Rok 2018 to czas wielkich zmian w prawie gospodarczym - w styczniu tego roku przyjęty został pakiet ustaw zwanych wspólnie Konstytucją Biznesu. Najważniejsze zmiany, które wprowadza ten dokument, to usprawnienie relacji przedsiębiorca-urzędnik, utworzenie ulgi na start dla młodych przedsiębiorców, czy też stworzenie możliwości legalnej działalności nierejestrowej.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 22.02.2018
Udostępnij:

Konstytucja Biznesu wchodzi w życie 1 marca 2018 roku. Wprowadzenie działalności nierejestrowej oznacza, że w niektórych przypadkach małe firmy będą działać bez oficjalnej rejestracji działalności i nie będą zobowiązane do płacenia składek ZUS. Informacje o pozostałych zmianach, które wprowadza Konstytucja Biznesu, znajdziesz tutaj.


 
Czym jest działalność nierejestrowa? 

Jest to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Przychody z takiej działalności nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Działalność taka nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, w związku z czym nie trzeba będzie jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadząc działalność nierejestrową nie będziemy musieli opłacać składek ZUS, a nasze dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych. 

Przykładowa działalność nierejestrowa

Takiej działalności podlegać mogą na przykład: 
 

  • prace rękodzielnicze (sprzedawanie prac artystycznych i rzemieślniczych),
  • udzielanie korepetycji,
  • drobne usługi kosmetyczne (malowanie paznokci, wykonywanie makijażu okolicznościowego),
  • okazjonalna opieka nad dzieckiem,
  • okazjonalne sprzątanie czyjegoś domu, 
  • pełnienie roli gospodyni. 


źródło grafiki: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/ulatwienia-dla-firm-od-2017/konstytucja-biznesu

Działalność nierejestrowa w praktyce

Póki co wciąż nie wiadomo, kto będzie odpowiadał za sprawdzenie, czy firmy nie przekraczają maksymalnych dochodów. Osoby prowadzące działalność nierejestrową nie będą miały obowiązku wydawania paragonów i innych potwierdzeń sprzedaży przedmiotów/usług, a zatem weryfikacja realnego zarobku wydaje się być rzeczą trudną. Dla własnego bezpieczeństwa i dla rzetelnego rozliczenia podatku dochodowego lepiej ewidencjonować uzyskiwane miesięcznie przychody i zbierać je w jednym miejscu. Jeżeli zapłatę otrzymujemy na konto bankowe, to raczej nie powinnyśmy mieć problemu z wykazaniem wysokości przychodów na tej podstawie. 

Co, jeśli przekroczymy maksymalny dochód? 

Zgodnie z Prawem Przedsiębiorców, jeżeli chociaż w jednym miesiącu nasza działalność przekroczy maksymalny dochód (50% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 roku 1050 zł), to począwszy od dnia przekroczenia zostaje ona automatycznie przekształcona w zwykłą działalność gospodarczą. Mamy wtedy 7 dni na złożenie wniosku do CEiDG o zarejestrowanie nowej działalności. 


 

Komentarze (1)

Niestety nie do konca to wszystko prawda. Bo owszem.mozemy robic np. Paznokcie czy makijaż ale uwaga USLUGI KOSMETYCZNE NIE SA ZWOLNIONE Z POSIADANIA KASY FISKALNEJ! Za ktora,bez działalności nie otrzymamy ani zlotowki zwrotu. TO dopiero chore….

Dzień dobry. Jeśli jestem obcokrajowcem, czy mogę prowadzić firmę na próbę? Działalność nierejestrowa ? Są w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu przez ponad 3 lata. Mam stałą pracę. ,zameldowanie, konto bankowe,NIP’-PESEL. Rysuję obrazy, w wolnym czasie mogę je sprzedać? A potem raz w roku płacić 18%. pit 36? lub jak to działa?