Drugi nabór wniosków do „Mój Prąd” – nawet 600 mln dofinansowania

Drugi nabór wniosków do „Mój Prąd” – nawet 600 mln dofinansowania

author
16 stycznia 2020

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ruszył drugi nabór wniosków do rządowego programu „Mój Prąd”. Tym samym dofinansowaniu w wysokości około 600 mln złotych ulegnie instalacja paneli fotowoltaicznych o mocy blisko 700 MW. Kto może zgłaszać się do programu?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął się już drugi nabór wniosków do przygotowanego przez rząd programu „Mój Prąd”. W ramach kolejnego etapu inicjatywy około 600 mln zł dofinansowania zasili instalację około 700 MW fotowoltaiki.

Nie należy ukrywać, że ze względu na pogarszającą się sytuację klimatyczną oraz fakt, że Polska w dalszym ciągu posiada jedno z większych  Europie zanieczyszczeń powietrza, inwestycje w energię odnawialną to przyszłość energetyki. Tym bardziej, że panele fotowoltaiczne są coraz tańsze w instalacji i eksploatacji.

"

Dziś uruchomiliśmy drugi nabór. Pozostawiamy w nim kanał papierowy, ale będziemy robić wszystko, by promować kanał elektroniczny, uruchomiony w październiku. Udostępniliśmy dziś stronę mojprad.gov.pl i uruchamiamy narzędzie, które pozwoli sprawdzić na niej status wniosku

– powiedział Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW podczas konferencji prasowej.

Drugi nabór wniosków do „Mój Prąd”

W dalszej części swojej wypowiedzi prezes Funduszu dokonał także pewnych szacunków. Wśród nich znalazła się informacja, że do 18 grudnia, czyli do prawie samego końca roku, na cele związane z promowaniem fotowoltaiki w Polsce instytucja przeznaczy nawet 600 mln złotych dofinansowania.

Świadczy to o pewnych oczekiwaniach, jakie ma NFOŚiGW wobec rozpoczynającego się drugiego naboru. A mianowicie przewiduje się, że wniosków napłynie tyle samo, co przy okazji pierwszej edycji programu, albo nawet trochę więcej. Łącznie inwestycje pozwolą na zainstalowanie około 700 MW mocy.

Taka deklaracja oznacza, że na przyszły rok Fundusz przewiduje już znacznie mniej środków, bo tylko około 270 mln złotych. Albowiem sfinansowanie całego programu miało kosztować 1 mld złotych przy założeniu, że uda się zainstalować w jego efekcie 1,2 GW mocy za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Popularność fotowoltaiki prosumenckiej rośnie

Pierwszy rok działania programu pochłonął z założonego na ten cel budżetu około 131,9 mln złotych dofinansowania. Udało się za to stworzyć 27 017 instalacji o łącznej mocy 152 MW. Pozostaje zatem poczekać na wyniki, jakie przyniesie drugi nabór wniosków. Wiele wskazuje, że inicjatywa będzie cieszyć się zainteresowaniem.

"

Fotowoltaika prosumencka przeżywa w Polsce prawdziwy boom i to w znacznej mierze dzięki programowi Mój Prąd. O ile rok temu mieliśmy 490 MW zainstalowanej mocy, o tyle – jak podają PSE – według stanu na 1 stycznia, było to już 1 299 MW

– powiedział Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

W ramach drugiego etapu programu, każdy wnioskodawca ma możliwość otrzymania z funduszu dofinansowania w kwocie 5 tys. złotych. Jedynym warunkiem jest jednak fakt, że kwota dotacji nie może przekroczyć wartości połowy poniesionych przez wnioskodawcę kosztów.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/klimat/kolejny-nabor-wnioskow-w-programie-moj-prad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działa PZU GO?
Ekonomia
author
11 stycznia 2018

Jak działa PZU GO?

Pod lupą Zadluzenia.com – pożyczka pozabankowa Provident
Pod Lupą
author
30 czerwca 2013

Pod lupą Zadluzenia.com – pożyczka pozabankowa Provident

Parabanki a rekomendacja T
Wpisy
author
22 kwietnia 2013

Parabanki a rekomendacja T

e-PITy rozliczyło już 850 tys. Polaków
Bez kategorii
author
25 lutego 2020

e-PITy rozliczyło już 850 tys. Polaków

Współpraca FPP i PZPB na rzecz poprawy branży budowlanej
Bez kategorii
author
06 grudnia 2019

Współpraca FPP i PZPB na rzecz poprawy branży budowlanej