategii, klienci spółki będą mogli odbierać paczki z 4 tys. maszyn do samodzielnego odbioru przesyłek pocztowych. Wszystkie te działania mają zostać zrealizowane bez utraty tytułu największego operatora pocztowego oraz pracodawcy w Polsce.

"

Kluczowa dla spółki będzie też realizacja rządowego programu e-doręczeń i przekształcenie w wyznaczonego operatora cyfrowego.  Zgodnie z przyjętym we wrześniu 2019 r. projektem ustawy o e-doręczeniach, narodowy operator pocztowy będzie odgrywać kluczową rolę w procesie cyfryzacji administracji państwowej

– napisano w komunikacie Poczty Polskiej.


Źródła:
https://media.poczta-polska.pl/pr/483763/poczta-polska-dostosowuje-strategie-do-rynku-paczki-i-edoreczenia-kluczem-do-transformacji

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

BNP Paribas głównym partnerem Kraków Green Film Festival
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 sierpnia 2020

BNP Paribas głównym partnerem Kraków Green Film Festival

Ile kosztuje srebro?
Ile kosztuje
author
Alicja Uzarowicz
03 marca 2022

Ile kosztuje srebro?

Wonga.com – teraz do 1500 zł
Wpisy
author
Alicja Uzarowicz
20 listopada 2015

Wonga.com – teraz do 1500 zł

Kredyt hipoteczny Białystok
Kredyty miasta
author
Alicja Uzarowicz
01 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Białystok

Wonga.com zwiększa kwotę pożyczki
Wpisy
author
Alicja Uzarowicz
06 marca 2017

Wonga.com zwiększa kwotę pożyczki