Najczęściej komentowane
Dom rodzinny przedsiębiorcy uratowany interwencją Rzecznika MŚP
Bardzo często zdarza się, że siedzibę jednoosobowego przedsiębiorstwa stanowi dom rodzinny jej właściciela. Problem pojawia się, gdy na scenę wkroczy na przykład Urząd Skarbowy celem egzekucji z majątku właściciela firmy. Przed utratą dachu nad głową przedsiębiorcę z Białegostoku uratowała interwencja Rzecznika MŚP.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców niejednokrotnie wstawiał się za ogółem przedsiębiorców. Nie każdy jednak wie, że działania tej instytucji zakładają również interwencje w konkretnych sprawach. Jedna z nich uratowała dom rodzinny białostockiego przedsiębiorcy przed egzekucją przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Egzekucja z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w sytuacji gdy wskazał on inny majątek, z którego może zaspokoić się wierzyciel jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej wyrażonymi w Konstytucji Biznesu
– napisano w komunikacie Rzecznika MŚP.
Sytuacja była o tyle poważna, że pozbawienie przedsiębiorcy dachu nad głową wiązałoby się z pozostawieniem bez miejsca do zamieszkania jego dziesięcioosobowej rodziny wielopokoleniowej. Dlaczego w ogóle Urząd Skarbowy w Białymstoku zainteresował się domem rodzinnym przedsiębiorcy?
Dom rodzinny uratowany przed egzekucją
Powodem, dla którego Naczelnik Urzędu Skarbowego planował pozbawienie białostockiego przedsiębiorcy dachu nad głową, było prowadzone postępowanie egzekucyjne. Przedsiębiorca jest bowiem wspólnikiem spółki jawnej, co oznacza solidarną odpowiedzialność całym majątkiem wraz ze wspólnikami.
Powodem interwencji Rzecznika MŚP, abstrahując od wątpliwości natury etycznej takiego działania US, był fakt, iż wartość domu rodzinnego przedsiębiorcy przekraczała wartość długu, jaką spółka jawna miała wobec wierzyciela. Przy odpowiedzialności solidarnie to wierzyciel decyduje od których wspólników będzie dochodził swojego roszczenia.
Warto również wspomnieć, iż powodem zadłużenia było niepowodzenie przedsięwzięcia biznesowego. Poskutkowało ono koniecznością zwrotu uzyskanego dofinansowania ze środków pomocowych przeznaczonych na ten projekt. Mówiąc prościej, Urząd Skarbowy jako organ egzekucyjny próbował odzyskać przekazane przedsiębiorcy środki w ramach pomocy.
Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP
Warto wspomnieć, iż dom rodzinny przedsiębiorcy posiada wartość, która przewyższa wartość roszczenia aż kilkukrotnie. Przed zgłoszeniem się z prośbą o pomoc przedsiębiorca próbował działać na własną rękę. Jego wniosek o zwolnienie domu rodzinnego z egzekucji spotkało się z odmowa Urzędu Skarbowego.
Nie pomogło niestety zaskarżenie tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Warto podkreślić, iż przedsiębiorca zgodnie z obowiązującym prawem wykazał przesłanki niezbędne do zwolnienia w postaci chociażby majątku który miałby zastąpić upodobany sobie przez US dom rodzinny.
W efekcie organ zajął opisał i oszacował wartość domu jednocześnie ignorując majątek wykazany w oświadczeniu złożonym przez przedsiębiorcę. Rzecznik MŚP po otrzymaniu zgłoszenia przystąpił do postępowania i wykazał naruszenie zasady proporcjonalności oraz budzenia zaufania do organów administracji.
Warto podkreślić, że oba te obowiązki wprost wynikają z Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Tym bardziej, że przedsiębiorca wykazał 3 inne komercyjne, nie zaś mieszkalne nieruchomości, na których miał współwłasność. Naczelnikowi Urzedu Skarbowemu nie pozostało zatem nic, jak ustąpić, czego dokonał postanowieniem z dnia 13 grudnia 2019 roku.
Źródła:
https://rzecznikmsp.gov.pl/po-interwencji-rzecznika-msp-naczelnik-urzedu-skarbowego-w-bialymstoku-wycofal-sie-z-egzekucji-z-domu-rodzinnego-przedsiebiorcy/
Dodaj komentarz