Do czego Polacy używają Internetu?

Do czego Polacy używają Internetu?

author
Alicja Uzarowicz
17 marca 2020

W ostatnim czasie Główny Urząd Statystyczny zebrał informacje na temat tego, w jakim celu Polacy korzystają z Internetu. Co ciekawe, coraz częściej służy on do załatwiania spraw bankowych. Blisko połowa polskich internautów loguje się do swojej bankowości internetowej i udało się już przebić wynik z 2018 roku.

Coraz więcej Polaków korzysta z Internetu, gdyż daje on możliwość kontaktu ze światem, robienia zakupów, czy nawet załatwiania spraw urzędowych. Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), już prawie połowa polskich internautów korzysta w sieci z bankowości internetowej.

Sprawdź także: Kredyt online

Tym samym udało się przebić popularność tego rodzaju cyfrowego kontaktu z bankiem, którą odnotowano w 2018 roku. Warto w tym miejscu podkreślić, że zebrane dane podsumowują rok 2019 Polaków w Internecie. Zaś przy tworzeniu swoich statystyk GUS powołał się na dane zaprezentowane przez Eurostat.

Nie powinno nikogo zdziwić, że coraz częściej rodacy korzystają z Internetu, by kontaktować się z bankiem, skoro dostęp do niego ma już prawie każdy z nas. Jak podaje Eurostat, w Polsce dostęp do sieci ma już 87 proc. gospodarstw domowych oraz aż 96 proc. przedsiębiorców.

Polacy coraz częściej korzystają z Internetu, by skontaktować się z bankiem

Mimo faktu, iż wskaźnik dostępu do Internetu w Polsce przyjmuje wysokie wartości, to w dalszym ciągu znajdujemy się nieco poniżej średniej europejskiej. W 28 państwach UE bowiem średnia wynosi 90 proc. gospodarstw domowych i 97 proc. przedsiębiorców, którzy mają dostęp do sieci.

Jak się ponadto okazuje, wraz ze wzrostem ilości podmiotów mających dostęp do Internetu zmieniają się nieco priorytety internautów. Znacznie częściej przeglądarki odwiedzamy, by sprawdzić skrzynkę pocztową e-mail. Obecnie robi to 64,8 proc. badanych osób w wieku 16-74 lata.

Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się natomiast informacje, których internauci poszukują na temat usług i towarów, regularnie robi to 62,2 proc. polskich użytkowników Internetu. Jakie jeszcze możliwości, które daje Internet wykorzystują rodacy najliczniej?

W topowej piątce znalazły się także oczywiście media społecznościowe, które odwiedza 53 proc. polskich internautów. Często także korzystamy z informacji w sieci zanim udamy się do lekarza – informacji na temat zdrowia poszukuje tam aż 47,7 proc. rodaków. Rośnie również ilość osób logujących się do bankowości internetowej.

Bankowość internetowa zyskuje na popularności

Jeszcze w 2018 roku rodacy łączyli się z Internetem by dokonać bankowej czynności bez wychodzenia z domu w 44 procentach. W badaniu za 2019 rok respondenci wskazywali ten cel znacznie częściej, bo w 47,3 proc. Świadczy to o rosnącej popularności cyfrowego kontaktu klienta z bankiem.

Nie powinny zatem dziwić działania podejmowane przez banki w kierunku restrukturyzacji i cięć zatrudnienia. Podobne kroki podjęły już Santander Consumer Bank, Pekao S.A. oraz Bank Millennium. Zwolnienia grupowe zapewne będą ogłaszać kolejne banki – tak duże sieci oddziałów przestają bowiem być potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BNP Paribas dołączył do indeksu WIG-ESG
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 września 2020

Bank BNP Paribas dołączył do indeksu WIG-ESG

Profi Credit w Białej Podlaskiej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
09 czerwca 2019

Profi Credit w Białej Podlaskiej

Współpraca Alior Banku z Uberem
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
09 maja 2016

Współpraca Alior Banku z Uberem

Raiffesen uruchamia własne TFI
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 czerwca 2017

Raiffesen uruchamia własne TFI

Kredyt samochodowy Kraśnik
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Kraśnik

Bank Pekao z nową ofertą inwestycyjną
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 marca 2021

Bank Pekao z nową ofertą inwestycyjną

Porównaj