Cyfryzacja zakupów Polaków

Cyfryzacja zakupów Polaków

author
13 maja 2019

Firma doradcza Deloitte przedstawiła swój raport o nazwie: „Koniec ery dwóch światów. Wpływ narzędzi cyfrowych na zakupy Polaków 2019”. Wynika z niego, ze co trzeci Polak będący klientem sklepów internetowych korzysta z narzędzi cyfrowych także podczas tradycyjnych zakupów. Wskaźnik wpływu cyfrowego przyjmuje bowiem w Polsce wartość 60 proc.

Deloitte – firma doradcza przedstawiła w ostatnim czasie raport: „Koniec ery dwóch światów. Wpływ narzędzi cyfrowych na zakupy Polaków 2019”. Zgodnie z wynikami analiz specjalistów w dziedzinie zakupów przez Internet, już 1/3 klientów e-commerce korzysta z e-narzędzi także podczas tradycyjnych zakupów.

Rozwój technologii cyfrowej ułatwił przekazywanie wszelkiego rodzaju informacji. Jest to wygodne narzędzie dla sklepów, które nierzadko istnieją w wersji internetowej jak i stacjonarnej. Siła wpływu technologii na preferencje zakupowe społeczeństwa została przez Deloitte określona mianem wskaźnika wpływu cyfrowego.

Dla Polski wskaźnik ten przyjmuje wartość 60 proc. Wpływ cyfrowy informuje o tym, w jaki sposób klienci dokonują zakupów oraz podejmują decyzję kupując w sklepach. Ponadto ułatwia on pozyskanie informacji, czym społeczeństwo inspiruje się przed zakupami, skąd dowiaduje się o dobrach, które zamierza zakupić.

Do czego jeszcze służy wskaźnik wpływu cyfrowego?

Poza wskazanymi wyżej, czysto informacyjnymi korzyściami z wyliczania dla społeczeństw tego wskaźnika, stanowi on doskonałe narzędzie dla sprzedawców detalicznych. Ułatwia to bowiem takie ukształtowanie swojego systemu sprzedaży, który dopasuje się do potrzeb klienta na każdym etapie zakupów.

"

Wykorzystywanie urządzeń elektronicznych służy klientom do znajdowania inspiracji, a w trakcie zakupów przekłada się na liczbę osób, które dokonują zakupu. Jest ona wyższa o 7% w przypadku osób korzystających z technologii w porównaniu do osób niekorzystających z narzędzi cyfrowych ani przed, ani w trakcie zakupów

– powiedział Michał Pieprzny, pracownik Deloitte cytowany w raporcie.

Wskaźnik ten pokazuje zatem, ilu Polaków odwiedziło Internet na poszczególnych etapach dokonywania zakupu. Aż 74 proc. korzysta z technologii cyfrowych jeszcze przed wyjściem na zakupy. Prawie połowa (42 proc.) będąc już w sklepie. Jedna trzecia Polaków korzysta z urządzeń przed oraz po zakupach (33 proc.).

Jak najczęściej korzystamy z e-narzędzi na zakupach?

Wskaźnik wpływu cyfrowego przybiera coraz mniejsze wartości im starsze osoby bierzemy pod uwagę. Największy odsetek – 71 proc. odnosi się bowiem do grupy wiekowej 18-24 lata. Dla badanych osób poniżej wieku 44 lat natomiast, wartość wskaźnika wpływu cyfryzacji to 60 proc. lub więcej.

Co najbardziej chwalą klienci w kontekście e-narzędzi w trakcie zakupów? Jedna czwarta respondentów na pierwszym miejscu wskazała możliwość szybkiego uzyskania informacji o produkcie oraz porównanie cen tego produktu (odpowiednio 25 i 26 proc.). Najczęściej (48 proc. badanych) informacji poszukujemy na stronach internetowych.

Około 20 proc. respondentów korzysta najczęściej z wyszukiwarek internetowych. Około 8 proc. klientów inspiracji i informacji poszukuje zaś przy pomocy mediów społecznościowych. Jak wypadliśmy pod względem impulsywności naszych wyborów zakupowych?

Czy Polaka łatwo przekonać do kupna?

W badaniu Deloitte pojawiło się również pytanie o to, czy łatwo dajemy się skusić reklamie. Jest to interesujące z perspektywy świadomości zakupu i tego, jakie bodźce nakłaniają nas do nabycia jakiejś rzeczy.

"

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że dokonała zakupu świadomie, tj. wiedziała o produkcie, chciała go kupić i wiedziała, gdzie ma to zrobić. Mniej jest respondentów, którzy o produkcie usłyszeli pierwszy raz i skusili się na jego kupno dzięki reklamie.

– powiedziała Anna Bystrek, menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

Nie zdziwi nikogo fakt, że najmniejszą impulsywnością Polacy charakteryzują się przy zakupach z działu motoryzacji i elektroniki. W przypadku tych produktów lubimy bowiem przeczytać wiele ofert i przygotować się do zakupu, aby podjąć jak najlepszą dla nas decyzję. Przydatne są wtedy porównywarki cenowe dostępne w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
01 października 2019

Bank Spółdzielczy w Tychach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Zmiany w działaniu placówek BNP Paribas
Bez kategorii
author
20 marca 2020

Zmiany w działaniu placówek BNP Paribas

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?
Blog
author
30 czerwca 2017

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

Biuro paszportowe w Lubinie
Biura paszportowe
author
14 lipca 2022

Biuro paszportowe w Lubinie

Pożyczki Koszalin
Pożyczki miasta
author
26 stycznia 2022

Pożyczki Koszalin