Crowdfunding, czyli grosz do grosza

Crowdfunding, czyli grosz do grosza

author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Portal zrzutka.pl zajmuje się crowdfundingiem, czyli organizacją zbiórek na różne cele, w której uczestniczyć może każdy internauta. Idea crowdfundingu opiera się na dużej ilości małych wpłat, które umożliwiają na przykład sfinansowanie bardzo drogiego leczenia. Serwis postanowił przeanalizować strukturę pomocy Polaków. Wynikiem jest najnowszy raport portalu.

Z raportu serwisu zrzutka.pl wynika, że najczęściej wpłacane przez Polaków kwoty nie przekraczają 50 zł. Mimo to, największy wzrost wpłat (73 proc.)  zaobserwowano dla dotacji 251-500 zł. Może się także wydać bardzo ciekawe, że najczęściej Polacy decydują się uczestniczyć w szczytnym celu wieczorem i w nocy z czwartku na piątek.

Chociaż wtedy właśnie przelewów jest najwięcej, to najbardziej hojne dotacje zrzutka.pl odnotowuje w niedziele i poniedziałki. Mimo faktu, iż głównie w ten sposób pomagają osoby młode i w wieku średnim, to crowdfunding wspiera już o 100 proc. więcej osób 65+ niż jeszcze dwa lata temu.

Są to wyniki już drugiego badania zbiórek organizowanych przez polskich internautów. Poprzednie badanie przypadło na rok 2017. Jak wynika z wyżej przedstawionych wyników, crowdfunding w Polsce jest ideą pełną paradoksów. Chodzi w niej jednak głównie o pomoc tym bardziej potrzebującym.

Struktura dotacji Polaków w Internecie

Najbardziej popularnym przedziałem kwotowym wpłacanym przez Polaków pozostały te do 50 zł. Wykazało to zarówno badanie sprzed dwóch lat jak i to z bieżącego roku. Aktualnie udział wpłat w tej kwocie wśród wszystkich dotacji wynosi 70 proc. Na drugim miejscu natomiast pozostały opłaty trochę wyższe, czyli 51-250 zł.

Ich udział osiągnął pułap 25 proc. Z raportu wynika jednak, że przedział kwotowy dotacji o najszybciej rosnącej popularności to ten od 251 do 500 zł. Wzrost ten wyniósł ponad 73 proc. w porównaniu do dwóch poprzednich lat gwarantując temu przedziałowi udział 3,5 proc. we wszystkich wpłatach.

Najmniej popularnymi wpłatami, bo stanowiącymi tylko 1,6 proc., są dotacje przekraczające kwotę 500 zł. Może mieć to związek z faktem, iż Polacy wolą pomagać regularnie wpłacając mniejsze kwoty. Zwiększyła się jednocześnie średnia wartość przelewu – z 65 zł w roku 2017 do 70 zł obecnie.

Kiedy i jak Polacy wspierają crowdfunding?

Najpopularniejszą metodą płatności dotacji są szybkie przelewy, które w przypadku portalu zrzutka.pl realizuje serwis PayU. Z tej metody podczas wpłat korzysta już 95,2 proc. darczyńców. Pozostałe 4,8 proc. wpłacających wybiera przelew tradycyjny. Może mieć to związek na przykład z posiadaniem konta w banku nieobsługiwanym przez PayU.

Kiedy crowdfunding cieszy się największa popularnością? Największa część Polaków dokonuje wpłat wieczorem. Ich szczyt odnotowuje się pomiędzy godziną 20:30 a 22:30. Co ciekawe, nie tylko pora dnia ma wpływ na ilość oraz wysokość wpłat. Niemniej ważny jest tu również sam dzień tygodnia.

"

W dalszym ciągu, tak jak to miało miejsce 2 lata temu, w czwartki jest najwięcej wpłat. Zaś soboty i niedziela są nieco słabsze pod tym względem. Z kolei w niedziele i poniedziałki darczyńcy wpłacają największe wartościowo kwoty

– poinformował Tomasz Chołast z serwisu zrzutka.pl.

Kto pomaga w Polsce

Crowdfunding staje się coraz popularniejszą metodą gromadzenia środków na najróżniejsze, najczęściej charytatywne cele. Z tego względu zauważono pewne zmiany w strukturze wiekowej osób dokonujących wpłat. Najwięcej dotacji portale crowdfundingowe otrzymują od osób w wieku 25-34 lat.

Ci darczyńcy są odpowiedzialni za 38 proc. wszystkich datków. Na drugim miejscu znalazły się osoby nieco młodsze, bo w wieku 18-24 lata, których pomoc stanowi 22 proc. dotacji. Jest to jednocześnie mniej o 8 pkt. proc. w stosunku do danych sprzed dwóch lat. Trzecie miejsce przypadło przedziałowi 35-44 i udział 19 proc.

Co ciekawe, trzy najstarsze grupy wiekowe odnotowały dwucyfrowy procentowy wzrost. Może być to spowodowane coraz większą świadomością cyfrową osób starszych, którym coraz bliżej jest do najnowszych technologii. Częściej niż mężczyźni pomagają aktualnie kobiety – 57,8 proc. Jest to odwrócenie sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to pomoc była w większym stopniu domeną panów – 52,9 proc.


Źródła:
https://zrzutka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Mogilnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 maja 2019

Alior Bank w Mogilnie

BNP Paribas sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
31 grudnia 2022

BNP Paribas sesje przychodzące i wychodzące

Program Senior+
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
25 czerwca 2018

Program Senior+

PKO BP w Tuszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 września 2019

PKO BP w Tuszynie

Santander Consumer Bank Golub-Dobrzyń
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Golub-Dobrzyń

Mieszkanie Plus – 10 000 mieszkań w realizacji
Wpisy
author
Patryk Byczek
08 października 2018

Mieszkanie Plus – 10 000 mieszkań w realizacji

Porównaj