Mastercard zlicza świąteczne wydatki Polaków
Prawie dziewięciu na dziesięć Polaków planuje najbliższe święta spędzić w rodzinnym domu. Co więcej, aż 14 milionów obywateli Polski będzie musiało w tym celu udać się w podróż – średnio na dystans aż 206 kilometrów. Choć koszty przejazdu nie należą do najmniejszych (średnio 660 zł), Polacy nie rezygnują z zakupu prezentów świątecznych dla bliskich.
Każdy, kto sprawia bliskim prezenty na święta, wie, jak bardzo potrafią one uszczuplić domowy budżet. Według badania Mastercard, globalnego dostawcy kart płatniczych, przeciętny Polak wyda na świąteczne podarunki średnio aż 775 złotych. Jednak na tym nie kończą się bożonarodzeniowe wydatki! Warto pamiętać o tym, że Święta to czas rodzinnych spotkań – te często nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie podróże i powroty do rodzinnych domów. Mastercard szacuje, że na cele związane z przyjazdami wydamy w tym roku średnio po 660 złotych na osobę.
Według obliczeń dostawcy kart płatniczych w świąteczną podróż do domu uda się niebawem aż 14 milionów Polaków. Studenci, przesiedleńcy, imigranci… wszyscy oni odłożą na bok codzienne obowiązki, by choć tych kilka świątecznych dni spędzić w gronie najbliższych. Większość z nich wybierze się w trasę samochodem. Średnio co piąty (20%) postawi na pociąg, a co ósmy (13%) na samolot. Na kilka dni przez Bożym Narodzeniem przeciętny Polak przemierzy dystans o średniej długości aż 206 kilometrów. Na tle Europy to i tak niewiele! Tam średnia oscyluje wokół 516 km.
Najpopularniejszym terminem podróży do domu jest wigilia, czyli dzień 24 grudnia. Fakt ten wynika najpewniej z licznych obowiązków – czy to zawodowych, domowych czy rodzinnych. W tym roku pierwszy dzień Świąt wypada w środę, co pozwala sądzić, iż wielu z nas do wtorku zmuszonych będzie pracować. Jednak brak czasu na odpoczynek i długa trasa nie zniechęcają. Do powrotu w rodzinne strony Polaków motywuje chęć spotkania się z rodzicami, a często także tęsknota za ukochanym zwierzakiem – taką odpowiedź udzielił niemal co trzeci ankietowany (31%).
Prezenty to ważny element Świąt
Pomimo i tak wysokich już kosztów podróży zdecydowana większość Polaków (76%) postanowiła zrobić swym bliskim prezenty świąteczne. Jako społeczeństwo zdajemy się wychodzić z przekonania, że sama nasza obecność w domu na święta nie może być traktowana jako „prezent” dla najbliższych. Jak wynika z badania pt. „Driving home for Christmas” przeprowadzonego przez Mastercard, na świąteczne upominki Polki i Polacy wydają średnio po 775 zł. Dla porównania, średnia europejska to niewiele ponad 1 tys. złotych. Warto jednak pamiętać o różnicach walut.
O prezentach często myślimy na ostatnią chwilę, jednak podróże do domów planujemy zdecydowanie szybciej. Przeciętny Polak powrót na święta do domu organizuje już 44 dni wcześniej. Około 14% ankietowanych rezerwuje bilety na bożonarodzeniową podróż z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, a nieco mniej, bo około 12% respondentów, planuje swoją podróż „last minute”, czyli zaledwie kilka dni przed Gwiazdką. Co ciekawe, część ankietowanych (13%) nie informuje bliskich o przyjeździe, chcąc zrobić rodzinie świąteczną niespodziankę.
Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi pracuje z dala od miejsca, w którym się wychowali, często zagranicą. Nie zmienia to jednak faktu, że święta to czas powrotu do domu rodzinnego. W przedświątecznej gorączce ważna jest wygoda zakupów i płatności. Jeśli te są dla nas mniej kłopotliwe i szybkie, więcej czasu możemy poświęcić na wybór idealnych prezentów i na spotkania z bliskimi, które w okresie świątecznym są prawdziwie bezcenne
– mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe.
Rodzinne święta nie dla każdego
Warto pamiętać, że podróżowanie w okresie Świąt niekoniecznie musi się wiązać z powrotem do rodzinnego domu. Niektórzy wolą spędzić bożonarodzeniowy czas zupełnie odwrotnie – z dala od tego, co znane, codzienne i domowe. Już co ósmy Polak decyduje się wybrać na dalekie i często tropikalne wakacje w czasie Bożego Narodzenia. W tej kwestii pomału doganiamy Zachód Europy (średnia europejska wynosi 19%).
Co zachęca nas do świątecznych wylotów poza granice Polski? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Średnio co czwarty ankietowany, który przyznał, że w Wigilię będzie odpoczywał na wakacjach, jest zdania, że wyjazd jest mniej stresujący niż święta w domu. Około 19% respondentów z Polski argumentuje swój wybór chęcią „złapania” odrobiny słońca, zaś 14% z nas decyduje się na wyjazd, ponieważ woli uniknąć rodzinnych sprzeczek.
Nie tylko tropikalne plany wakacyjne uniemożliwiają Polakom powrót do rodzinnego domu na Święta. Co czwarty spędzający Wigilię z dala od rodzinnych stron nieobecność w domu tłumaczy spędzaniem Świąt z rodzicami partnera lub partnerki. Z kolei co piąty pracuje w okresie świątecznym, a co siódmy nie może sobie pozwolić na powrót do domu z przyczyn finansowych. Brak możliwości pojawienia się w rodzinnym domu części z nas rekompensują nowoczesne rozwiązania (Skype, FaceTime). W Wigilię planuje z nich skorzystać 28% ankietowanych z Polski.
Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/badanie-mastercard-na-swieta-polacy-chetnie-wracaja-do-rodzinnego-domu-ale-na-podroze-wydadza-mniej-niz-na-prezenty/
Dodaj komentarz