Chatboty zdominują obsługę klienta?

Chatboty zdominują obsługę klienta?

author
Alicja Uzarowicz
21 sierpnia 2019

Rynek pracy nieustannie ewoluuje. Większość osób rozpoczynających swoją edukację najpewniej będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Rozwój technologii wpływa niestety nie tylko pozytywnie na ilość miejsc pracy. Przykładem są chociażby chatboty, które coraz mocniej dominują obsługę klienta.

W ostatnim czasie ludzkość zaczęła coraz szerzej wykorzystywać osiągnięcia w zakresie sztucznej inteligencji. Jednym z rozwiązań, które powstały w efekcie takiego rozwoju są chatboty. Doskonale zastępują one człowieka podczas rozmowy na przykład w dziale obsługi klienta.

I chociaż jest to pewne usprawnienie procesów kontaktowania się klientów z przedsiębiorstwem, to pojawiają się wątpliwości, czy aby nie za dużo pracowników straci zatrudnienie. O tym, jak bardzo człowiek będzie chroniony przed chatbotami zadecydować mają po pierwsze klienci, a po drugie regulacje prawne.

Podczas tej moralnej i delikatnej dyskusji chatboty są coraz doskonalsze. O ile jeszcze kilka lat temu łatwo było rozpoznać, że „osoba” uczestnicząca w rozmowie nie jest człowiekiem, o tyle obecnie nie jest już to takie proste. Rozwinęła się w tym czasie nie tylko jakość, ale również dostępność chatbotów.

Czy sztuczna inteligencja zajmie się naszymi finansami?

Chatboty coraz popularniejsze

I chociaż nie jest jeszcze tak, że każda, nawet najmniejsza firma może pozwolić sobie na wdrożenie systemu sztucznej inteligencji, to decyduje się na to coraz więcej średnich i dużych przedsiębiorstw. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwojakie. Po pierwsze rozwiązania te pokazują nastawienie spółki na innowacyjność.

Inteligentne chatboty koordynujące spotkania, usługi, albo udzielające informacji w sposób łudząco przypominająco ludzki? Klienci niewątpliwie doceniają tak nowoczesne rozwiązania. Z drugiej zaś strony poszukiwanie sposobów na wykonanie części zadań bez ingerencji człowieka jest spowodowane rosnącymi kosztami pracy.

Taniej jest bowiem zapewnić różne możliwości poprzez sztuczną inteligencję zamiast zatrudniać i szkolić pracowników. Tym bardziej, że te maszyny mogą działać bez przerwy i odpoczynku. W Polsce prawdopodobnie najwięcej rozwiązań w tym zakresie wdrożył sektor finansowy.

Visa blokuje transakcje oszustów sztuczną inteligencją

Chatboty – jak działają?

Nazwa chatbot kojarzy się niezwykle nowocześnie. Jednak na czym właściwie polega ich praca i w jaki sposób mogą one zastąpić człowieka? Chatboty są to boty internetowe, które umieją prowadzić rozmowę na przykład z klientem korzystając z naturalnego języka.

I chociaż wydawać się może, że wcale nie tak często wykorzystuje się je w Polskim Internecie, to wystarczy zwrócić uwagę na jedną rzecz. Chatboty obsługują bowiem już większość wyskakujących okienek o nazwie „Zadaj nam pytanie” albo „W czym możemy Ci pomóc?”.

Chatbotami, które stanowią bardziej prywatne rozwiązanie są znane z iOS Siri oraz Alexa, którą wynalazł Amazon. Pełnią one role osobistego sekretarza i nie tylko. Jednak o tym, czy urządzenia te wyprą tradycyjny kontakt z pracownikiem obsługi klienta zadecydować mają preferencje klientów oraz poczynania ustawodawcy.

UKNF i KDPW połączyły siły dla sektora innowacji finansowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w DNB Banku?
Banki
author
Patryk Byczek
16 października 2017

Jak zastrzec kartę w DNB Banku?

Prosta Spółka Akcyjna – nowy rodzaj spółki w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 czerwca 2019

Prosta Spółka Akcyjna – nowy rodzaj spółki w Polsce

Pożyczka 800 zł – kto udziela?
Pożyczki
author
Patryk Byczek
28 października 2022

Pożyczka 800 zł – kto udziela?

Finansowe Posiłki – darmowa pożyczka online
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
16 sierpnia 2016

Finansowe Posiłki – darmowa pożyczka online

Szpitale mają prawie 4 mld długów
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 czerwca 2017

Szpitale mają prawie 4 mld długów

Weryfikacja behawioralna w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 stycznia 2020

Weryfikacja behawioralna w ING Banku Śląskim

Porównaj