Najczęściej komentowane
Coraz więcej aut elektrycznych na polskich drogach
Ekologia to dla Polaków coraz istotniejsza kwestia. Skutki tego widać nie tylko w licznym zaangażowaniu w różnorakie akcje społeczne, lecz także po tym, iż po krajowych drogach porusza się coraz więcej aut elektrycznych. Na koniec kwietnia samochodów zasilanych prądem było w Polsce ponad 5,6 tysiąca.
Jak wynika z tak zwanego Licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec kwietnia bieżącego roku w Polsce poruszało się aż 5 642 samochodów elektrycznych. Co równie istotne, pojazdy te mogły liczyć na dostęp do ekologicznych stacji ładowana. Punktów tych odnotowano aż 660 na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.
Wśród ekoosobówek na polskich drogach królują pojazdy bateryjne typu BEV (ang. Battery Electric Vehicles). Odnotowano ich aż 3 581 sztuk, co oznacza, że stanowią one blisko dwie trzecie wszystkich elektrycznych aut w Polsce. Pozostała część ekologicznej eskorty to pojazdy hybrydowe typu plug-in, określane także mianem PHEV (ang. Plug-in Hybrid Electric Vehicles). Tych z kolei odnotowano u nas łącznie 2 tysiące 60 egzemplarzy.
Ekologiczne osobówki to oczywiście nie wszystko. Oprócz nich na polskich drogach coraz częściej daje się zauważyć elektryczne ciężarówki i auta dostawcze. Na koniec kwietnia odnotowano ich 294. Co więcej, Polacy chętnie zamieniają swe tradycyjne jednoślady na elektryczne skutery i motocykle. W pierwszych dniach maja dwukołowców zasilanych prądem było na polskich drogach aż 3 822, czyli o 377 sztuki więcej, niż pod koniec marca.
Sprawdź ranking kredytów przez Internet: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/
E-pojazdy to coraz częstszy wybór Polaków
W samym kwietniu 2019 roku na terenie Polski zarejestrowano aż 1 385 elektrycznych samochodów osobowych. Oznacza to przyrost w wysokości 104% względem analogicznego okresu czasowego z 2018 roku (kwiecień ’18). W przypadku ciężarówek i jednośladów wyniki te były nieco mniejsze, choć wciąż dodatnie – odpowiednio: 16 samochodów ciężarowych i 377 dwukołowców. Jak podsumował Maciej Mazur, dyrektor zarządzający w PSPA: “Liczymy na utrzymanie tego trendu w kolejnych miesiącach”.
Maciej Mazur dodał jednocześnie, iż zachęty wspierające rozwój elektromobilności w Polsce, jakie dotychczas stosowano względem użytkowników ruchu drogowego, były mało efektywne. Nie przyniosły one pożądanego skutku, choć i tak coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na zakup elektrycznego pojazdu. Jak wynika z raportu „Motoryzacja na prąd”, blisko połowa badanych podmiotów rynkowych nie jest w stanie określić, w jaki sposób e-pojazdy służą środowisku i całej branży.
Raport opracowany przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych jasno wskazuje, iż zdaniem aż 60% organizacji największą przeszkodą blokującą rozwój elektromobilności w Polsce jest brak dotacji do e-pojazdów. Mimo tego jednak Maciej Mazur wyraził szczerą nadzieję na jak najszybsze uruchomienie państwowego wsparcia – między innymi dla potencjalnych firm, które zechciały wspomóc budowę infrastruktury niezbędnej do ładowania aut elektrycznych.
Czekamy na dotacje, zwlekamy z zakupem e-pojazdu
Z raportu opracowanego przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych wynika, iż dopóki Fundusz Niskoemisyjnego Transportu nie zasili dotacji, dopóty rynek elektromobilności w Polsce będzie stał w miejscu. Potwierdził to Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w swym oficjalnym komentarzu:
Ponad 80 proc. badanych podmiotów deklaruje dzisiaj zainteresowanie uzyskaniem wsparcia na zakup pojazdów lub budowę infrastruktury przy użyciu wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Do czasu jego przyjęcia, rynek cechowała będzie mniejsza dynamika.
Brak finansowego wsparcia nie jest jednak równoznaczny z ogólnym zastojem na polskim rynku elektromobilności. Dla przykładu, Polska Grupa Energetyczna planuje do 2020 roku uruchomić aż 1 500 punktów ładowania aut elektrycznych. Podobnie PKN Orlen do końca bieżącego roku obiecał zainstalować około 50 ładowarek (docelowo chce mieć 150 stacji w miastach i przy trasach tranzytowych). A Lotos, kolejna wielka spółka, już w ubiegłym roku uruchomił tak zwany „Niebieski Szlak” – 12 e-stacji umożliwiających komfortowy przejazd pojazdem elektrycznym z Trójmiasta do Warszawy.
Dodaj komentarz