Najczęściej komentowane
Dodatek za godziny nocne 2019
W niektórych zawodach czas pracy niemal zawsze obejmuje godziny nocne. Wiedzą o tym między innymi pracownicy branży transportowej, których praca często zaczyna się o zmierzchu, a kończy o świecie. Polskie prawo przewiduje specjalne wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków służbowych nocą. Mowa o tak zwanym dodatku za godziny nocne.
Dodatek za godziny nocne – co to jest?
Ustawodawca, obmyślając przepisy dotyczące wynagrodzenia pracowniczego, wziął pod uwagę fakt, iż w niektórych zawodach czas pracy niemal zawsze obejmuje godziny nocne. Precyzując, mowa o zakresie godzinowym między 21:00 a 7:00 dnia kolejnego.
Niektóre branże, na przykład transport, nie mogłyby w pełni się rozwinąć, gdyby nie praca w godzinach nocnych. Na szczęście polskie prawo stanowi, iż każdy pracodawca ma możliwość samodzielnego określenia godzin początku i końca czasu pracy. Choć większość zatrudnionych pracuje od 7:00 do 15:00 lub od 8:00 do 16:00, istnieją zawody, gdzie tego typu sztywne reguły nie mogłyby się sprawdzić.
Jeśli pracodawca chce wprowadzić nocny tryb pracy, musi liczyć się z faktem, iż za czas wykonywania obowiązków służbowych porą nocną pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wysokość dodatku jest dokładnie sprecyzowana przez polskie prawo pracy – możliwość samodzielnego jej modyfikowania dotyczy jedynie zmiany stawki na korzyść pracownika (czyli na kwotę wyższą, niż wskazują przepisy).
Uwaga! Praca nocna nie dla każdego
Z uwagi na szczególny charakter pracy w porze nocnej, dla wielu z nas zbyt obciążający i wyczerpujący, ustawodawca określił grupę osób, które bezwzględnie nie mogą wykonywać pracy w porze nocnej. Mowa o:
- kobietach w ciąży,
- młodocianych,
- niepełnosprawnych (chyba że lekarz orzeknie, iż stan zdrowia pracownika nie stwarza przeciwwskazań),
- pracownikach sprawujących opiekę nad dzieckiem do chwili ukończenia przez nie 4. roku życia (chyba że pracownik sam wyrazi zgodę na pracę w nocy).
W czterech powyższych przypadkach, nie uwzględniając wyszczególnionych wyjątków, nie ma mocy o dodatku za pracę w nocy, bowiem wykonywanie pracowniczych obowiązków w porze nocnej jest niezgodne z prawem. Za złamanie powyższego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 000 do 30 000 złotych.
Dodatek nocny a dodatek za nadgodziny
Jak ustaliliśmy już we wcześniejszej części artykułu, wszyscy ci, którzy podjęli się pracy w godzinach nocnych, mogą liczyć na wypłatę dodatku za pracę nocą. Reguła ta dotyczy w pierwszej kolejności osób, które ze względu na specyfikę pracy czy też branży wykonują swe obowiązki zawodowe w godzinach nocnych. Przykładem tego typu zawodu jest kierowca dostawczy zatrudniony w firmie transportowej na podstawie umowy o pracę.
Warto jednak zauważyć, iż praca w godzinach nocnych nie zawsze jest zgodna ze standardowymi wytycznymi w danym zakładzie pracy. Czasami pracownicy poproszeni są o zostanie do późna, a nawet na całą noc, mimo tego, że ich standardowy czas pracy kończył się przykładowo o 15:00 czy 18:00. Przykładem może być branża handlowa i fakt przeprowadzania cyklicznych inwentaryzacji nocnych. Jak w takim razie wygląda kwestia rozliczania nadgodzin?
Po pierwsze należy podkreślić, iż dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej są od siebie niezależne. Oznacza to, że premia za nadgodziny nie może zastąpić premii za godziny nocne – i na odwrót. Jeśli więc pracownik standardowo pracuje w ciągu dnia i wyjątkowo został poproszony o pozostanie na noc, należy mu wypłacić podwójny dodatek: z racji przepracowywania nadgodzin i z racji pracy w porze nocnej.
W pigułce
Jeśli praca w godzinach nocnych jest pracą nadliczbową, oprócz wynagrodzenia za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje osobny dodatek za nadgodziny. Ów dodatek wynosi 100% standardowego wynagrodzenia za każdą nadliczbowo przepracowaną godzinę w nocy (wysokość jest taka sama także w przypadku nadgodzin w dni wolne, w niedziele i w święta).
Wysokość dodatku za godziny nocne 2019
Jak czytamy w Kodeksie pracy:
PODSTAWA PRAWNA
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
art. 151 [8], § 1. Kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.)
Z powyższej podstawy wynika, iż za każdą godzinę pracy w porze nocnej, czyli między godziną 21:00 a 7:00, pracownikowi należy się specjalny dodatek do standardowej pensji w wysokości 20% stawki godzinowej zgodnej z minimalnym wynagrodzeniem. Ponadto w przypadku, gdy praca nocna jest równoznaczna z pracą w nadgodzinach, ustawodawca przewidział dodatkową premię:
PODSTAWA PRAWNA
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy.
art. 151 [1], § 1., pkt. 1., ppk a. Kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. zm.)
Nie uwzględniając dodatku z tytułu przepracowania nadgodzin nocnych (jego wyliczenie jest bardzo proste – dodatek wynosi 100% naszej „godzinówki”), należy wskazać wysokość samego dodatku za prace w godzinach nocnych. Wysokość ta jest stała i niezależna od tego, jaką mamy stawkę godzinową, albowiem ustala się ją na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Stawka dodatku za pracę w nocy 2019
W 2019 roku minimalne wynagrodzenie za prace wynosi 2250 złotych brutto. Dzieląc ową kwotę przez liczbę godzin „pracujących” w danym miesiącu, wyliczymy minimalną stawkę godzinową za pracę w pełnym wymiarze. 20% owej stawki stanowić będzie dodatek za każdą przepracowaną godzinę w nocy.
Styczeń 2019: 2250 złotych / 176 godzin pracy x 20% = 2,56 złotych
Luty 2019: 2250 złotych / 160 godzin pracy x 20% = 2,81 złotych
Marzec 2019: 2250 złotych / 168 godzin pracy x 20% = 2,68 złotych
Kwiecień 2019: 2250 złotych / 168 godzin pracy x 20% = 2,68 złotych
Maj 2019: 2250 złotych / 168 godzin pracy x 20% = 2,68 złotych
Czerwiec 2019: 2250 złotych / 152 godzin pracy x 20% = 2,96 złotych
Lipiec 2019: 2250 złotych / 184 godzin pracy x 20% = 2,45 złotych
Sierpień 2019: 2250 złotych / 168 godzin pracy x 20% = 2,68 złotych
Wrzesień 2019: 2250 złotych / 168 godzin pracy x 20% = 2,68 złotych
Październik 2019: 2250 złotych / 184 godzin pracy x 20% = 2,45 złotych
Listopad 2019: 2250 złotych / 152 godzin pracy x 20% = 2,96 złotych
Grudzień 2019: 2250 złotych / 160 godzin pracy x 20% = 2,81 złotych
Uwaga! Możliwość samodzielnego modyfikowania ustawowo wskazanej stawki dodatku z tytułu pracy w godzinach nocnych dotyczy jedynie zmiany stawki na korzyść pracownika (czyli na kwotę wyższą, niż wskazują przepisy).
Praca nocna a wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Ku zadowoleniu wielu pracowników, których standardowy wymiar pracy mieści się w godzinach nocnych, wypłata dodatku za pracę w nocy rodzi obowiązek uwzględnienia owej premii w wynagrodzeniu urlopowym (w tym również w ekwiwalencie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy). Oznacza to mniej więcej tyle, że podczas ustalania wynagrodzenia za czas przebywania na wakacjach, jako podstawa wyliczeń posłuży stawka rzeczywista, uwzględniająca wypłatę dodatków z tytułu pracy nocnej, a nie stawka teoretyczna podana na umowie o pracę.
Tego typu zapis prawny ma na celu zapewnienie pracownikowi sprawiedliwego wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego – czyli takiego, jakie będzie odpowiadało jego rzeczywistym zarobkom, a nie standardowej kwocie podanej w treści umowy o pracę. Zasada obliczania wynagrodzenia urlopowego brzmi następująco: w rachunkach należy uwzględnić wszystkie zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okres nie dłuższy niż miesiąc.
Zmienne składniki wynagrodzenia, w tym dodatek za godziny nocne, jaki został wypłacony pracownikowu, należy uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym w następujący sposób:
- obliczamy łączną wysokość dodatku za godziny nocne, który został wypłacony pracownikowi w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu;
- wyliczoną sumę dzielimy przez liczbę przepracowanych godzin nocnych w tym samym czasie (okres 3 miesięcy kalendarzowych);
- otrzymaną w ten sposób stawkę dodatku za każdą godzinę nocną przepracowaną w ostatnich miesiącach mnożymy przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, jakie zostały przepracowane w danym miesiącu.
Dodaj komentarz