Najczęściej komentowane
Coraz więcej milionerów w Polsce
Z roku na rok wynagrodzenia rosną. Na największe podwyżki mogą liczyć specjaliści i osoby na stanowiskach kierowniczych. Coraz lepsze warunki finansowe mają także mali przedsiębiorcy, którzy na każdym kroku wspierani są przez działania promujące polską przedsiębiorczość. Systematycznie rośnie zatem liczba polskich milionerów.
Według najnowszych danych w zeznaniach podatkowych za poprzedni rok dochód powyżej miliona złotych wykazało już 30,5 tys. Polaków. Jest to jednocześnie ponad dwa razy więcej milionerów niż jeszcze dekadę temu oraz o około 5 tys. więcej niż zgodnie z zeznaniami podatkowymi za rok 2017.
Co wpływa na rokroczny wzrost Polaków zarabiających milion złotych rocznie lub więcej? W ostatnich latach odnotowuje się wzrost wynagrodzeń dla specjalistów w swoich dziedzinach a także menadżerów. Pomimo częstych zmian w prawie i niesprzyjającej rozwojowi biurokracji rosną także zarobki firm sektora MŚP.
Na zwiększenie rzeczywiście osiągniętego dochodu niemały wpływ mają także nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Rekordzista z Podlasia mógł liczyć na zwrot podatku z Urzędu Skarbowego w kwocie 2,5 mln zł. Niestety idylla może nie potrwać zbyt długo – rząd zdaniem ekonomistów prawdopodobnie zwiększy podatki.
Progi podatkowe w Polsce- sprawdź tutaj.
Profil polskich milionerów
Do wyliczeń wzięto pod uwagę osoby, które rozliczały się z Urzędami Skarbowymi na podstawie druków PIT – 36, 37 i 38. Największy odsetek milionerów charakteryzuje tych pierwszych, to jest przedsiębiorców (PIT – 36). Na podstawie PIT – 37 rozliczenia dokonują najczęściej pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.
Trzeci rodzaj druku – PIT – 38 – wykorzystuje się w obrocie gospodarczym do rozliczenia przychodów kapitałowych, czyli na przykład odsetek z lokat czy udzielonych pożyczek, innymi słowy pieniądze zarobione wyłącznie na podstawie obrotu finansami.
Z roku na rok przybywa milionerów wykazujących w tych drukach odpowiednio wysoki dochód. Jak szybko bogacą się ci najbogatsi? Ich przyrost każdego roku określa się już mianem lawinowego.
Tysiące nowych milionerów każdego roku
Ze względu na zmianę ustrojową, Polscy milionerzy zaczęli akumulować swoje majątki nieco później niż inne narody. Mimo to, już w roku 2008, w wigilię kryzysu finansowego w Polsce było blisko 13,5 tys. milionerów. Perturbacje gospodarcze, choć nie uderzyły w Polskę tak mocno jak w inne kraje, uszczupliły ten wynik.
Rok później, czyli w roku 2009, osób z dochodem powyżej miliona złotych w Polsce było o około 2,5 tys. mniej. Od tego momentu jednak odnotowuje się rokroczne wzrosty ilości najbogatszych Polaków. Rok 2010 to już 12 tys. milionerów, by w 2018 osiągnąć rekordowy pułap około 30,5 tys.
Największe wzrosty odnotowuje się w tym przypadku u osób prowadzących działalność gospodarczą, choć nie gorzej radzą sobie pracownicy najemni oraz inwestorzy obracający papierami wartościowymi. Tendencja wzrostowa w warunkach czysto gospodarczych zdaje się nie mieć końca, zniszczyć ją jednak może przewidywany przez ekonomistów wzrost podatków.
Coraz więcej niezadowolonych przedsiębiorców.
Gdzie przybyło najwięcej milionerów
Zgodnie z szacunkami ekspertów o około tysiąc w ciągu jednego roku wzrosła ilość milionerów zamieszkujących i rozliczających się w województwie Mazowieckim. Następny w kolejności jest Śląsk, gdzie przybyło niecałe 600 osób z dochodem powyżej miliona.
Na dalszych miejscach uplasowały się regiony Małopolski (więcej niż 500 osób) oraz Wielkopolski – prawie 500 kolejnych milionerów. Co ciekawe, w żadnym polskim województwie nie odnotowano spadku w ilości nowobogackich Polaków.
Mimo to, na przykład na Lubelszczyźnie, w Warmińsko – Mazurskim oraz Opolskim wzrosty były nieznaczne, bo o około 100 świeżo upieczonych milionerów. Na wielkość dochodu mają wpływ odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy, które, jeżeli były zawyżone, wracają do podatnika w postaci przyjemnego zwrotu z podatku.
Dodaj komentarz