Cyberatak na Klientów IKEA Family

Cyberatak na Klientów IKEA Family

author
Dominika Sobieraj
18 maja 2020

W najnowszym komunikacie IKEA informuje o możliwych nieautoryzowanych logowaniach, do których mogło dojść na niektórych kontach członkowskich IKEA Family. Podejrzane o cyberatak konta zostały niezwłocznie zablokowane – zespół IKEA pracuje nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia.

Konta IKEA Family na celowniku cyberprzestępców

“Pragniemy podkreślić, że dane naszych klientów są bezpieczne” – uspokaja od razu IKEA w komunikacie. Wstępne analizy wskazują, że mogło dojść do zewnętrznego, automatycznego i masowego sprawdzania bazy danych kont IKEA Family za pomocą różnych kombinacji loginów i haseł. Wszystko wskazuje więc na przemyślany atak cyberprzestępców.

Wstępne badanie specjalistów IKEA wskazuje na to, że sprawcy mogli posługiwać się “bazą danych zawierającą informacje ujawnione podczas wcześniejszych wycieków danych z innych portali, których celem było ustalenie, czy są wykorzystywane przez Klubowiczów IKEA Family (tzw.„credential stuffing”)”. Oznacza to, że przestępcy, którzy wcześniej mogli wykraść dane do logowania do innych sklepów, sprawdzali, czy pasują one także do logowania do konta klienta IKEA Family.

Dostęp do profili, w których mogło dojść do złamania hasła, został czasowo zablokowany ze względów bezpieczeństwa. Właściciele zagrożonych kont otrzymali już odpowiednie wiadomości SMS lub e-mail na ten temat.

Atak na konta IKEA Family. Co robić?

Jeżeli nie dostałeś żadnej wiadomości – Twoje konto nie zostało zaatakowane przez cyberprzestępców.

Jeżeli natomiast otrzymałeś wiadomość – niekoniecznie Twoje konto musiało być zaatakowane przez cyberprzestępców. IKEA zastosowała pewien margines bezpieczeństwa przy określaniu grupy potencjalnie zagrożonych profili, więc zablokowany profil oraz wysłana wiadomość od IKEA wcale nie musi oznaczać, że na Twoim koncie rzeczywiście doszło do skutecznego włamania.

Jeżeli natomiast nie otrzymałeś wiadomości, a mimo to masz problemy z zalogowaniem się do konta przy użyciu swojego dotychczasowego hasła, skorzystaj z opcji “Nie pamiętam hasła” i poproś o jego ponowne wygenerowania.

IKEA przypomina, byśmy pamiętali, że bezpieczne hasło to takie, którego nie wykorzystujemy w żadnym innym miejscu (powinno być unikalne dla każdego miejsca, w którym takie hasło zakładamy).

Czytaj także: 10% pracowników IKEA do zwolnienia

“Po dalszych analizach zdarzenia prześlemy kolejne informacje do naszych Klientów oraz opublikujemy stosowne oświadczenie na stronie internetowej www.IKEAFamily.eu. W związku z incydentem złożyliśmy zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych do Urzędu Ochrony Danych Osobowych” – informuje IKEA w komunikacie.


Źródło:

http://biuroprasowe.ikea.pl/96544-oswiadczenie-w-sprawie-mozliwosci-nieautoryzowanego-logowania-na-niektorych-kontach-ikea-family

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Lubaniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Lubaniu

Pożyczki bez BIK Chojnice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Chojnice

Komornik Sądowy Edyta Kargul
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Edyta Kargul

Pożyczka „na selfie” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 kwietnia 2020

Pożyczka „na selfie” w Alior Banku

PKO BP w Klembowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Klembowie

Biuro Terenowe ZUS w Strzelinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Strzelinie

Porównaj