Coraz więcej cyberataków na firmy
Jak wynika z najnowszego badania, które przeprowadziła firma doradcza KPMG, niebezpiecznie wzrasta ilość cyberataków, którym celem są polskie firmy. Już 68 proc. firm biorących udział w badaniu przyznaje, że odczuwa skutki tych ataków. Kolejne 25 proc. odnotowało ich wzrost w ciągu zeszłego roku.
Cyberbezpieczeństwo jest dziedziną niemniej ważną niż tradycyjna jego forma. Większość swoich danych firmy bowiem przechowują w bazach danych i na serwerach. Dane te stają się przedmiotem coraz większej ilości cyberataków. Czy problem hakerów jest coraz poważniejszy?
Cyberprzestępczość coraz mocniej naraża firmy w Polsce na straty. Jak wynika z najnowszego badania firmy doradczej KPMG, już 68 proc. badanych przedsiębiorstw przyznaje, że w 2018 r. odczuło skutki coraz częstszych cyberataków. Co czwarta firma bowiem deklaruje, że ich ilość w zeszłym roku jeszcze wzrosła.
Co ciekawe, wynik 68 proc. jest o kilkanaście punktów procentowych lepszy niż w roku poprzednim, czyli 2017 r. Ówcześnie było to bowiem aż 82 proc. firm. Chociaż odsetek firm ponoszących straty w wyniku cyberataków zmalał, to wciąż przekracza on dosyć mocno połowę wszystkich badanych firm.
Firmy celem cyberataków
Niezbyt mocno, ale jednak pocieszyć może fakt, że są również firmy, które odnotowały nie wzrost, ale nagły spadek cyberprzestępczości w ich systemach. Było to zaledwie 8 proc. wszystkich przedsiębiorstw biorących udział w badaniu. Kto stwarza największe zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa zdaniem firm?
Firmy w Polsce przyznają, że największym zagrożeniem jest dla nich szeroko rozumiana cyberprzestępczość na którą wskazuje aż 96% organizacji, co oznacza wzrost o 12 punktów procentowych r/r. W ramach cyberprzestępczości organizacje wskazują najczęściej na: pojedynczych hakerów (84%), zorganizowane grupy cyberprzestępcze (58%) oraz cyberterrorystów (54%)
– napisano w komunikacie firmy doradczej KPMG.
Raport wskazuje również na wzrost zagrożenia, jakie sprawiają tak zwane skryptowe dzieciaki (z ang. script kiddies). Są to swego rodzaju żółtodzioby świata hakerów, których charakteryzuje wykorzystanie do cyberataków programów napisanych przez innych, bardziej doświadczonych hakerów. Co więcej, często nawet nie do końca rozumieją działanie tych programów i skryptów.
Jak wielki jest problem cyberprzestępczości?
Jak napisano w raporcie KPMG straty firm z całego świata będące pośrednim albo bezpośrednim efektem cyberataków opiewają na sumę rzędu 1 proc. światowego PKB rocznie. Chociaż odsetek nie jest znaczny, to zgodnie z danymi za rok 2017 jest to około 798 654,81 mln dolarów.
Cyberprzestępczość rozwija się dziś niezwykle dynamicznie. Otaczająca nas technologia staje się coraz bardziej złożona i podatna na cyberataki. Transgraniczny charakter cyberprzestępczości sprawia, że hakerzy są dziś bezkarni
– wyjaśnił Michał Kurek z KPGM, cytowany w raporcie firmy.
Ekspert podkreślił jednocześnie, że hakerzy dokonujący cyberataków są coraz lepiej zorganizowani. W rozbijaniu takich grup cyberprzestępców nie pomaga niestety fakt, iż nierzadko są oni wspierani przez rządy różnych krajów świata. Atak internetowy jest bowiem bardziej korzystny niż wjazd czołgiem na teren innego kraju.
Niedostateczna kontrola bezpieczeństwa
Chociaż firmy nie są w stanie obronić się przed każdym możliwym cyberatakiem, niewątpliwie istnieją sposoby na zmniejszanie ich prawdopodobieństwa. Z kolei wczesne wykrycie, że doszło do naruszenia cyberbezpieczeństwa firmy może pomóc w minimalizacji skutków takiego zdarzenia.
Na szczęście brak kontroli bezpieczeństwa swoich systemów w ogóle zadeklarowało tylko 6 proc. badanych firm. Co jednak nie napawa optymizmem to fakt, iż kolejne 61 proc. przedsiębiorstw robi to nieregularnie. 67 proc. badanych przyznaje, że jedynym działaniem zabezpieczającym jest wpisanie kontroli w obowiązki administratorów sieci służbowej.
Dziś cyberatak jest nieunikniony i należy się na niego przygotować. Doświadczyły go najbardziej zaawansowane technologicznie firmy. Nie wystarczą już zabezpieczenia prewencyjne. Konieczne jest wdrożenie skutecznego procesu monitorowania bezpieczeństwa oraz odpowiedniej reakcji na cyberatak. Aby procedury te były sprawne, konieczne jest ich cykliczne testowanie
– radzi Michał Kurek z KPMG.
Źródła:
https://home.kpmg/pl/pl/home/media/press-releases/2018/01/82-procent-firm-w-polsce-bylo-celem-cyberataku-w-2017-roku.html
Dodaj komentarz