zadluzenia.com
zamknij

Podatek dla najbogatszych

Ruszyły prace nad podatkiem dla najbogatszych. Chociaż póki co nie można nic konkretnie powiedzieć o koncepcji projektu, to według wyliczeń „Rzeczpospolitej”, najbogatsi mieliby płacić od 13 do 113 tysięcy złotych rocznie.

 

 

Gotowy projekt ustawy o podatku dla najbogatszych ma zostać przedstawiony za około dwa tygodnie. Aktualnie, w Ministerstwie Finansów, jak podaje Teresa Czerwińska, trwają analizy i prace koncepcyjne w sprawie daniny solidarnościowej na rzecz wsparcia dorosłych niepełnosprawnych.

 

W komunikacie PAP czytamy:

 

- Na prośbę Premiera razem z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz instytucjami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie społeczne rozpoczęliśmy prace nad koncepcją daniny solidarnościowej mającej na celu zapewnienie wsparcia dorosłych niepełnosprawnych. W tej chwili trwa analiza i prace koncepcyjne. Zgodnie z zapowiedzią Premiera przygotowane rozwiązanie zostanie przedstawione za około dwa tygodnie.

 

Podatek dla najbogatszych 

 

Zgodnie z zapowiedzią Premiera Mateusza Morawieckiego, podatek miałby objąć około 0,5% osób, które zarabiają najwięcej. „Rzeczpospolita” podaje, że według ekonomistów,  może chodzić głównie o osoby pracujące, a tych według danych GUS jest około 9,2 mln.

 

Przeliczając procentowo, podatkiem może zostać objętych 46 tysięcy osób.

 

Z szacunków wynika, że zarobki tej grupy przekraczają 25 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W przypadku, kiedy na fundusz solidarnościowy miałaby składać się jedynie ta grupa, to składka na osobę byłaby bardzo wysoka.

 

„Rzeczpospolita" wylicza, że już po przeliczeniu na jedną osobą, mogłoby to być od 13 tysięcy złotych rocznie. To daje ponad 1000 złotych miesięcznie. Maksymalne kwoty zamykałyby się w 113 tysiącach złotych rocznie (czyli nawet do ponad 9 tysięcy złotych na miesiąc).

 

Pomoc niepełnosprawnym

 

Środki z podatku miałyby zostać przekazane, według deklaracji, dorosłym osobom niepełnosprawnym.   
Premier Mateusz Morawiecki, zapowiedział w rozmowie z obecnie protestującymi chorymi, utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych.

 

W jego skład wchodziłaby danina pochodząca właśnie od osób najlepiej zarabiających. 

 

 

Premier zaznacza, że w sytuacji, kiedy podatek będzie odczuwalny, to poczują go jedynie ci, którzy znajdą się w 0,5% najlepiej zarabiających osób w Polsce.

 

Podatek dla najbogatszych miałby zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY