Consumer finance w 2020

Consumer finance w 2020

author
Alicja Uzarowicz
09 stycznia 2020

Integralną wręcz sferą prowadzenia działalności z zakresu finansowego jest tworzenie prognoz i przewidywań odnośnie rynku, na którym działa dana spółka. Takie działania prowadzi na przykład Smartney, podmiot stosunkowo młody wśród firm pożyczkowych w Polsce. Dyrektor Generalna spółki przygotowała prognozy dla rynku consumer finance na bieżący rok.

Brak rozwoju oznacza stagnację, a w dalszej perspektywie może prowadzić do zacofania. Ten mechanizm zdaje się doskonale rozumieć Katarzyna Jóźwik, która obejmuje stanowisko Dyrektor Generalnej w Smartney. Ekspertka w ramach badań doktoranckich postanowiła przygotować kilka prognoz z zakresu consumer finance.

Jak poradzi sobie w obliczu wielu wyzwań rynek firm pożyczkowych w Polsce? Dyrektorka jednej z nich, Smartney, zidentyfikowała 4 kluczowe dla branży obszary. To właśnie one będą wskazywać drogę zmian i rozwoju podmiotów rynku pożyczek w naszym kraju w 2020 roku.

Wśród prognoz zaprezentowanych przez ekspertkę znalazły się na przykład analityka, algorytmy, uczenie maszynowa oraz sztuczna inteligencja. Ich rozwój zagwarantuje chociażby rozwój skuteczności analizy danych. Co więcej, rynek pożyczkowy wkrótce zainteresuje się rozwiązaniami hybrydowymi i powstanie coraz więcej smart-techów.

Przyszłość consumer finance w Polsce

Jak już wyżej wspomniano, swoją analizę oraz prognozy Dyrektor Generalna Smartney oparła na czterech sferach. Znalazły się wśród nich innowacje, aspekt ludzki, ekonomia oraz regulacje. Właśnie te kwestie ukształtują w bieżącym roku rynek firm pożyczkowych. Czy zmiany będą miały charakter rozległy, czy może zaledwie kosmetyczny?

Nie bez przyczyny ulubionym powiedzeniem ekonomistów jest „to zależy”. Albowiem przy dokonywaniu jakichkolwiek prognoz należy dokonać pewnych uproszczeń i założeń. W zależności od oddziaływania wszystkich czterech sfer może dojść do całkiem różnych rezultatów.

Pierwszy filar zmian, jakie zaobserwujemy na rynku pożyczkowym początku lat 20-tych XXI wieku, stanowią innowacje. W tej dziedzinie największe znaczenie uzyskają nowoczesne technologie i ich rozwój. Mowa tutaj o sferach online, mobile, big data, cyberbezpieczeństwie, prywatności oraz sztucznej inteligencji.

Już teraz technologia stała się wszechobecna i otacza konsumentów w każdym momencie i przy prawie każdej czynności, jaką wykonują w ciągu dnia. Nie ustaje ponadto trend polegający na oczekiwaniu jeszcze większej ilości nowoczesnych rozwiązań. Także i firmy pożyczkowe będą musiały dostosować się do tych nowych potrzeb.

Prognozy consumer finance – aspekt ludzki oraz regulacje

W momencie skupienia na innowacjach technologicznych, nie wolno jednak zapominać, dla kogo mają one powstawać i czyje życie ułatwia. Konsumenci już teraz są mocno podzieleni, a rozwarstwienie pokoleniowe będzie widoczne coraz bardziej z ubiegiem lat. Stąd właśnie wspomniany aspekt ludzki jako jeden z filarów prognoz Katarzyny Jóźwik.

Obserwujemy bowiem współcześnie zderzenie dwóch sposobów życia – ludzie młodsi, którzy bardzo dobrze manewrują pośród nowoczesnych usług i pragną coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań. W opozycji do tej grupy konsumentów znajdują się ludzie nieco starsi oraz seniorzy, wśród których nie wszyscy mają ochotę zgłębiać tajniki technologii.

Kwestia aspektu ludzkiego będzie niezwykle ważna dla consumer finance również w obliczu starzenia się społeczeństwa. Tej kwestii i nie tylko tej mocno dotyka środowisko regulacyjne, czyli trzeci filar. Zdaniem Dyrektor Generalnej Smartney już teraz można zaobserwować mechanizm przeregulowania.

Oznacza to, że władze państw mają problem ze znalezieniem złotego środka pomiędzy nakładaniem nadmiernej ilości przepisów, które utrudniają postęp oraz ochrony klientów. Aby spełnić „zachcianki” współczesnych konsumentów konieczna jest współpraca państwa z przedsiębiorcami. Tylko w taki sposób można osiągnąć bezpieczny dla konsumentów rozwój.

Czy ekonomia stłamsi rynek consumer finance?

W sferze regulacyjnej warto także promować proklienckie działania przedsiębiorców oraz odpowiedzialne finansowanie działalności. Niemniej ważne będzie stosowanie zasad fair play i uczciwej konkurencji na rynku. Tylko firmy z tymi ideałami wpisanymi w swoją misję będą mogły utrzymać się na rynku przyszłości.

W czasach Internetu, który daje nieograniczone prawie możliwości niwelowania ograniczonej informacji, cena stała się praktycznie najważniejszym kryterium wyboru dóbr. Jak uważa Katarzyna Jóźwik, rosnąca presja cenowa w którymś momencie zadziała na rodzimy rynek jako impuls do tworzenia nowych modeli biznesowych.

Poza ceną jednak należy pamiętać także o rosnącym znaczeniu takich kwestii jak ekologia, zdrowy tryb życia czy walka ze zmianami klimatu. Rośnie grupa konsumentów, którzy podejmują swoje decyzje zakupowe coraz bardziej świadomie i w gestii przedsiębiorstw leży zadbanie o jak największą odpowiedź także i na te potrzeby.

Już teraz pewnym jest, że u schyłku jakichkolwiek szans na odwrócenie zmian, jakie kilkusetletnia działalność człowieka wywołała na naszej planecie, odpowiedzią na tenże problem jest idea smart living. Niestety w wypowiedziach ekspertów, które dyrektor Generalna Smartney zamieściła w badaniu, brakuje jeszcze dojrzenia szansy ekonomicznej w odpowiedzialnym prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Mosty Plus – nowy rządowy program
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
23 maja 2018

Mosty Plus – nowy rządowy program

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 2022
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
14 lutego 2022

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 2022

Rada Związku Banków Polskich
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018

Rada Związku Banków Polskich

Uber wprowadza nową opcję wykrywania oszustów
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
21 grudnia 2019

Uber wprowadza nową opcję wykrywania oszustów

Czas zawirowań w branży transportowej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 grudnia 2019

Czas zawirowań w branży transportowej

IKO po raz kolejny uznane za najlepszą aplikację bankową
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
16 października 2018

IKO po raz kolejny uznane za najlepszą aplikację bankową

Porównaj