Długi weekend w 2020 – jak zaplanować urlop?

Długi weekend w 2020 – jak zaplanować urlop?

author
Alicja Uzarowicz
12 lutego 2020

Chociaż dla wielu kończy się właśnie długi okres świątecznego odpoczynku, to warto powoli zastanowić się nad strategią wolnego w nowym roku. Jak dobrze wykorzystać urlop, aby wraz z dniami wolnymi od pracy spędzić jak najdłuższy długi weekend? Okazuje się, że kalendarz w tym roku niezbyt ułatwia sprawę.

Nie samą pracą człowiek żyje, na co wskazuje chociażby fakt, iż pierwszy dzień każdego Nowego Roku stanowi odpoczynek po szampańskiej zabawie i tylko nieliczni wówczas pracują. Jak zaplanować długi weekend w 2020 roku, żeby spędzić jak najwięcej dni z dala od pracy?

Co ważne, pierwszy długi weekend roku rządzi się zasadą kto pierwszy, ten lepszy. Wystarczy bowiem wziąć urlop na czwartek i piątek 2 i 3 grudnia, aby cieszyć się weekendem przedłużonym o wolny poniedziałek 6 stycznia. Właśnie tego dnia bowiem obchodzone jest Święto Trzech Króli.

Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert pożyczek dostępnych w weekend.

Najlepsi urlopowi stratedzy mogli liczyć na ponad dwa tygodnie wolnego. Wystarczyło bowiem złożyć wniosek o urlop i uzyskać go na 23. I 24. grudnia oraz kolejne dni robocze, które przypadały na 27, 30 i 31 grudnia. Jak zaplanować urlop tak, aby uzyskać jak najdłuższe długie weekendy?

Długi weekend od pracy – kiedy wziąć wolne?

Warto przy okazji planowania urlopu zastanowić się nad sposobem jego spędzania. Albowiem właśnie w styczniu linie lotnicze oferują największe rabaty na loty, co może pozwolić na spore oszczędności. Kiedy najlepiej zaplanować urlop, by weekend był jak najdłuższy? Pierwszym wyzwaniem jest okres przed świętami Wielkanocnymi.

Szczególnie dla rodziców dzieci i młodzieży szkolnej bowiem kuszącymi dniami na wzięcie urlopu są Wielki Czwartek i Wielki Piątek, które przypadają w tym roku na 9 i 10 kwietnia. Dla uczniów dni te są okresem wolnym od szkoły. A przy przygotowaniu świąt zdecydowanie wolne się przyda. Wielkanocny weekend kończy dodatkowo Lany Poniedziałek, dzień ustawowo wolny od pracy, który przypada na 13 kwietnia.

O ile przy okazji Wielkanocy nie ma mowy o jakichś zmianach co do dni wolnych, sprawa komplikuje się w przypadku majówki. Długi weekend majowy rozpoczyna się 1 maja w piątek, a kończy 3 maja w niedzielę. Gdyby którykolwiek z tych dni przypadał w sobotę, to pracodawcy osób zatrudnionych na umowę o pracę musieliby oddać jeden dzień wolnego.

W tym roku długie weekendy dosyć krótkie

Kolejna świąteczna niedziela przypada w tym roku 31 maja i są to Zielone Świątki. Także i w tym przypadku o dłuższy weekend nie będzie łatwo. Jednak okazja na przedłużenie wolnego znajdzie się klasycznie przy Bożym Ciele, które przypada zawsze w czwartek. W tym roku będzie to 11 czerwca.

Ciąg dalszy rozczarowań nastąpi przy okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Dnia Wojska Polskiego. 15 sierpnia w tym roku przypada bowiem w sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawcy mają obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Nie musi on niestety konsultować tego z pracownikami.

Co więcej, wolne z tego tytułu każdy pracownik może dostać w innym czasie. Nie pocieszy niestety także i weekend listopadowy. Święto Wszystkich Świętych, które odbywa się 1 listopada, przypada w tym roku także w niedzielę. Nadzieję na długi weekend rozbudza jednak Święto Niepodległości.

11 listopada w 2020 roku to środa, a zatem 4 dni urlopu dadzą nam aż tydzień wolnego. I chociaż to niewiele, to właśnie w tym okresie można liczyć na największe upusty i promocje podróżnicze. A jak wyglądać będą przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia?

Święta święta… urlop po świętach?

Odwracając znany przesąd, jaki cały rok, takie i Święta Bożego Narodzenia. Wigilia przypada na czwartek, a jest to dzień roboczy, więc cała nadzieja w drugim dniu świąt. 26 grudnia to w 2020 sobota, dlatego pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień wolny. Gdyby tak namówić go, aby dał wolne w następnym tygodniu…

Albowiem aby uzyskać cały tydzień urlopu po świętach, należy wziąć 4 dni urlopu. Jeden dodatkowy dzień wolny za sobotę zmniejszyłby tę liczbę do 3 dni. W przeciwnym razie zostaje w dalszym ciągu długi weekend zaczynający się 1 stycznia 2021, który przypadnie w piątek.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Morgan Stanley podwyższa rekomendacje dla Pekao
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 stycznia 2019

Morgan Stanley podwyższa rekomendacje dla Pekao

Pożyczki bez BIK Jarosław
Pożyczki miasta
author
Alicja Uzarowicz
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Jarosław

ING Bank Śląski w Miasteczku Śląskim
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
13 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Miasteczku Śląskim

Najnowszy Newsletter InfoDług o długach Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 listopada 2019

Najnowszy Newsletter InfoDług o długach Polaków

Profi Credit w Mińsku Mazowieckim
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
01 czerwca 2019

Profi Credit w Mińsku Mazowieckim

Biuro Maklerskie Alior Banku docenione przez Puls Biznesu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 kwietnia 2021

Biuro Maklerskie Alior Banku docenione przez Puls Biznesu