Deutsche Bank zwolni 18 tysięcy pracowników

Deutsche Bank zwolni 18 tysięcy pracowników

author
Alicja Uzarowicz
09 lipca 2019

Zgodnie z wydanym komunikatem Deutsche Bank zamierza do roku 2022 zwolnić blisko 18 tys. swoich pracowników. Redukcja zatrudnienia w tak znacznym stopniu wydaje się być konieczna ze względu na trwającą restrukturyzację. Proces zmian jest niezwykle potrzebny niemieckiemu gigantowi, gdyż od wielu lat zmaga się on z problemami finansowymi.

W obliczu znacznych problemów z rentownością i płynnością finansową bardzo częstym zabiegiem spółek jest dokonanie restrukturyzacji. Oczywiście nie każdą firmę stać na tak poważne zmiany. Nierzadko więc proces naprawczy wiąże się z mniejszą lub większą redukcją zatrudnienia. W przypadku Deutsche Bank pracę straci nawet 18 tys. osób.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż zmniejszenie zatrudnienia o 18 tys. pracowników nie oznacza, że gigant bankowy będzie się wycofywał z rynku. Zmniejszenie ilości etatów nastąpi z obecnego poziomu, to jest 91 tys. zatrudnionych, do około 74 tys. pracowników. Co ciekawe, aż 41 tys. pracowników zatrudnionych jest w zachodniej części Niemiec.

Taka duża zmiana w kadrze pracowniczej niewątpliwie sporo będzie kosztować. Cała restrukturyzacja ma pochłonąć kapitał rzędu 7,4 mld euro. Którzy pracownicy zostaną zwolnieni? Redukcja zatrudnienia dotknie przede wszystkim te sfery działalności banku, które są nieopłacalne – działalność inwestycyjna oraz obsługa klientów korporacyjnych (w nieco mniejszym stopniu).

Skąd pomysł na restrukturyzacje Deutsche Bank

Zanim zarząd Deutsche Bank podjął decyzję odnośnie przeprowadzenia restrukturyzacji, sytuację banku próbowano załagodzić na inne sposoby. W kwietniu przedstawiciele największego niemieckiego banku przeprowadzili rozmowy na temat fuzji z innym bankiem niemieckiego rynku finansowego – Commerzbankiem.

Pomimo poparcia Olafa Scholza – wicekanclerza, który przy okazji pełni funkcję ministra finansów rozmowy odnośnie fuzji dwóch banków zakończyły się fiaskiem. Zdaniem polityka połączenie to byłoby korzystne dla niemieckiego rynku finansowego.

Wicekanclerz przyznał również, iż bez umocnienia rynku bankowego Niemiec nie jest on w stanie stanąć do rywalizacji z innymi rynkami, które charakteryzuje obecność globalnych graczy. Jakie zmiany w swoich strukturach przewiduje plan naprawczy Deutsche Bank?

deutsche bank

Elementy planu naprawczego

Najważniejszym oraz wywierającym największe skutki punktem, który znalazł się w planie naprawczym jest tytułowa redukcja zatrudnienia o 18 tys. zatrudnionych. Jakie inne cele znalazły się w planie restrukturyzacji Deutsche Bank? Ze swojego udziału w zysku postanowili zrezygnować akcjonariusze banku.

Za rok bieżący oraz przyszły bowiem nie zostanie wypłacona dywidenda, czyli udział w zysku stosowny do posiadanych udziałów w spółce. Środki zaoszczędzone w tenże sposób zapewne trafią do budżetu restrukturyzacyjnego Deutsche Bank. Ponadto w ramach struktur niemieckiego giganta powstać ma osobny oddział banku korporacyjnego.

Poza przekształceniami materialnymi, Deutsche Bank zmieni się również pod względem kontroli. Chociaż nie kojarzy się to dobrze, to w ogromnej organizacji, jaką niewątpliwie jest Deutsche Bank, kontrola jest działem niezbędnym a jej poprawne działanie może uchronić całą spółkę przed problemami.

Dlatego w planie naprawczym pojawił się punkt o inwestycji 4 mld euro w celu poprawy kontroli do roku 2022. Kolejnym punktem jest uzyskanie powyżej 12 proc. według wskaźnika ROTE (rentowność kapitału własnego bez wartości niematerialnych i prawnych) także do roku 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania dla Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 października 2019

Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania dla Poczty Polskiej

Alior Bank w Sopocie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2019

Alior Bank w Sopocie

SMS Kredyt w Lendo Polska
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
27 grudnia 2019

SMS Kredyt w Lendo Polska

Szybkie pożyczki Olkusz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Olkusz

Inspektorat ZUS w Malborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Malborku

PKO BP wypłaca dywidendę
Wpisy
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2018

PKO BP wypłaca dywidendę

Porównaj