Czas zawirowań w branży transportowej

Czas zawirowań w branży transportowej

author
02 grudnia 2019

W swoim najnowszym komunikacie Bank Pekao S.A. poinformował o tym, że w polskim transporcie nadchodzi czas zawirowań. Właśnie takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez spółkę w ostatnim czasie. Analiza otrzymała nazwę „Nadchodzi czas zawirowań. Jak poradzi sobie z nim polska branża transportowa?”.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Banku Pekao S.A., eksperci spółki postanowili zastanowić się, w jaki sposób polska branża transportowa poradzi sobie z faktem, że „Nadchodzi czas zawirowań”. Taki tytuł otrzymał raport, który powstał w efekcie wspomnianej analizy.

Jednym z wniosków, jakie pojawiły się w komunikacie komentującym tenże raport, jest fakt, iż właśnie opisywany sektor logistyczno-transportowy należy do wiodących i najbardziej dynamicznych w całej polskiej gospodarce. Pokazują to między innymi wskaźnik rozwoju tego sektora – od początku XXI wieku przyjmował on średnio 8 proc.

Oznacza to, że każdego roku polska branża transportowa rozwijała się średnio ponad dwa razy szybciej niż sektor ten w całej Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik rozwoju plasował się w okolicach zaledwie 3 proc. Co więcej, Polska okazuje się być liderem rozwoju transportu i logistyki wśród wszystkich krajów UE.

Czas zawirowań w transporcie

"

Niezależnie od bezsprzecznych sukcesów, jakie branża transportowa odniosła w ostatnich latach, należy ona do tych sektorów gospodarki, które najpoważniej mogą odczuć zmiany zachodzące w ich krajowym i międzynarodowym otoczeniu regulacyjnym, gospodarczym oraz technologicznym

– powiedział Paweł Kowalski z Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao S.A., cytowany w komunikacie.

Ekspert oraz jeden z twórców raportu dodał w dalszej części swojej wypowiedzi, że niektóre ze wspomnianych przez niego zmian określić można mianem wręcz rewolucyjnych. Ich zasięg może bowiem posiadać istotny wpływ na warunki panujące na polskim rynku transportowym. Następnie Paweł Kowalski podkreślił, że nie muszą to niestety być zmiany na lepsze.

O jakich jednak zmianach mowa konkretnie? Jednym z czynników, które mogą mieć istotny wpływ na warunki gry w transporcie jest unijne środowisko prawne. Mówiąc precyzyjniej nie ułatwi działania tak zwany Pakiet Mobilności, jak również polityka środowiskowa. Obie te kwestie zakładają wzrost znaczenia kolei kosztem transportu samochodowego.

Bariery rozwojowe i nieprzychylne prawo pogrążą transport?

Poza zmianami prawnymi analitycy Banku Pekao poprzez stwierdzenie „czas zawirowań” mają na myśli również różne inne przeszkody na drodze do rozwoju, jakie już rosną przed przedsiębiorcami branży transportowej, bądź dopiero zaczną się pojawiać. Jakiego rodzaju są to niedogodności?

W komunikacie Banku Pekao, który streszcza raport przygotowany przez analityków Biura Analiz Makroekonomicznych wymieniono między innymi braki w infrastrukturze transportowej. Dotyczą one zarówno działu transportu kolejowego, jak i rzecznego. W dalszym ciągu ponadto występują również znaczne ograniczenia rozwoju transportu intermodalnego.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu w postaci rozwoju technologicznego. Już teraz trwają bowiem prace nad rozwojem napędów elektrycznych, digitalizacji transportu, autonomizacji pojazdów, czy też wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w działaniach logistycznych.

"

Przewidujemy, że mimo istotnych wyzwań polska branża transportowa będzie w najbliższych latach odnotowywać wzrost popytu na swoje usługi. Nasze prognozy makroekonomiczne wskazują na stosunkowo łagodny przebieg spowolnienia gospodarczego i utrzymanie kilkuprocentowego tempa wzrostu wymiany handlowej

– dodał Paweł Kowalski, cytowany w komunikacie.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/474000/branza-transportowa-w-polsce-nadchodzi-czas-zawirowan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Ostrzeszowie
Oddziały
author
24 lipca 2019

Credit Agricole w Ostrzeszowie

Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”
Bez kategorii
author
03 marca 2019

Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

Zysk Grupy BOŚ Banku w II kwartale
Wpisy
author
22 sierpnia 2018

Zysk Grupy BOŚ Banku w II kwartale

PKO BP w Parczewie
Oddziały
author
28 lipca 2019

PKO BP w Parczewie