Cezary Kochalski – nowy członek Rady Polityki Pieniężnej

Cezary Kochalski – nowy członek Rady Polityki Pieniężnej

author
Alicja Uzarowicz
02 stycznia 2020

Jak poinformowała w ostatnim czasie Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda powołał swojego dotychczasowego doradcę na nowe stanowisko. Tym samym Cezary Kochalski stał się nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jakie funkcje będzie pełnić na nowym stanowisku i jak do tej pory przebiegała jego kariera?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Prezydenta RP prezydent Andrzej Duda powołał nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Cezary Kochalski dotychczas pełnił rolę doradcy głowy państwa. Dlaczego prezydent zadecydował o przyznaniu tego niezwykle ważnego stanowiska właśnie temu człowiekowi?

"

Bardzo serdecznie gratuluję i bardzo się cieszę, że mogłem powierzyć panu profesorowi to niezwykle ważne zadanie. Cieszę się dlatego, że najlepsza osoba, w moim przekonaniu, jaką mogę wybrać zasiądzie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej, jako jego przedstawiciel w Radzie Polityki Pieniężnej

– powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

W dalszej części swojej wypowiedzi głowa państwa krótko wyjaśniła znaczenie organu, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej. W szczególności prezydent podkreślił, jak ogromne, „fundamentalne wręcz” znaczenie ma ten organ dla prawidłowego funkcjonowania kraju, jego gospodarki oraz systemu finansowego.

Cezary Kochalski – najważniejsze informacje o nowym członku RPP

Nowopowołany członek Rady Polityki Pieniężnej posiada tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Co więcej, pełni on funkcję profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jak nowego członka Rady zaprezentowała Kancelaria Prezydenta RP?

Cezary Kochalski na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu otrzymał stanowisko kierownika katedry controllingu, analizy finansowej i wyceny. Tym samym powiązał on swoje losy z własną Alma Mater na dłużej, choć kiedy sam kończył studia w roku 1991, nosiła ona jeszcze nazwę Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Kierunkiem, jaki ukończył Cezary Kochalski w roku 1991 miały zakres ekonomiki oraz organizacji produkcji. Wykształcenie uzyskane na poznańskiej uczelni ekspert postanowił uzupełnić o studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Stirling w Wielkiej Brytanii.

Dalsza kariera nowego członka RPP

Po ukończeniu studiów podyplomowych swoją dalszą karierę Cezary Kochalski również postanowił związać z nauką. W efekcie uzyskał on stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w roku 1999. Zaś osiem lat później, bo w roku 2007, poszerzył on swój tytuł naukowy o stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.

W roku 2009 Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu przyznał Cezaremu Kochalskiemu stanowisko profesora nadzwyczajnego. Zaś w dalszej części swojej kariery ekspert pełnił funkcję Doradcy Prezydenta RP od stycznia 2017 do 20 grudnia 2019 roku. Jednocześnie od grudnia 2018 roku zajmował stanowisko przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego.

Jako nowy członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski będzie jednym z 9 ekspertów, którzy tworzą organ wraz z prezesem Narodowego Banku Polskiego. Kadencja członków RPP trwa 6 lat, a każdy z nich powoływany jest w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co zrobić, jak upadnie biuro podróży?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
05 lipca 2018

Co zrobić, jak upadnie biuro podróży?

Deutsche Bank w Legionowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
09 grudnia 2017

Deutsche Bank w Legionowie

Kto spędza Wielkanoc w ciepłych krajach ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
26 marca 2018

Kto spędza Wielkanoc w ciepłych krajach ?

Ekologiczna współpraca BOŚ Banku i UKSW
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 lipca 2019

Ekologiczna współpraca BOŚ Banku i UKSW

Porównaj