Dług mieszkaniowy na jednego Polaka to już 11 500 złotych

Dług mieszkaniowy na jednego Polaka to już 11 500 złotych

author
Alicja Uzarowicz
06 marca 2020

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ekspertów RynekPierwotny.pl, dług mieszkaniowy w przeliczeniu na jednego Polaka wynosi już 11 500 złotych. Dane na koniec roku 2019 prezentują wpływ zwiększania się zadłużenia z tytułu finansowania mieszkań  na dług w przeliczeniu na jednego rodaka.

Dług mieszkaniowy w przeliczeniu na jednego Polaka wyniósł na koniec 2019 roku ponad 11 500 złotych. Polacy coraz częściej finansują zakup mieszkania czy budowę domu kredytem. Rodaków nie stać najczęściej na samodzielne zapewnienie sobie miejsca zamieszkania ze względu na horrendalne ceny nieruchomości.

Rynek mieszkaniowy zdecydowanie kwitnie, choć niestety nie po myśli przeciętnego konsumenta. Ceny lokali pną się w górę i nie widać na razie szansy na odmianę tej sytuacji. Dlatego też nie powinien dziwić wzrost zadłużenia hipotecznego, jakim obarczyli się Polacy w ciągu zeszłego roku.

Eksperci rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.pl postanowili przeanalizować, jak wysokie zadłużenie mieszkaniowe przypadnie na jednego Polaka. Do tego  badania posłużyli się najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego. Ile dokładnie „ma do oddania” długu mieszkaniowego statystyczny Polak?

Dług mieszkaniowy w Polsce rośnie

Warto wspomnieć, że pod uwagę w analizie brane są tylko gospodarstwa domowe. Oznacza to, iż badanie oraz dane NBP nie uwzględniają żadnych zobowiązań hipotecznych, jakie posiadają przedsiębiorstwa w Polsce. Całkowita wielkość długu mieszkaniowego na koniec 2019 roku wyniosła 442,76 mld złotych.

Sprawdź także: Kredyt online

Oznacza to, że na każdego jednego obywatela Polski przypada dług mieszkaniowy w wysokości 11 527 złotych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że przecież nie każdy posiada zadłużenie w tej formie. Do tych wyliczeń wzięto także pod uwagę małoletnich, którzy nie mogą wziąć kredytu i osoby starsze, które raczej nie posiadają tego rodzaju zobowiązań.

Jak zmieniało się zadłużenie związane z finansowaniem mieszkań w Polsce od początku zbierania danych przez Narodowy Bank Polski, czyli od 2005 roku? Może być ciężko uwierzyć, że właśnie w 2005 roku zadłużenie wszystkich Polaków z tego tytułu wynosiło zaledwie 50,37 mld złotych.

Dług mieszkaniowy Polaków wyższy z roku na rok

Tak niska wartość długu mieszkaniowego dla całego kraju oznaczała dług statystycznego Polaka w wysokości zaledwie 1 319 złotych. Niecałe piętnaście lat później wartość ta jest prawie 10 razy większa. I chociaż w 2019 roku po raz kolejny nieruchomości drożały, to tempo przyrostu długu nie było szybsze niż w poprzednich latach.

Wskaźnik określający tempo przyrostu długu mieszkaniowego w zeszłym roku wyniósł 7 proc. I chociaż może się to wydawać dosyć wysoką wartością, to niewątpliwie wypada blado przy rekordach poprzedniego boomu mieszkaniowego. Najwięcej kredytów hipotecznych Polacy brali bowiem w latach 2006-2008.

W tych trzech latach tempo przyrostu długu mieszkaniowego na jedną osobę osiągnęło odpowiednio poziomy 54 proc., 50 proc. i wreszcie rekordowe 65 proc. w roku 2008.


Źródła:
https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/na-polaka-przypada-juz-11-500-zl-mieszkaniowego-dlugu/11270/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Siemianowicach Śląskich
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Siemianowicach Śląskich

Poczta Polska gotowa na świąteczny szczyt
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
05 grudnia 2018

Poczta Polska gotowa na świąteczny szczyt

Pożyczka Wynajmowana w Provident
Pożyczki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
04 października 2017

Pożyczka Wynajmowana w Provident

Deutsche Bank w Słupsku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2017

Deutsche Bank w Słupsku

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
11 listopada 2019

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Nowoczesne technologie pomagają nam w pracy
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
05 stycznia 2020

Nowoczesne technologie pomagają nam w pracy

Porównaj