Consumer finance z problemami przez koronawirusa?

Consumer finance z problemami przez koronawirusa?

author
Alicja Uzarowicz
12 marca 2020

Koronawirus niewątpliwie wpłynie na rynek globalny. Zagrożone są dochody branż takich, jak turystyka. Co ciekawe, z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych jasno wynika, że jedna dziesiąta Polaków swój wyjazd finansuje pożyczką. Czy oznacza to, że poza turystyką także i branża consumer finance będzie zagrożona?

Rokrocznie Polacy udają się na wakacje. I chociaż były lata, gdy to Polska stanowiła najciekawszą opcję wyjazdu, to większość z nas wolała dołożyć trochę pieniędzy by pojechać za granicę. Jak wynika z badan Smartney, rynek consumer finance także może być zagrożony z powodu pandemii koronawirusa.

Sprawdź także: Pożyczki na dowód

Albowiem badania Dinners Club i Związku Przedsiębiorstw Finansowych wykazały pewną ważną zależność rynku pożyczek od turystyki. Ten pierwszy podmiot zaprezentował dane, z których wynika, że w zeszłym roku ponad połowa, bo 54 proc. rodaków zorganizowało sobie wyjazd na wakacje.

Jednocześnie Związek Przedsiębiorstw Finansowych wykazał, że jedna dziesiąta rodaków swoje wyjazdy wakacyjne finansuje w formie pożyczki gotówkowej. Oznacza to, że kryzys rynku turystycznego może odbić się również na branży consumer finance. Jak dużych spadków sprzedaży produktów finansowych można się spodziewać?

Koronawirus, turystyka i consumer finance – co mają wspólnego?

Z jednej strony należy spodziewać się, że Polacy faktycznie mniej i rzadziej będą pożyczać, gdyż nawet jeżeli wirus przestanie atakować, panika i strach pozostaną jeszcze przez jakiś czas. Odbije się to niewątpliwie na sezonowym popycie na pożyczki.

Sprawdź także: Pożyczki bez zaświadczeń

Warto jednocześnie pamiętać, że tego rodzaju sytuacja może okazać się niezwykłą okazją dla polskich dostawców usług turystycznych na zarobek. Niestety i tutaj może dojść do bardzo szkodliwego działania obecnych działań rządu w sferze gospodarczej. Polska bowiem jako jeden z mnóstwa krajów świata współpracuje z Chinami.

Tamtejsza gospodarka była w zastoju przez prawie cały kwartał, co spowoduje spadek ilości zamówień i pojawienie się ryzyka utraty pracy. Rosnąca od początku roku inflacja powoduje wzrost kosztów utrzymania, co może spowodować większe obawy przed wyjazdami za granicę – nawet pożyczki nie będą już osiągalne.

Pożyczki „twarzą w twarz” napotkają problem

Jedną z najbardziej zagrożonych grup oferujących usługi z zakresu consumer finance są podmioty oferujące swoje pożyczki w domu klienta. Jak już wcześniej wspomniano, trzeba będzie trochę poczekać, zanim opadnie powirusowy kurz. To zaś spowoduje poważne zagrożenie dla rentowności spółek o tradycyjnym modelu sprzedaży.

Zaś poza pożyczkami wskazanymi wyżej, klienci rzadziej będą pojawiać się w sklepach stacjonarnych oferujących sprzedaż ratalną. W tej sferze nastąpi jednak migracja popytu do kanałów internetowych. Stąd właśnie kolejne rekordy będzie biła sprzedaż u podmiotów rynku e-commerce.

Jak zatem będzie w skrócie wyglądać przyszłość consumer finance? Firmy pożyczkowe powinny spodziewać się najgorszego. I choć większość z efektów finansowych koronawirusa będzie miała charakter przejściowy, to mechanizmy działające na rynku mogą utrudnić podniesienie się tym podmiotom.

Jak bowiem pokazuje doświadczenie, znacznie łatwiej jest klientom zmienić swoje przyzwyczajenia z zakupów stacjonarnych na online, niż w drugą stronę. Czas jednak pokaże, którym firmom z branży uda się przetrwać w tym niepewnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje Motorola RAZR w Polsce?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 listopada 2019

Ile kosztuje Motorola RAZR w Polsce?

Kiedy trzeba wezwać policję do wypadku lub kolizji?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 stycznia 2019

Kiedy trzeba wezwać policję do wypadku lub kolizji?

Szybkie pożyczki Świdwin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Świdwin

PKO BP w Jordanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 sierpnia 2019

PKO BP w Jordanowie

Kredyt gotówkowy Bełchatów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Bełchatów

Idea Bank w Bydgoszczy
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Bydgoszczy

Porównaj