Najczęściej komentowane
Dobre wyniki społecznego budownictwa czynszowego
Dzięki preferencyjnym kredytom oferowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego do użytku oddano już ponad 2000 społecznych mieszkań z umiarkowanym czynszem. Dzięki wsparciu programu Społeczne Budownictwo Czynszowe tylko w pierwszej połowie bieżącego roku udało się wybudować 380 lokali. Polskie rodziny w końcu mogą liczyć na mieszkanie za rozsądną cenę.
Jak wynika z danych zgromadzonych przez Fundację Habitat for Humanity Poland, aż 40% Polaków znajduje się obecnie w tak zwanej luce czynszowej. Obywatele Rzeczypospolitej zarabiają zbyt dużo, by kwalifikować się do otrzymania lokalu komunalnego, a jednocześnie zbyt mało, by móc liczyć na przyznanie kredytu hipotecznego. W efekcie zmuszeni jesteśmy skorzystać z długoterminowego najmu komercyjnego, co w praktyce uchodzi za najmniej korzystną opcję.
Dla wszystkich tych, którzy znaleźli się w luce czynszowej, niezwykle ważne jest budowanie kolejnych mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu. Mowa tu przede wszystkim o Polkach i Polakach otrzymujących przeciętne wynagrodzenie. W ich przypadku nie ma bowiem mowy o zakwalifikowaniu się do listy kandydatów na lokal gminny. Zakup własnego mieszkania – czy to za gotówkę, czy przy pomocy kredytu – zwykle też nie jest w ich zasięgu. Ot, polska pułapka mieszkaniowa.
Mieszkań w Polsce wciąż brakuje, a już zwłaszcza tych o atrakcyjnym czynszu. Jak wynika z danych przytoczonych w najnowszym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, na 1000 Polaków przypada jedynie 381 mieszkań. Mediana Unii Europejskiej wynosi natomiast 435 mieszkań, a więc niezaprzeczalnie więcej. Społeczne budownictwo społeczne ma być jednym ze sposobów walki o prawa mieszkaniowe polskich obywateli. BGK ma w tym projekcie ogromny udział.
Sprawdź, ile wynosi średnia krajowa w 2019 roku: https://www.zadluzenia.com/srednia-krajowa-2019/
Kredyty na mieszkania społeczne z BGK
Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów na budowę mieszkań społecznych, których wynajem okazuje się być o wiele korzystniejszy od wynajmu mieszkań komercyjnych (prywatnych). Dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów udzielanych przez BGK, umiarkowanym kosztom budowy oraz częściowej partycypacji najemców w kosztach realizacji inwestycji stawki czynszu w tego typu lokalach bez problemu mogą być utrzymywane na niskim poziomie.
Jak wynika z oficjalnych statystyk, przeciętny czynsz w mieszkaniu społecznym współfinansowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest zwykle o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego. Ponadto coraz więcej inwestorów rezygnuje z wymogu uiszczenia przez najemców wkładu własnego w budowę. Dzieje się tak dzięki wprowadzonej w 2018 roku możliwości łączenia kredytu preferencyjnego od BGK z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat.
Już ponad 2 tysiące rodzin otrzymało klucze do wykończonych pod klucz mieszkań z umiarkowanym czynszem, w standardzie nieustępującym mieszkaniom z rynku deweloperskiego. […] Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK.
– przyznaje Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.
źródło: kanał Youtube – Bank Gospodarstwa Krajowego BGK
Mieszkań w budowie coraz więcej
Dzięki preferencyjnym kredytom z Banku Gospodarstwa Krajowego inwestorzy oddali do użytku już ponad 2000 lokali w całej Polsce. Od początku trwania programu „Społeczne Budownictwo Czynszowe” najwięcej mieszkań wybudowano w województwach: śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. Co istotne, tanich mieszkań społecznych wciąż brakuje. Dlatego wraz z pierwszym dniem września 2019 roku rusza kolejna, siódma już edycja programu „SBC”. Na zainteresowanych inwestorów czeka pula środków na kredyty preferencyjne w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł.
Oczywiście Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju systematycznie modernizują i udoskonalają program „Społeczne Budownictwo Czynszowe”. I tak przykładowo w 2018 roku wprowadzono możliwości łączenia kredytu preferencyjnego od BGK z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat. Dzięki takiej zmianie formalnej możliwe było odstąpienie od wymogu uiszczenia przez najemcę wkładu własnego na rzecz budowy mieszkania.
W tym roku, na początku lipca, prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmianę w przepisach, na mocy której korzystanie ze społecznego najmu czynszowego stało się jeszcze łatwiejsze. Zrezygnowano między innymi z okresowej weryfikacji dochodów najemców (do tej pory uzyskiwane dochody badane były co dwa lata). Zniesiono także ustalenie dotyczące najniższych limitów dochodów najemców, co pozwoliło jeszcze większemu gronu obywateli starać się o społeczne mieszkanie czynszowe.
Chwilowy brak gotówki? Sprawdź najlepsze oferty szybkich pożyczek bez zaświadczeń.
Źródła:
https://media.bgk.pl/65783-spoleczne-budownictwo-czynszowe-przyspiesza-ponad-2000-rodzin-w-mieszkaniach-z-umiarkowanym-czynszem
Dodaj komentarz