Nierejestrowa działalność gospodarcza

Nierejestrowa działalność gospodarcza

author
Dominika Sobieraj
22 lutego 2018
Rok 2018 to czas wielkich zmian w prawie gospodarczym - w styczniu tego roku przyjęty został pakiet ustaw zwanych wspólnie Konstytucją Biznesu. Najważniejsze zmiany, które wprowadza ten dokument, to usprawnienie relacji przedsiębiorca-urzędnik, utworzenie ulgi na start dla młodych przedsiębiorców, czy też stworzenie możliwości legalnej działalności nierejestrowej.

Konstytucja Biznesu wchodzi w życie 1 marca 2018 roku. Wprowadzenie działalności nierejestrowej oznacza, że w niektórych przypadkach małe firmy będą działać bez oficjalnej rejestracji działalności i nie będą zobowiązane do płacenia składek ZUS. Informacje o pozostałych zmianach, które wprowadza Konstytucja Biznesu, znajdziesz tutaj.


 
Czym jest działalność nierejestrowa? 

Jest to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Przychody z takiej działalności nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Działalność taka nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, w związku z czym nie trzeba będzie jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadząc działalność nierejestrową nie będziemy musieli opłacać składek ZUS, a nasze dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych. 

Przykładowa działalność nierejestrowa

Takiej działalności podlegać mogą na przykład: 

  • prace rękodzielnicze (sprzedawanie prac artystycznych i rzemieślniczych),
  • udzielanie korepetycji,
  • drobne usługi kosmetyczne (malowanie paznokci, wykonywanie makijażu okolicznościowego),
  • okazjonalna opieka nad dzieckiem,
  • okazjonalne sprzątanie czyjegoś domu, 
  • pełnienie roli gospodyni. 


źródło grafiki: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/ulatwienia-dla-firm-od-2017/konstytucja-biznesu

Działalność nierejestrowa w praktyce

Póki co wciąż nie wiadomo, kto będzie odpowiadał za sprawdzenie, czy firmy nie przekraczają maksymalnych dochodów. Osoby prowadzące działalność nierejestrową nie będą miały obowiązku wydawania paragonów i innych potwierdzeń sprzedaży przedmiotów/usług, a zatem weryfikacja realnego zarobku wydaje się być rzeczą trudną. Dla własnego bezpieczeństwa i dla rzetelnego rozliczenia podatku dochodowego lepiej ewidencjonować uzyskiwane miesięcznie przychody i zbierać je w jednym miejscu. Jeżeli zapłatę otrzymujemy na konto bankowe, to raczej nie powinnyśmy mieć problemu z wykazaniem wysokości przychodów na tej podstawie. 

Co, jeśli przekroczymy maksymalny dochód? 

Zgodnie z Prawem Przedsiębiorców, jeżeli chociaż w jednym miesiącu nasza działalność przekroczy maksymalny dochód (50% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 roku 1050 zł), to począwszy od dnia przekroczenia zostaje ona automatycznie przekształcona w zwykłą działalność gospodarczą. Mamy wtedy 7 dni na złożenie wniosku do CEiDG o zarejestrowanie nowej działalności. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Make up
Make up
2018-06-06 04:35:21

Niestety nie do konca to wszystko prawda. Bo owszem.mozemy robic np. Paznokcie czy makijaż ale uwaga USLUGI KOSMETYCZNE NIE SA ZWOLNIONE Z POSIADANIA KASY FISKALNEJ! Za ktora,bez działalności nie otrzymamy ani zlotowki zwrotu. TO dopiero chore....

Tetiana
Tetiana
2018-05-07 18:56:50

Dzień dobry. Jeśli jestem obcokrajowcem, czy mogę prowadzić firmę na próbę? Działalność nierejestrowa ? Są w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu przez ponad 3 lata. Mam stałą pracę. ,zameldowanie, konto bankowe,NIP'-PESEL. Rysuję obrazy, w wolnym czasie mogę je sprzedać? A potem raz w roku płacić 18%. pit 36? lub jak to działa?

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Środa Wielkopolska
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 października 2020

Kasa Stefczyka Środa Wielkopolska

Kredyt gotówkowy Siedlce
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Siedlce

Engie Energy rekordzistką wśród kar UOKiK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 listopada 2019

Engie Energy rekordzistką wśród kar UOKiK

Bank Pekao w Puszczykowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Puszczykowie

Wiążąca Informacja Stawkowa – na czym polega?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
26 sierpnia 2019

Wiążąca Informacja Stawkowa – na czym polega?

Założenia budżetu na rok 2020 przyjęte
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 czerwca 2019

Założenia budżetu na rok 2020 przyjęte

Porównaj