Dobre wyniki społecznego budownictwa czynszowego

Dobre wyniki społecznego budownictwa czynszowego

author
Halszka Gronek
19 lipca 2019

Dzięki preferencyjnym kredytom oferowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego do użytku oddano już ponad 2000 społecznych mieszkań z umiarkowanym czynszem. Dzięki wsparciu programu Społeczne Budownictwo Czynszowe tylko w pierwszej połowie bieżącego roku udało się wybudować 380 lokali. Polskie rodziny w końcu mogą liczyć na mieszkanie za rozsądną cenę. 

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Fundację Habitat for Humanity Poland, aż 40% Polaków znajduje się obecnie w tak zwanej luce czynszowej. Obywatele Rzeczypospolitej zarabiają zbyt dużo, by kwalifikować się do otrzymania lokalu komunalnego, a jednocześnie zbyt mało, by móc liczyć na przyznanie kredytu hipotecznego. W efekcie zmuszeni jesteśmy skorzystać z długoterminowego najmu komercyjnego, co w praktyce uchodzi za najmniej korzystną opcję. 

Dla wszystkich tych, którzy znaleźli się w luce czynszowej, niezwykle ważne jest budowanie kolejnych mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu. Mowa tu przede wszystkim o Polkach i Polakach otrzymujących przeciętne wynagrodzenie. W ich przypadku nie ma bowiem mowy o zakwalifikowaniu się do listy kandydatów na lokal gminny. Zakup własnego mieszkania – czy to za gotówkę, czy przy pomocy kredytu – zwykle też nie jest w ich zasięgu. Ot, polska pułapka mieszkaniowa. 

Mieszkań w Polsce wciąż brakuje, a już zwłaszcza tych o atrakcyjnym czynszu. Jak wynika z danych przytoczonych w najnowszym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, na 1000 Polaków przypada jedynie 381 mieszkań. Mediana Unii Europejskiej wynosi natomiast 435 mieszkań, a więc niezaprzeczalnie więcej. Społeczne budownictwo społeczne ma być jednym ze sposobów walki o prawa mieszkaniowe polskich obywateli. BGK ma w tym projekcie ogromny udział.


Sprawdź, ile wynosi średnia krajowa w 2019 roku: https://www.zadluzenia.com/srednia-krajowa-2019/

Kredyty na mieszkania społeczne z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów na budowę mieszkań społecznych, których wynajem okazuje się być o wiele korzystniejszy od wynajmu mieszkań komercyjnych (prywatnych). Dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów udzielanych przez BGK, umiarkowanym kosztom budowy oraz częściowej partycypacji najemców w kosztach realizacji inwestycji stawki czynszu w tego typu lokalach bez problemu mogą być utrzymywane na niskim poziomie. 

Jak wynika z oficjalnych statystyk, przeciętny czynsz w mieszkaniu społecznym współfinansowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest zwykle o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego. Ponadto coraz więcej inwestorów rezygnuje z wymogu uiszczenia przez najemców wkładu własnego w budowę. Dzieje się tak dzięki wprowadzonej w 2018 roku możliwości łączenia kredytu preferencyjnego od BGK z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat. 

"

Już ponad 2 tysiące rodzin otrzymało klucze do wykończonych pod klucz mieszkań z umiarkowanym czynszem, w standardzie nieustępującym mieszkaniom z rynku deweloperskiego. […] Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK.

– przyznaje Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

źródło: kanał Youtube – Bank Gospodarstwa Krajowego BGK

 

Mieszkań w budowie coraz więcej

Dzięki preferencyjnym kredytom z Banku Gospodarstwa Krajowego inwestorzy oddali do użytku już ponad 2000 lokali w całej Polsce. Od początku trwania programu „Społeczne Budownictwo Czynszowe” najwięcej mieszkań wybudowano w województwach: śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. Co istotne, tanich mieszkań społecznych wciąż brakuje. Dlatego wraz z pierwszym dniem września 2019 roku rusza kolejna, siódma już edycja programu „SBC”. Na zainteresowanych inwestorów czeka pula środków na kredyty preferencyjne w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł. 

Oczywiście Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju systematycznie modernizują i udoskonalają program „Społeczne Budownictwo Czynszowe”. I tak przykładowo w 2018 roku wprowadzono możliwości łączenia kredytu preferencyjnego od BGK z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat. Dzięki takiej zmianie formalnej możliwe było odstąpienie od wymogu uiszczenia przez najemcę wkładu własnego na rzecz budowy mieszkania. 

W tym roku, na początku lipca, prezydent Andrzej Duda zatwierdził zmianę w przepisach, na mocy której korzystanie ze społecznego najmu czynszowego stało się jeszcze łatwiejsze. Zrezygnowano między innymi z okresowej weryfikacji dochodów najemców (do tej pory uzyskiwane dochody badane były co dwa lata). Zniesiono także ustalenie dotyczące najniższych limitów dochodów najemców, co pozwoliło jeszcze większemu gronu obywateli starać się o społeczne mieszkanie czynszowe. 


Chwilowy brak gotówki? Sprawdź najlepsze oferty szybkich pożyczek bez zaświadczeń.


Źródła:
https://media.bgk.pl/65783-spoleczne-budownictwo-czynszowe-przyspiesza-ponad-2000-rodzin-w-mieszkaniach-z-umiarkowanym-czynszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SKOK Chmielewskiego Kock
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Kock

T-Mobile Usługi Bankowe w Zambrowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Zambrowie

Biuro Terenowe ZUS w Janowie Lubelskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Janowie Lubelskim

Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest unieważniony?
Poradnik
author
Halszka Gronek
09 lipca 2018

Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest unieważniony?

Expander w Legnicy
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
27 stycznia 2015

Expander w Legnicy

Promocja: „Polecam PKO – II edycja” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 września 2019

Promocja: „Polecam PKO – II edycja” w PKO BP

Porównaj