Mastercard upiększa polskie miasta – :DobryZnak II

Mastercard upiększa polskie miasta – :DobryZnak II

author
Halszka Gronek
21 sierpnia 2019

Druga edycja inicjatywy :DobryZnak właśnie dobiegła końca. W efekcie starań podjętych przez ekipę Mastercard miasto Elbląg poddane zostało rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Wspólnymi siłami pokonano chaos estetyczny, czyli tak zwaną szyldozę aglomeracji miejskich XXI wieku. 

Ponad tysiąc osób z różnych zakątków kraju wzięło udział w tegorocznym głosowaniu w ramach akcji :DobryZnak. W efekcie organizatorom tej wyjątkowej inicjatywy udało się wyłonić jedno polskie miasto, które zostało poddane rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Tegorocznym zwycięzcą okazał się Elbląg – miejscowość licząca ponad 120 tysięcy mieszkańców i znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. 

Do konkurencji zorganizowanej przez ekipę Mastercard przy współpracy z McCann Worldgroup oraz ze stowarzyszeniami Traffic Design i MiastoDwa stanęły takie miasta, jak Inowrocław, Jaworzno, Sosnowiec, Szczecin czy Zakopane. Jednak najwięcej głosów oddanych zostało na Elbląg i to właśnie ta miejscowość przeszła miejską rewitalizację. Organizatorzy inicjatywy :DobryZnak pokonali panujący na ulicach chaos estetyczny, przez wielu nazywany po prostu szyldozą.

Niedające się zliczyć szyldy reklamowe, krzykliwe plakaty, billboardy czy naklejki na witrynach sklepowych zwolniły miejsce nowym, ciekawym i wpisującym się w klimat miasta aranżacjom. Mieszkańcy Elbląga zyskali przyjaźniejsze otoczenie, w którym zrewitalizowane witryny harmonijnie komponują się z architekturą miejską. Ponadto główny organizator akcji, Mastercard, zaoferował elbląskim mikroprzedsiębiorcom pomoc przy wdrażaniu infrastruktury do akceptacji płatności bezgotówkowych – a wszystko to przy wsparciu Fundacji Polska Bezgotówkowa. 

Zakład Czyszczenia Pierza „Elpuch” w Elblągu
Zdjęcie po rewitalizacji

 

Jakie zmiany wprowadzono w Elblągu?

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie głównego organizatora akcji :DobryZnak II, dostawcy kart płatniczych Mastercard, nowy wygląd wpisujący się w estetykę okolicznej przestrzeni miejskiej, zyskały przede wszystkim małe przedsiębiorstwa elbląskie. Mowa między innymi o sklepie spożywczym „Teresa”, sklepie wędkarskim „Spławik” oczy lokalnym punkcie usługowym „Elpuch” zajmującym się czyszczeniem pierza. Co ważne, organizatorzy podkreślają, że na  akcji :DobryZnak zyskali nie tylko właściciele lokali handlowo-usługowych, lecz także elblążanie.

"

Akcją :DobryZnak wspieramy przede wszystkim przedsiębiorców, dając im szansę na rozwój swojego biznesu – zarówno dzięki atrakcyjniejszemu wyglądowi ich placówek, jak umożliwieniu im przyjmowania płatności bezgotówkowych. Obie te zmiany mogą pomóc im w przyciągnięciu klientów. Mieszkańcy natomiast zyskują coś bezcennego – piękniejszą okolicę, w której będzie się przyjemniej żyło.

  tłumaczy Jerzy Hołub, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe.

Z kolei Małgorzata Bujak ze stowarzyszenia Traffic Design współorganizującego tegoroczną edycję :DobryZnak przyznaje, że lokalna społeczność dobrze przyjęła nowo wprowadzone praktyki projektowe na ulicach Elbląga. Miasto z tak bogatą historią artystyczną na nowo może cieszyć się przyjaznym i atrakcyjnym pod względem reklamowo-marketingowym otoczeniem, nie poddając się przy tym chorobie miast XXI wieku, czyli tak zwanej szyldozie. 

Sklep spożywczy „Teresa” w Elblągu
Zdjęcie po rewitalizacji

 

Więcej o inicjatywie :DobryZnak

:DobryZnak to akcja organizowana przez Mastercard, której celem jest szeroko rozumiana rewitalizacja polskich punktów usługowo-handlowych. Odnowa małych i lokalnych przedsiębiorstw pod względem wizualnym to zaledwie jeden z wielu celów obranych przez ekipę Mastercard. Organizatorzy wspierają między innymi wdrażanie infrastruktury płatności bezgotówkowych w sklepach i zakładach usługowych. Propagują także nowoczesne metody reklamy i zwiększanie zasięgu dotarcia do klientów poprzez aktywność w Internecie.

Podczas zeszłorocznej edycji akcji „DobryZnak o nagrodę w postaci renowacji szyldów walczyli zainteresowani przedsiębiorcy. W roku 2019 zasady konkursu uległy zmianie: o rewitalizację projektową punktów usługowo-handlowych starały się całe miasta. I choć tegoroczne głosowanie dobiegło już końca, akcja :DobryZnak trwa nadal. Lokalni przedsiębiorcy z każdego zakątka kraju mogą korzystać z internetowej platformy, na której znajdą bazę profesjonalnych projektantów, a także kompleksowy dział z poradami ogólnymi dotyczącymi marketingowego wsparcia biznesu.

Warto dodać, iż kampania :DobryZnak jest wyróżniana zarówno na lokalnych, jak i podczas zagranicznych festiwali. Inicjatywę doceniono najwyższą nagrodą w kategorii “Efektywność” podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności Golden Drum. Co więcej, projekt ekipy Mastercard zdobył aż siedem złotych i jedną srebrną statuetkę w prestiżowym konkursie New York Festivals Midas Awards. Ponadto kampania wygrała aż 3 trzy Srebrne Miecze w konkursie KTR 2019 i zgarnęła dwie nagrody główne w ramach Polish Graphic Design Awards 2019.

Spot reklamowy – zeszłoroczna edycja :DobryZnak
źródło: YouTube @MastercardPolska

 


Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/news-briefs/polskie-miasta-piekniejsze-dzieki-inicjatywie-dobry-znak-od-mastercard/
https://dobryznak.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Katowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Katowicach

Banki będą musiały więcej odkładać na kredyty zagrożone
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Banki będą musiały więcej odkładać na kredyty zagrożone

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2020

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK

Od 2019 roku nie trzeba składać PIT-u
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 stycznia 2019

Od 2019 roku nie trzeba składać PIT-u

Pożyczki bez zaświadczeń Wieliczka
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Wieliczka

Pożyczki Leszno
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
28 stycznia 2022

Pożyczki Leszno

Porównaj