Mastercard zlicza świąteczne wydatki Polaków

Mastercard zlicza świąteczne wydatki Polaków

author
Halszka Gronek
15 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Prawie dziewięciu na dziesięć Polaków planuje najbliższe święta spędzić w rodzinnym domu. Co więcej, aż 14 milionów obywateli Polski będzie musiało w tym celu udać się w podróż – średnio na dystans aż 206 kilometrów. Choć koszty przejazdu nie należą do najmniejszych (średnio 660 zł), Polacy nie rezygnują z zakupu prezentów świątecznych dla bliskich.

Każdy, kto sprawia bliskim prezenty na święta, wie, jak bardzo potrafią one uszczuplić domowy budżet. Według badania Mastercard, globalnego dostawcy kart płatniczych, przeciętny Polak wyda na świąteczne podarunki średnio aż 775 złotych. Jednak na tym nie kończą się bożonarodzeniowe wydatki! Warto pamiętać o tym, że Święta to czas rodzinnych spotkań – te często nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie podróże i powroty do rodzinnych domów. Mastercard szacuje, że na cele związane z przyjazdami wydamy w tym roku średnio po 660 złotych na osobę. 

Według obliczeń dostawcy kart płatniczych w świąteczną podróż do domu uda się niebawem aż 14 milionów Polaków. Studenci, przesiedleńcy, imigranci… wszyscy oni odłożą na bok codzienne obowiązki, by choć tych kilka świątecznych dni spędzić w gronie najbliższych. Większość z nich wybierze się w trasę samochodem. Średnio co piąty (20%) postawi na pociąg, a co ósmy (13%) na samolot. Na kilka dni przez Bożym Narodzeniem przeciętny Polak przemierzy dystans o średniej  długości aż 206 kilometrów. Na tle Europy to i tak niewiele! Tam średnia oscyluje wokół 516 km.

Najpopularniejszym terminem podróży do domu jest wigilia, czyli dzień 24 grudnia. Fakt ten wynika najpewniej z licznych obowiązków – czy to zawodowych, domowych czy rodzinnych. W tym roku pierwszy dzień Świąt wypada w środę, co pozwala sądzić, iż wielu z nas do wtorku zmuszonych będzie pracować. Jednak brak czasu na odpoczynek i długa trasa nie zniechęcają. Do powrotu w rodzinne strony Polaków motywuje chęć spotkania się z rodzicami, a często także tęsknota za ukochanym zwierzakiem – taką odpowiedź udzielił niemal co trzeci ankietowany (31%).

Prezenty to ważny element Świąt

Pomimo i tak wysokich już kosztów podróży zdecydowana większość Polaków (76%) postanowiła zrobić swym bliskim prezenty świąteczne. Jako społeczeństwo zdajemy się wychodzić z przekonania, że sama nasza obecność w domu na święta nie może być traktowana jako „prezent” dla najbliższych. Jak wynika z badania pt. „Driving home for Christmas” przeprowadzonego przez Mastercard, na świąteczne upominki Polki i Polacy wydają średnio po 775 zł. Dla porównania, średnia europejska to niewiele ponad 1 tys. złotych. Warto jednak pamiętać o różnicach walut.

O prezentach często myślimy na ostatnią chwilę, jednak podróże do domów planujemy zdecydowanie szybciej. Przeciętny Polak powrót na święta do domu organizuje już 44 dni wcześniej. Około 14% ankietowanych rezerwuje bilety na bożonarodzeniową podróż z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, a nieco mniej, bo około 12% respondentów, planuje swoją podróż „last minute”, czyli zaledwie kilka dni przed Gwiazdką. Co ciekawe, część ankietowanych (13%) nie informuje bliskich o przyjeździe, chcąc zrobić rodzinie świąteczną niespodziankę.

"

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi pracuje z dala od miejsca, w którym się wychowali, często zagranicą. Nie zmienia to jednak faktu, że święta to czas powrotu do domu rodzinnego. W przedświątecznej gorączce ważna jest wygoda zakupów i płatności. Jeśli te są dla nas mniej kłopotliwe i szybkie, więcej czasu możemy poświęcić na wybór idealnych prezentów i na spotkania z bliskimi, które w okresie świątecznym są prawdziwie bezcenne

– mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.

Rodzinne święta nie dla każdego

Warto pamiętać, że podróżowanie w okresie Świąt niekoniecznie musi się wiązać z powrotem do rodzinnego domu. Niektórzy wolą spędzić bożonarodzeniowy czas zupełnie odwrotnie – z dala od tego, co znane, codzienne i domowe. Już co ósmy Polak decyduje się wybrać na dalekie i często tropikalne wakacje w czasie Bożego Narodzenia. W tej kwestii pomału doganiamy Zachód Europy (średnia europejska wynosi 19%). 

Co zachęca nas do świątecznych wylotów poza granice Polski? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Średnio co czwarty ankietowany, który przyznał, że w Wigilię będzie odpoczywał na wakacjach, jest zdania, że wyjazd jest mniej stresujący niż święta w domu. Około 19% respondentów z Polski argumentuje swój wybór chęcią „złapania” odrobiny słońca, zaś 14% z nas decyduje się na wyjazd, ponieważ woli uniknąć rodzinnych sprzeczek.

Nie tylko tropikalne plany wakacyjne uniemożliwiają Polakom powrót do rodzinnego domu na Święta. Co czwarty spędzający Wigilię z dala od rodzinnych stron nieobecność w domu tłumaczy spędzaniem Świąt z rodzicami partnera lub partnerki. Z kolei co piąty pracuje w okresie świątecznym, a co siódmy nie może sobie pozwolić na powrót do domu z przyczyn finansowych. Brak możliwości pojawienia się w rodzinnym domu części z nas rekompensują nowoczesne rozwiązania (Skype, FaceTime). W Wigilię planuje z nich skorzystać 28% ankietowanych z Polski.


Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-na-swieta-polacy-chetnie-wracaja-do-rodzinnego-domu-ale-na-podroze-wydadza-mniej-niz-na-prezenty/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank omyłkowo przelał 28 mld EURO

Pracownik największego niemieckiego banku po wpisaniu złej liczby podczas wykonywania przelewu, przesłał kwotę o wiele wyższą, niż wartość rynkowa Deutsche Banku. Opisaną tytułem „zabezpieczenia giełdy derywatów Eurex” operację zrealizowano na kwotę 28 000 000 000 euro.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Twórcy Pomocnej Pożyczki wychodzą na wolność

Byli założyciele Pomocnej Pożyczki, wychodzą na wolność. Rafał G. opuścił areszt po wpłaceniu 3 mln zł, a jego wspólnik ma szansę wyjść, jeżeli wpłaci kaucję w tej samej wysokości do 6 października 2019 roku. Wyrok w sprawie jeszcze nie zapadł.

author
Dominika Byczek
18 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dotacje technologiczne od ING Banku Śląskiego

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował o rozpoczęciu kolejnego już naboru wniosków o dofinansowanie wdrożeń nowych technologii. Dotacje są przeznaczone dla klientów ING Banku Śląskiego, którzy zdecydują się na złożenie wniosku od 15 października do 27 lutego 2020 roku.

author
Alicja Hirsekorn
16 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pożyczki bez BIK Trzcianka

Pilnie potrzebujesz pieniędzy, ale negatywna historia kredytowa blokuje Ci swobodny dostęp do podjęcia kredytu? Jeżeli tak, to w tej sytuacji pożyczka bez BIK może okazać się najlepszym wyjściem. Sprawdź pożyczki pozabankowe, które są dostępne w Trzciance. Sprawdzamy szczegóły.

author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Świeradowie Zdroju

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Świeradowie Zdroju – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
20 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS w Brodnicy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Brodnicy: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj